Inflatie op laagste peil in jaren
DEN HAAG (ANP) - Consumentengoederen en -diensten waren in augustus 0,7 procent duurder dan vorig jaar. Dat is de laagste inflatie na november 2016, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De daling komt onder meer door de prijsdaling van van vliegtickets en pakketreizen. Ook kleding en voeding drukken de inflatie.
In juli was de prijsstijging nog 1,7 procent. De scherpe daling van de inflatie in augustus was de grootste in 11 jaar. Vliegtickets waren bijna 22 procent goedkoper dan een jaar eerder en pakketreizen ongeveer 12 procent. Een zomervakantie in het binnenland werd dan ook goedkoper.
Kleding was volgens het CBS 4,5 procent goedkoper dan vorig jaar. Voeding was wel duurder, maar de prijsstijging nam af. Dat was vooral toe te schrijven aan de prijsontwikkeling van groenten en vlees. Vooral aardappelen waren in augustus goedkoper.
Naast de consumentenprijsindex (CPI) berekent het statistiekbureau ook de Europees geharmoniseerde consumentenprijsindex (HICP). Daaruit komt naar voren dat consumentengoederen en -diensten in Nederland in augustus 0,3 procent duurder waren dan een jaar eerder. De inflatie in de eurozone daalde naar min 0,2 procent. Daarmee is de inflatie in de eurozone voor de eerste keer in vier jaar negatief.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic uitsluiten van opdrachten omdat de techonderneming een nationaal veiligheidsrisico zou vormen. Dat heeft een hof van beroep in Washington D.C. geoordeeld in een rechtszaak over het conflict tussen Anthropic en de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie geeft importeurs van olie en gas mogelijk een jaar langer de tijd om zich voor te bereiden op nieuwe regels rond methaanuitstoot. Vanaf 2027 moet de invoer van fossiele brandstoffen in de Europese Unie voldoen aan monitoring- en rapportageregels, die zijn bedoeld om de methaanuitstoot te verminderen. Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) zei vrijdag dat de EU de invoering ervan mogelijk uitstelt tot 2028.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een plus de handel uitgegaan. De lagere olieprijzen hielpen het sentiment op de aandelenbeurs in Amsterdam. Olie- en gasconcern Shell en oliedienstverlener SBM Offshore stonden bij de verliezers in de hoofdindex en zakten 0,9 procent en 1,9 procent.
2 uur geledenKAUB (ANP/DPA) - Het waterpeil in de Rijn in Duitsland heeft een nieuw laagterecord bereikt door de aanhoudende droogte. Het waterpeil bij het Duitse Kaub, een belangrijk knelpunt in de Rijn, zakte half augustus tot onder de 10 centimeter. Uit cijfers van de Waterwegen- en Scheepvaartautoriteit (WSA) blijkt vrijdag dat het peil is gedaald tot 2 tot 5 centimeter onder dat niveau.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Cybercriminelen benaderen momenteel klanten en medewerkers van Flink met betalingsverzoeken. Dat gebeurt nadat de flitsbezorger is getroffen door een datalek, bevestigt Flink na berichtgeving door de NOS.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten begonnen. Vooral de AI-aandelen waren in trek bij beleggers door het aanhoudende enthousiasme over kunstmatige intelligentie (AI). De zorgen over de hoge olieprijzen, die de inflatie dreigen aan te jagen, en de stijgende rentes op staatsobligaties, die de leenkosten voor overheden, bedrijven en consumenten opdrijven, werden daardoor weer even aan de kant geschoven.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Financiën komt niet met een onafhankelijk alternatief voor de Stichting Tuchtrecht Banken (STB). Na de ministerraad zei minister Eelco Heinen het te betreuren dat de stichting stopt. De sector komt met een nieuw initiatief en "dat vind ik heel belangrijk". De VVD-bewindsman wil dat eerst een kans geven.
5 uur geleden