Inflatievrees slaat deuk in vertrouwen belegger, AEX hard omlaag
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is de nieuwe beursweek met stevige minnen begonnen. Ook elders in Europa is het sentiment negatief. De torenhoge inflatie en de stappen die centrale banken wereldwijd zetten om deze te beteugelen zorgen voor een verkoopgolf op de Europese beurzen. Vooral technologiefondsen, die het doorgaans moeten hebben van toekomstige groei, kregen het maandag voor de kiezen.
De AEX-index noteerde in de vroege handel 1,8 procent lager op 669,78. Maaltijdbestelbedrijf Just Eat Takeaway verloor 5,2 procent en was daarmee de sterkste daler. Betalingsbedrijf Adyen en techinvesteerder Prosus verloren meer dan 4 procent. Bijna alle 25 fondsen in de AEX-index stonden in de min. Ahold Delhaize stond op een plus van 0,2 procent en was daarmee de enige winnaar.
De Amerikaanse centralebankenkoepel, de Federal Reserve, beslist later deze week of het harder zal ingrijpen om de geldontwaarding te beteugelen. In de eurozone is de rente tot nu toe ongewijzigd gebleven. Wel gaf de Europese Centrale Bank (ECB) onlangs aan de rente in juli te gaan verhogen om de inflatie te bestrijden. Het zal de eerste renteverhoging in het eurogebied zijn sinds 2011. Aan het einde van de week worden ook nieuwe Europese inflatiecijfers bekendgemaakt. Verder presenteren de Britten aan het begin van de week de eenzijdige aanpassingen van de brexitafspraken over Noord-Ierland.
ING
ING stond in de vroege handel 3 procent lager. De bank maakte bekend dat het negatieve rentes afschaft. Per 1 oktober zullen daardoor klanten met meer dan een ton op de rekening daar geen rente meer over hoeven te betalen. Het financiƫle fonds houdt maandag ook een beleggersdag waarbij het investeerders bijpraat over de te voeren strategie. Ook speciaalchemiebedrijf DSM (min 1,5 procent) heeft investeerders bijeen geroepen. Het Limburgse bedrijf praat hen bij over de fusieplannen met het Zwitserse Firmenich.
Snellaadbedrijf Fastned (min 3,3 procent) maakte bekend dat het in totaal 30 miljoen euro heeft opgehaald met de uitgifte van nieuwe obligaties en verlenging van investeringen. Het geld gebruikt de onderneming voor verdere uitbreiding van het Europese netwerk.
De graadmeters in Londen, Frankfurt en Parijs verloren tot 1,2 procent. Een vat Amerikaanse olie kostte voorbeurs 2,4 procent minder op 118,34 dollar. Brentolie werd 2,3 procent goedkoper op 119,69 dollar per vat. De euro was 1,0476 dollar waard, tegen 1,0513 dollar bij het slot van de Europese beurzen op vrijdag.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) kijkt naar een voorstel van brancheorganisatie Netbeheer Nederland voor volume- en tijdsafhankelijke tarieven voor kleinverbruikers, zoals huishoudens. Het voorstel houdt in dat kleinverbruikers meer betalen voor stroomgebruik tijdens piekmomenten op het net of als ze veel elektriciteit afnemen.
8 minuten geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde olievoorraden nemen in een recordtempo af door de oorlog in het Midden-Oosten die de olie-export uit de regio ernstig heeft verstoord. Dat meldt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Het bureau is coƶrdinator van een recordvrijgave van strategische voorraden door de IEA-leden om zo de sterk gestegen olieprijzen te helpen drukken.
39 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft zijn groeiverwachtingen voor de Nederlandse economie verlaagd vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Als het conflict lang aanhoudt, valt de groei dit jaar mogelijk zelfs terug tot maar een half procent, stellen deskundigen van het fonds woensdag bij de presentatie van de bevindingen van een onderzoeksmissie naar ons land.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederland doet er verstandig aan om lastenverzwaringen minder sterk op werkenden af te wentelen. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) stelt dit woensdag na een dagenlange onderzoeksmissie naar ons land. Het IMF merkt op dat plannen hiertoe van het kabinet-Jetten voor ongewenste economische verstoringen kunnen zorgen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederland moet ambitieuze hervormingen doorvoeren om het woningtekort op te lossen. Daarvoor pleit het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Het fonds noemt voorgestelde maatregelen in het coalitieakkoord nuttig, maar dringt daarbovenop aan op een herziening van huurmarktregels en gunstiger beleid voor private ontwikkelaars en woningbeleggers.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Wouter Koolmees is herbenoemd als president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen voor een periode van vier jaar. De voormalige minister van Sociale Zaken trad op 1 november 2022 aan als topman van de NS.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - In de Duitse auto-industrie zullen de komende jaren tienduizenden banen meer verloren gaan dan verwacht. Daarvoor vreest het hoofd van de Duitse autobrancheorganisatie VDA. De sector heeft volgens haar te maken met hoge kosten voor personeel, energie en belastingen.
2 uur geleden