Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Informateur: samenwerking vereist 'gemeenschappelijke basis'

Informateur: samenwerking vereist 'gemeenschappelijke basis'

DEN HAAG (ANP) - Welke partijen ook samen gaan regeren, zij zullen dat vanuit een "gemeenschappelijke basis" moet gaan doen. Dat schrijft informateur Kim Putters in een brief aan alle fractievoorzitters in de Tweede Kamer. Hij noemt de democratische rechtstaat, een "solide financieel kader" en de internationale positie van Nederland als voorbeelden van zaken waar partijen het in grote lijnen over eens moeten zijn.

"Hoe breder de consensus over de gemeenschappelijke basis, hoe groter de mogelijkheden voor verschillende vormen van vruchtbare politieke samenwerking", aldus Putters. De informateur sprak afgelopen week met diverse wetenschappers en ervaringsdeskundigen over hoe samenwerking eruit kan zien als een partijen het niet eens worden over de vorming van een klassiek meerderheidskabinet.

Volgens Putters is deze week erg belangrijk geweest om alle elementen en vormen voor "een vruchtbare politieke samenwerking" van verschillende kanten te bekijken. Hij wil nu alle aspecten langslopen met de fractievoorzitters afzonderlijk. "Het is ongelooflijk belangrijk om te horen hoe zij er tegenaan kijken" en "met elkaar een beetje klare wijn kunnen schenken", zei Putters vrijdag vlak nadat hij de brief had verzonden aan de fracties. Donderdag had hij de fractieleiders al gebeld, om ze bij te praten over zijn activiteiten deze week.

Opdracht

Putters werd aangesteld nadat gesprekken over een rechts meerderheidskabinet met daarin de twee grootste winnaars van de verkiezingen, PVV en NSC, en daarnaast VVD en BBB, waren mislukt. Hij kreeg opdracht te verkennen welke alternatieve vormen van samenwerking er zijn en welke partijen daar een bijdrage aan zouden willen leveren. Het ging daarbij vooral over een extraparlementair kabinet - een wens van NSC-leider Pieter Omtzigt - dat een grotere afstand heeft tot de fracties van de partijen in de Kamer.

De informateur wilde na deze week niet zeggen wat hij zelf verstaat onder een extraparlementair kabinet. Hij heeft zich er deze week "goed in verdiept" maar "ik ga niet de definitie Putters toevoegen aan alles wat er al rond gaat. En u mag ervan verzekerd zijn dat ik in mijn verslag en advies goed aan zal geven hoe je daarnaar kunt kijken. En ook hoe de politiek in Nederland er tegenaan kijkt."

Advies

In dat advies zal hij ook ingaan op de vaart die volgens hem nodig is in de kabinetsformatie "want het land zit natuurlijk wel te wachten op de aanpak van een aantal problemen die niet heel lang kunnen wachten." Putters heeft vier weken de tijd gekregen voor zijn opdracht en daar is nu anderhalve week van voorbij.

De gesprekken met de fractievoorzitters zijn maandag en dinsdag. Alleen DENK heeft afgezegd, net als in de eerste ronde. De partij wil niet dat de PVV is betrokken bij de formatie.

Meer uit Politiek

Coalitiepartijen praten apart met oppositie over belastingplan

DEN HAAG (ANP) - De fractievoorzitters van de coalitiepartijen praten de komende dagen los van elkaar met oppositiefracties. Dat zeggen Haagse ingewijden na berichtgeving door RTL Nieuws over het verdere proces om alsnog afspraken te maken over het belastingplan. De coalitie is namelijk onderling verdeeld over het verhogen van de vermogensbelasting in ruil voor steun aan het pakket met belastingen.

3 uur geleden
Minister positief over voorstel verbod politieke dubbelfuncties

DEN HAAG (ANP) - Binnenlandminister Pieter Heerma (CDA) is positief over een plan van D66 en PRO om bepaalde dubbelfuncties binnen de politiek te verbieden. De partijen willen dat het niet langer mogelijk wordt om naast Tweede Kamerlid ook politiek actief te zijn binnen een gemeente of provincie.

9 uur geleden
Jetten: aanpassingen van belastingplan nu aan Kamer

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten laat verdere aanpassingen van het belastingplan, waar nog steeds geen meerderheid voor is, over aan de Tweede Kamer. Het kabinet heeft dinsdag na vele onderhandelingen nog eens een gewijzigd pakket gedeeld met de Kamer, en Kamerfracties kunnen dat pakket nu aanpassen met amendementen.

21 uur geleden
Markuszower steunt belastingplan om verkiezingen te voorkomen

DEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower is bereid om het belastingplan te steunen, omdat hij wil voorkomen dat er verkiezingen komen. Dat zegt hij in het debat over het pakket aan belastingen.

22 uur geleden
Minister herkent kritiek van ombudsman op boerenbeleid

DEN HAAG (ANP) - Minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) kan zich vinden in de kritiek van de Nationale ombudsman dat de overheid de afgelopen jaren onbetrouwbaar is geweest voor boeren. "Het klopt, net zoals de Ombudsman constateert dat boeren en tuinders al te lang te maken hebben met voorstellen die te vaak veranderen."

1 dag geleden
Voorspelling: Democraten krijgen meerderheid in Huis bij midterms

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Democraten winnen bij de midtermverkiezingen een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Dat voorspelt Decision Desk HQ, een organisatie die verkiezingsdata verzamelt. Het komt vrijwel altijd voor dat de partij van een zittende president, in dit geval de Republikeinen van Donald Trump, zetels verliest tijdens de midterms.

1 dag geleden
Democraat Jon Ossoff herkozen voor Senaat namens Georgia

ATLANTA (ANP) - De Democraat Jon Ossoff wordt als senator herkozen in de Amerikaanse staat Georgia, voorspelt persbureau Reuters op basis van voorlopige uitslagen van Decision Desk HQ. Dat is een bureau dat verkiezingsuitslagen verzamelt. Georgia stemde bij de laatste verkiezingen op Donald Trump, maar Ossoff wist in de peilingen al een ruime voorsprong op de Republikeinse afgevaardigde Mike Collins te houden.

1 dag geleden