Inflatiezorgen drukken op sentiment beleggers
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn vrijdag met verliezen het weekend ingegaan. Beleggers toonden zich op de eerste handelsdag van oktober erg onzeker door de sterk stijgende inflatie. Dit drukte op het sentiment omdat beleggers bang zijn dat centrale banken hierdoor mogelijk sneller de steunmaatregelen tegen de coronacrisis kunnen gaan afbouwen.
De inflatie in de eurozone is in september gestegen naar 3,4 procent op jaarbasis, kwam naar voren uit nieuwe gegevens van het Europese statistiekbureau Eurostat. Dat is het hoogste niveau sinds 2008. Vooral de hoge energieprijzen maken het leven in rap temp duurder. Een dag eerder bleek al dat de Duitse inflatie voor het eerst in 28 jaar boven de 4 procent was uitgekomen.
De AEX-index in Amsterdam eindigde met een koersverlies van 0,7 procent op 766,69 punten. De MidKap daalde 1 procent tot 1054,72 punten. De hoofdgraadmeters in Frankfurt, Parijs en Londen leverden tot 0,8 procent in. Donderdag gingen de beurzen ook al duidelijk omlaag.
Banken
Staalconcern ArcelorMittal was vrijdag de grootste daler in de AEX met een kleine 5 procent verlies. Ook chipfondsen ASMI, ASML en Besi hadden het lastig met dalingen tot 3,2 procent. Vanwege de stijgende rentes op de financiële markten worden techfondsen minder aantrekkelijk als belegging. Informatieleverancier RELX was koploper in de hoofdindex met een winst van bijna 2 procent.
Verder werd ING 0,5 procent lager gezet, ondanks de bekendmaking dat de bank voor ruim 1,7 miljard euro aan eigen aandelen gaat inkopen. Branchegenoot ABN AMRO noteerde ex dividend en sloot bijna 7 procent lager in de MidKap.
Duitse autofabrikanten
Ook investeerder HAL (plus 2,1 procent) wist de aandacht op zich gericht op het Damrak. Webwinkel Coolblue, waarin HAL een belang van bijna 49 procent heeft, wil nog deze maand naar de beurs in Amsterdam. Daarbij zullen ook bestaande aandeelhouders stukken verkopen.
In Frankfurt hoorde BMW (plus 1,3 procent) bij de winnaars. De Duitse autofabrikant verwacht dit jaar meer geld te verdienen dan waar het eerder op rekende. Dat komt vooral door de hogere prijzen voor auto's. Rivaal Daimler sloot bijna 1 procent hoger. Daimler gaat volgend jaar zijn naam veranderen in Mercedes-Benz. De stap volgt op de afsplitsing van de truck- en busdivisie die later dit jaar als apart bedrijf naar de beurs wordt gebracht.
De euro was 1,1602 dollar waard, tegen 1,1576 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie won 0,2 procent in prijs tot 75,16 dollar. Brentolie werd 0,3 procent duurder op 78,56 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Staatsoliebedrijf Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) wil tientallen miljarden dollars steken in nieuwe projecten. Die aankondiging komt enkele dagen nadat het land uit oliekartel OPEC was gestapt.
8 uur geledenWENEN (ANP) - Landen van oliekartel OPEC+ gaan de olieproductie in juni verhogen, werd zondag bekendgemaakt. De stap van de groep olielanden is de eerste sinds de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) deze week aankondigden zich terug te trekken uit het oliekartel.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse onderzoeksinstituut Ifo heeft gewaarschuwd voor aanzienlijke risico's voor de Duitse economie door de dreiging van hogere Amerikaanse importheffingen. "Als dit uitmondt in een nieuwe handelsoorlog, dan staat Duitsland in 2026 een recessie te wachten", zei voorzitter Clemens Fuest van het Ifo-instituut zondag in de krant Bild.
13 uur geledenESSEN (ANP) - Thyssenkrupp en zijn Indiase branchegenoot Jindal Steel hebben gesprekken over een mogelijke overname van de Europese staaldivisie van het Duitse industrieconcern tijdelijk stopgezet. "De oorspronkelijke uitgangspunten en voorwaarden voor een mogelijke verkoop van Thyssenkrupp Steel zijn de afgelopen maanden aanzienlijk veranderd", stelde Thyssenkrupp in een verklaring.
14 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.
1 dag geledenGENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.
1 dag geledenZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.
1 dag geleden