Inflatie VS loopt op naar 7 procent, grootste stijging sinds 1982
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het leven in de Verenigde Staten, de grootste economie van de wereld, is in december in doorsnee 7 procent duurder geworden op jaarbasis. Dat betekent de snelste stijging van de inflatie in bijna veertig jaar.
De almaar oplopende geldontwaarding komt niet als een verrassing. Economen hielden in doorsnee rekening met een stijging tot 7 procent. Mogelijk spoort het inflatiecijfer de Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve aan om de rente eerder en sneller te verhogen. Het inflatiecijfer is belangrijk bij de beleidsbeslissingen. Fed-voorzitter Jerome Powell heeft al gezegd dat de rentes mogelijk eerder omhoog moeten als de prijzen te snel blijven stijgen.
De hoge inflatie houdt onder meer verband met de herstart van de economie na de coronacrisis, die nog altijd voor tekorten zorgt van bepaalde materialen. Ook speelt de sterk gestegen prijs van energie een belangrijke rol. In november was nog sprake van een inflatie van 6,8 procent. Op maandbasis steeg de inflatie met 0,5 procent. Dat was iets hoger dan de 0,4 procent die alom werd verwacht, maar minder dan de 0,8 procent in november.
Personeelsgebrek
Maar ook de gestegen prijzen van tweedehands auto's en huisvesting zorgen voor een oplopende inflatie. Daarnaast hebben bedrijven te kampen met stijgende loonkosten vanwege het personeelsgebrek. Om personeel te lokken worden bijvoorbeeld hogere lonen en bonussen geboden door werkgevers. Die kosten samen met de hogere prijzen voor onderdelen spelen eveneens een rol omdat die worden doorberekend aan afnemers.
Naar verwachting gaat de Fed nu in maart de rente verhogen en komen er later dit jaar nog meer renteverhogingen. Powell heeft gezegd dat hij wel verwacht dat de inflatiedruk dit jaar zal gaan afzwakken omdat de problemen bij de toelevering en transport van goederen en grondstoffen zouden moeten verminderen. De Fed heeft een inflatiedoelstelling van 2 procent.
Het Witte Huis liet in een verklaring weten dat er "vooruitgang" wordt geboekt bij het aanpakken van de inflatie. In de verklaring stelt president Joe Biden dat de prijsstijgingen van voedsel en energie minder hard gaan dan eerder. "Maar tegelijkertijd is er nog veel werk te doen want de prijsstijgingen zijn nog te sterk waardoor de budgetten van huishoudens onder druk staan", aldus Biden. De hoge inflatie ondermijnt zijn populariteit omdat de koopkracht van huishoudens wordt geraakt.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Het Verwey-Jonker Instituut heeft bij de rechtbank Utrecht uitstel van betaling aangevraagd. Volgens het onderzoeksinstituut kan de organisatie niet langer voldoen aan haar financiële verplichtingen.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland houdt zich op de vlakte over berichten dat tankers met aan de Verenigde Staten beloofde diesel toch een andere bestemming kiezen. "Alle diesel vindt zijn kopers", zegt het Kremlin.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Bank of England (BoE) heeft het belangrijkste rentetarief van het land voor het eerst in drie jaar verhoogd. Met de hogere leenkosten wil de centrale bank de inflatie bestrijden.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De manier waarop bommeldingen deze week het vliegverkeer in Europa verstoren, heeft topman van Air France-KLM Benjamin Smith nog niet eerder gezien. Vooral de manier waarop het gecoördineerd lijkt, is volgens hem nieuw. "We hopen dat het er niet voor zorgt dat consumenten minder gaan vliegen, maar dat zien we nog niet", zei hij.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Topman Benjamin Smith van Air France-KLM verhoogt de druk op dochterbedrijf KLM om de resultaten te verbeteren. Smith benadrukte tegenover journalisten dat KLM naar een winstmarge van 8 procent moet. "Als we KLM niet op 8 procent krijgen, moeten we kijken naar een andere manier om dat te doen", zei Smith. "We blijven de strategie aanpassen als we denken het niet te gaan halen."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) is voorstander van het invoeren van een verplichting voor tankstations om actuele brandstofprijzen te delen. Dat stelt de toezichthouder in een advies aan het ministerie van Economische Zaken en Klimaat. Zo kunnen automobilisten makkelijker het goedkoopste tankstation in de buurt vinden, is het idee.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Het Europees Hof van Justitie heeft een eerdere gerechtelijke uitspraak vernietigd waarin de goedkeuring van miljardensteun door de Nederlandse staat aan KLM tijdens de coronapandemie nietig was verklaard. KLM's rivaal Ryanair klaagde jarenlang over de steun, die volgens de Ierse budgetvlieger onrechtmatig was.
3 uur geleden