Inflatievrees terug op beurzen, AEX weer onder 700 punten
AMSTERDAM (ANP) - Op de Europese aandelenmarkten keerde de inflatievrees dinsdag weer in volle hevigheid terug. De zorgen over een sterke stijging van het prijspeil en een oververhitting van de economie wakkerden de angst aan dat de Amerikaanse centrale bank de rente sneller dan verwacht zal moeten verhogen om de economie af te koelen. Een hogere rente is vooral ongunstig voor de aandelen van sterk groeiende techbedrijven, die hun koersen dan ook flink zagen dalen.
Ook de staalproducenten stonden onder druk door de vrees voor hogere grondstofprijzen. De snel stijgende kosten voor grondstoffen hebben de prijzen die Chinese producenten voor hun goederen rekenen in april in het snelste tempo doen oplopen sinds oktober 2017. Bij grondstoffen is wereldwijd sprake van een grote vraag en een tekort aan aanbod, wat de prijzen opdrijft en het inflatievuur verder opstookt. Fabrikanten zullen de extra kosten naar verwachting doorberekenen aan hun klanten.
De AEX-index op Beursplein 5 raakte rond het middaguur 2,4 procent kwijt op 694,83 punten. De hoofdindex dook op 4 mei ook al even onder de 700-puntengrens, maar toonde een snel herstel en tikte op 7 mei nog de hoogste koers ooit aan. De MidKap daalde 1,8 procent tot 1039,85 punten. De beursgraadmeters in Frankfurt, Parijs en Londen zakten tot 2,1 procent.
Adyen
Alle 25 hoofdbedrijven op het Damrak stonden in het rood. Fintechbedrijf Ayden was de grootste verliezer met een min van 4 procent. Chipbedrijf ASMI volgde met een verlies van 3,7 procent en staalproducent ArcelorMittal zakte dik 3 procent. Chipmachinemaker ASML, chiptoeleverancier Besi en techinvesteerder Prosus verloren tot 2,8 procent.
Ook in de MidKap waren geen stijgers te bekennen. Metalenspecialist AMG stond onderaan met een verlies van ruim 4 procent. Aalberts verloor dik 2 procent na een handelsbericht. De industrieel toeleverancier zag de omzet op eigen kracht in de eerste vier maanden van dit jaar groeien. Het bedrijf liet verder weten geen serieuze problemen te ondervinden in de aanvoer van grondstoffen.
Thyssenkrupp
Thyssenkrupp kelderde 6 procent in Frankfurt. Het Duitse industriële concern schroefde zijn vooruitzichten voor het gehele boekjaar opnieuw op, maar verwacht dit jaar nog altijd verlies te lijden. In Londen was THG (plus 12,5 procent) een positieve uitschieter. De Japanse investeerder SoftBank heeft een substantieel belang genomen in het Britse e-commercebedrijf.
De euro noteerde op 1,2165 dollar, tegen 1,2169 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent minder op 64,60 dollar. Brentolie werd ook 0,5 procent goedkoper, op 67,99 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/DPA) - De Amerikaanse miljardair Elon Musk vindt dat de EU moet worden opgeheven, schreef hij op zijn socialemediaplatform X. Musk reageerde hiermee op de miljoenenboete van de EU tegen zijn berichtendienst.
13 uur geledenMUMBAI (AFN/BLOOMBERG) - India heeft zaterdag ingegrepen door maximumprijzen van vliegtickets in te stellen en extra treinen in te zetten, nadat duizenden reizigers waren gestrand door geannuleerde vluchten. De regering heeft prijsrestricties opgelegd om te voorkomen dat "buitensporig hoge vliegtarieven door bepaalde luchtvaartmaatschappijen in rekening worden gebracht." De maatregelen blijven van kracht "tot de situatie volledig is gestabiliseerd", staat in een verklaring.
13 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is deze week tot een recordhoogte gestegen, aangedreven door vrees voor een wereldwijd tekort aan het industriële metaal. Grondstoffenhandelaren verwachten een tekort als gevolg van het hamsteren van koper in de Verenigde Staten. Ook werd de vraag aangewakkerd door een rapport van de invloedrijke zakenbank Citigroup, waarin wordt voorspeld dat de koperprijs verder zal stijgen.
16 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een grote vakbond van schrijvers voor film en televisie in de Verenigde Staten vindt dat de overname van de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max van Warner Bros. Discovery door Netflix "moet worden geblokkeerd". Volgens de Writers Guild of America (WGA) vormt de overname een bedreiging voor scenaristen, producenten, regisseurs en bioscoopeigenaren.
19 uur geledenHAREN (ANP) - Kerstboomverkopers houden zaterdag rekening met topdrukte. Of dat de opmaat is naar betere verkopen dan vorig jaar, is nog wel afwachten. Daarover lijken grote spelers in de kerstbomenmarkt van mening te verschillen.
20 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.
1 dag geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.
1 dag geleden