Informateur Putters: belangrijk alle partijen te spreken
DEN HAAG (ANP) - Informateur Kim Putters vindt het belangrijk de komende weken alle partijleiders te spreken om te horen in welke vorm een nieuw kabinet kan worden gevormd dat recht doet aan de verkiezingsuitslag van 22 november. Dat wordt een lastige klus, erkent hij tijdens een persconferentie, "gegeven het ingewikkelde politieke landschap".
Putters volgde woensdag het debat in de Tweede Kamer over het verslag van zijn voorganger Ronald Plasterk, met wie hij ook gaat praten. Hij stelt vast dat er veel gesproken wordt over alternatieve vormen van samenwerking, bijvoorbeeld in een extraparlementair of een minderheidskabinet, maar dat niet altijd duidelijk is wat partijen onder deze varianten verstaan. Iedereen lijkt daar zijn eigen invulling van te hebben, stelt Putters. "We weten niet wat er precies mee wordt bedoeld."
Hij gaat op zoek naar een duidelijkere definitie van deze kabinetsvormen. De kersverse informateur praat vrijdag dan ook met minister van Staat en kenner van het staatsrecht Herman Tjeenk Willink, evenals Thom de Graaf, vicepresident van de Raad van State. "Je kan er eigenlijk niet goed over praten zonder dat je aan de ene kant scherp hebt: zo zien de experts het, maar ook: zo kijken de fractievoorzitters er tegenaan."
Vier weken
PVV-leider Geert Wilders droeg Putters deze week voor als nieuwe informateur. Zijn benoeming kreeg brede steun, maar lang niet alle partijen zien het zitten dat hij opnieuw met alle partijen aan tafel gaat. D66, CDA en ChristenUnie hadden liever gezien dat hij zich beperkt tot de vier partijen die de afgelopen maanden onderhandelden, totdat NSC er vorige week uitstapte. GroenLinks-PvdA, Partij voor de Dieren, Volt en DENK stemden tegen.
Putters heeft vier weken de tijd voor deze "tussenfase", maar "wat sneller kan, zal ik sneller doen".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten wil het financiële deel van de formatiegesprekken met CDA en VVD dinsdag "voor een groot deel" voor elkaar hebben. In januari wil Jetten ook met andere partijen praten.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Blankenburgverbinding levert veel minder geld op dan verwacht. De tunnel die de A20 bij Vlaardingen verbindt met de A15 bij Rozenburg zou dit jaar naar schatting ongeveer 75 miljoen euro opleveren, maar dat bedrag is bijgesteld naar 25 miljoen. Dat bevestigt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat na berichtgeving door RTL Nieuws.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het gaat niet lukken om per 1 januari 2026 een soepelere stikstofgrens te regelen, zei demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) na afloop van de ministerraad. Haar partij wilde graag de waarde verhogen vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is, maar de plannen hiervoor moeten nog verder worden uitgewerkt. Wiersma hoopt dit "zo snel mogelijk" te kunnen doen, maar kan nog niet zeggen wanneer het wel kan.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Luchthaven Schiphol mag nog twee jaar door zonder natuurvergunning. Dat heeft de ministerraad vrijdag besloten. In juni vernietigde de rechtbank in Den Haag de natuurvergunning van de nationale luchthaven, omdat deze niet zorgvuldig was voorbereid en gemotiveerd.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma (BBB) geeft gehoor aan een motie van de Tweede Kamer, die haar oproept voorlopig geen regels te versoepelen voor het uitrijden van mest. Wiersma zei dat vrijdag na afloop van de ministerraad.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Koen Becking (voortgezet onderwijs) wil een voldoende voor het vak Nederlands niet verplicht stellen om een middelbare schooldiploma te kunnen halen. De VVD-bewindsman schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat die verplichting ten koste kan gaan van de bredere taalontwikkeling van leerlingen.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma wil voorafgaand aan de ministerraad nog niet zeggen wat ze gaat doen met een Kamermotie die haar vraagt verregaande mestplannen te pauzeren. Wel benadrukt zij dat de Kamer "het hoogste orgaan" is in Nederland. "Die kan moties aannemen, en dat is ook gebeurd. Wij gaan in het kabinet kijken hoe we daarmee omgaan."
4 dagen geleden