Inflatie VS loopt op naar 7 procent, grootste stijging sinds 1982
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het leven in de Verenigde Staten, de grootste economie van de wereld, is in december in doorsnee 7 procent duurder geworden op jaarbasis. Dat betekent de snelste stijging van de inflatie in bijna veertig jaar.
De almaar oplopende geldontwaarding komt niet als een verrassing. Economen hielden in doorsnee rekening met een stijging tot 7 procent. Mogelijk spoort het inflatiecijfer de Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve aan om de rente eerder en sneller te verhogen. Het inflatiecijfer is belangrijk bij de beleidsbeslissingen. Fed-voorzitter Jerome Powell heeft al gezegd dat de rentes mogelijk eerder omhoog moeten als de prijzen te snel blijven stijgen.
De hoge inflatie houdt onder meer verband met de herstart van de economie na de coronacrisis, die nog altijd voor tekorten zorgt van bepaalde materialen. Ook speelt de sterk gestegen prijs van energie een belangrijke rol. In november was nog sprake van een inflatie van 6,8 procent. Op maandbasis steeg de inflatie met 0,5 procent. Dat was iets hoger dan de 0,4 procent die alom werd verwacht, maar minder dan de 0,8 procent in november.
Personeelsgebrek
Maar ook de gestegen prijzen van tweedehands auto's en huisvesting zorgen voor een oplopende inflatie. Daarnaast hebben bedrijven te kampen met stijgende loonkosten vanwege het personeelsgebrek. Om personeel te lokken worden bijvoorbeeld hogere lonen en bonussen geboden door werkgevers. Die kosten samen met de hogere prijzen voor onderdelen spelen eveneens een rol omdat die worden doorberekend aan afnemers.
Naar verwachting gaat de Fed nu in maart de rente verhogen en komen er later dit jaar nog meer renteverhogingen. Powell heeft gezegd dat hij wel verwacht dat de inflatiedruk dit jaar zal gaan afzwakken omdat de problemen bij de toelevering en transport van goederen en grondstoffen zouden moeten verminderen. De Fed heeft een inflatiedoelstelling van 2 procent.
Het Witte Huis liet in een verklaring weten dat er "vooruitgang" wordt geboekt bij het aanpakken van de inflatie. In de verklaring stelt president Joe Biden dat de prijsstijgingen van voedsel en energie minder hard gaan dan eerder. "Maar tegelijkertijd is er nog veel werk te doen want de prijsstijgingen zijn nog te sterk waardoor de budgetten van huishoudens onder druk staan", aldus Biden. De hoge inflatie ondermijnt zijn populariteit omdat de koopkracht van huishoudens wordt geraakt.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben tijdens de extreme hitte in juni minder geld uitgegeven. Dat constateren onderzoekers van ABN AMRO op basis van transactiegegevens van klanten tijdens de hittegolf. Volgens de bank veranderden de bestedingen vooral op het platteland.
30 minuten geledenZANDVOORT (ANP) - Zandvoort verwacht nog jaren te profiteren van de "fantastische marketingmachine" die de Formule 1 is. Dat zegt voorzitter Tom van der Veen van ondernemerskoepel Ondernemers Belangen Zandvoort in aanloop naar de voorlopig laatste editie van de Dutch Grand Prix over twee weken. "Dat gemis valt niet volledig op te vangen. Er zou heel veel geld in moeten als we de hele wereld willen blijven bereiken."
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger geëindigd. Beleggers reageerden op een tegenvallend banenrapport van de Amerikaanse overheid. Een grote winnaar op Wall Street was Airbnb. Het verhuurplatform voor vakantiehuisjes verhoogde de omzetverwachting voor de tweede keer dit jaar.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse Senaat heeft ingestemd met nieuwe uitgebreide sancties tegen Rusland en Iran. De wet moet ook nog door het Huis van Afgevaardigden worden aangenomen voordat die definitief in werking treedt. Die behandeling kan mogelijk volgende maand al plaatsvinden.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een klein verlies het weekend ingegaan. Bij de bedrijven in de hoofdgraadmeter was maritiem oliedienstverlener SBM Offshore een negatieve uitschieter, na een dag eerder nog uitblinker te zijn geweest door sterke cijfers en verwachtingen. Verder ging de aandacht van beleggers onder meer uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport, dat veel zwakker uitviel dan verwacht.
15 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Drie schepen van Adnoc, het staatsoliebedrijf van de Verenigde Arabische Emiraten, zijn deze week aangevallen in de Straat van Hormuz. Sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten zijn volgens het bedrijf vijftien tankers van Adnoc aangevallen met raketten en drones, waarbij een dode is gevallen en twintig bemanningsleden gewond raakten.
16 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten begonnen. Beleggers op Wall Street reageerden op het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Uit dat rapport bleek dat er in juli 23.000 banen zijn verdwenen, terwijl er een groei van ongeveer 80.000 arbeidsplaatsen werd verwacht. Daardoor kan de Amerikaanse centrale bank voorzichtiger worden met het verhogen van de rente.
17 uur geleden