Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Informateur Hamer praat volgende week met groepjes partijen

Informateur Hamer praat volgende week met groepjes partijen

DEN HAAG (ANP) - Informateur Mariëtte Hamer verwacht dat ze het formatieproces de komende week zal voortzetten met een aantal groepjes partijen. Haar gesprekken van de afgelopen week hebben veel opgeleverd en ze zal komend weekend gebruiken om de bevindingen te ordenen. Welke partijen in beeld zijn voor een nieuwe coalitie, wilde ze vrijdag na haar eerste week als informateur nog niet zeggen. Ze heeft daar zelf ook nog geen beeld van, zegt Hamer.

Hamer zal niet nog eens met alle vertegenwoordigers van de achttien fracties in de Tweede Kamer om tafel gaan. De komende dagen gaat ze bekijken wie ze wel zal uitnodigen. Ze verwacht dat nog zeker tien partijen in de running zullen blijven en is van plan te "clusteren", de gesprekken in groepjes voort te zetten. Het is denkbaar dat ook niet-politici onderdeel zullen zijn van de gesprekken, net als de voorbije dagen.

De informateur sprak de afgelopen week met de leiders van alle fracties in de Tweede Kamer, bestuurders en vertegenwoordigers van andere organisaties. Als laatste nodigde ze VVD-leider Mark Rutte en Sigrid Kaag van D66 uit om te bespreken hoe ze nu verder wil. De twee spraken beiden van een "goed gesprek", maar wilden over de inhoud weinig kwijt.

Rutte en Kaag

Rutte en Kaag werden uitgenodigd omdat zij de opdracht hadden geformuleerd die de Tweede Kamer aan Hamer had gegeven. Ze is gevraagd te onderzoeken welke onderwerpen tijdens de formatie centraal moeten staan, en welke partijen deel zouden willen uitmaken van de volgende coalitie.

Een belangrijk onderdeel van de gesprekken zal het economisch herstelbeleid zijn na de coronacrisis. De coronasteun die nu al gegeven wordt, ligt namelijk bij het huidige kabinet.

Niet alle fracties

Hamer zal niet nog eens met alle vertegenwoordigers van de achttien fracties in de Tweede Kamer om tafel gaan. De komende dagen gaat ze bekijken wie ze wel zal uitnodigen. Ze verwacht dat nog zeker tien partijen in de running zullen blijven en is van plan te "clusteren", de gesprekken in groepjes voort te zetten. Het is denkbaar dat ook niet-politici onderdeel zullen zijn van de gesprekken, net als de voorbije dagen.

Hamer zegt de ambitie te hebben vaart te maken met haar werkzaamheden. "Ik heb deze week veel gedaan en ik ben van plan om op dit tempo door te gaan", zei ze. Uiterlijk 6 juni brengt ze verslag uit, is de bedoeling.

Meer uit Politiek

Tielen steunt verbod generatieve AI op basisschool nog niet

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen van onderwijs gaat nog niet mee in het verzoek van de Kamer om generatieve AI voor basisschoolleerlingen te verbieden. "Ik snap de zorg heel erg", zei de VVD-staatssecretaris in een debat over haar begroting. "Maar om het nu zo stevig neer te zetten, daar heb ik gewoon echt nog wat meer tijd voor nodig."

2 uur geleden
Meerderheid Kamer wil 40 miljoen renteplafond anders uitgeven

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de 40 miljoen euro die jaarlijks zou worden uitgetrokken voor het renteplafond op de studielening alsnog wordt uitgegeven aan studenten. Ilana Rooderkerk (D66) diende daarvoor een voorstel in samen met het CDA, de VVD, JA21 en de ChristenUnie.

3 uur geleden
Kamer wil generatieve AI verbieden voor basisschoolleerlingen

DEN HAAG (ANP) - Basisschoolleerlingen mogen geen generatieve AI gebruiken, vindt de Tweede Kamer. Een ruime meerderheid steunt een motie van Volt en CDA die het kabinet vraagt om een verbod te regelen. Volt-leider Laurens Dassen dient de motie donderdag in tijdens het debat over de onderwijsbegroting. Kamerleden van PRO, D66, Partij voor de Dieren, DENK, 50PLUS, SP, ChristenUnie en JA21 hebben hun namen er ook onder gezet.

5 uur geleden
Minimumuurloon bedraagt vanaf volgend jaar 15,29 euro

DEN HAAG (ANP) - Het minimumuurloon gaat vanaf 1 januari 2027 omhoog naar 15,29 euro. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid, D66) in een brief aan de Tweede Kamer.

5 uur geleden
Documenten: Heinen vond renteplafond al in maart te duur

DEN HAAG (ANP) - Minister van Financiën Eelco Heinen vond het renteplafond voor studieleningen kort nadat dit in het coalitieakkoord was afgesproken al te duur. In documenten van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap die op verzoek van de Tweede Kamer openbaar zijn gemaakt, schrijven ambtenaren dat de VVD-minister een vast renteplafond van 2,5 procent een te groot risico vindt.

6 uur geleden
Kabinet praat verder over zoektocht naar steun voor belastingplan

DEN HAAG (ANP) - De top van het kabinet komt donderdag weer bijeen om te overleggen hoe een parlementaire meerderheid moet worden gevonden voor het belastingplan voor volgend jaar. Dat melden Haagse bronnen. Premier Rob Jetten, de vicepremiers Bart van den Brink en Dilan Yeşilgöz, minister Eelco Heinen en staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) bespreken dan de uitkomsten van hun gesprekken met de oppositie.

7 uur geleden
Jetten: nog veel werk te doen tegen racisme en discriminatie

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten ziet dat er nog "werk te doen is" bij het tegengaan van racisme en discriminatie in Nederland. Dat heeft hij gezegd in zijn openingsspeech op de vijfde wereldtop van UNESCO over racisme en discriminatie in Den Haag.

11 uur geleden