Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Inflatie loopt op naar 5,7 procent

Inflatie loopt op naar 5,7 procent

DEN HAAG (ANP) - De inflatie is in december opgelopen naar 5,7 procent op jaarbasis, het hoogste niveau in bijna 40 jaar. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat de cijfers naar buiten bracht, zorgden met name de hogere voeding- en energieprijzen ervoor dat de inflatie verder is opgelopen. In november werd nog een inflatie van 5,2 procent gemeten wat ook al het hoogste niveau was in bijna 40 jaar. In augustus 1982 stegen de prijzen gemiddeld met 5,9 procent op jaarbasis.

Volgens het CBS was de gas- en elektriciteitsrekening in de laatste maand van 2021 bijna 75 procent hoger dan een jaar eerder. In november was de prijsstijging hier op jaarbasis 57,4 procent. Verder werden vlees, groente en fruit duurder. Op jaarbasis was bij voeding sprake van een plus van 2,6 procent. In november was dit nog 1,1 procent.

De prijsontwikkelingen van motorbrandstoffen en een verblijf in een bungalowpark hadden een drukkend effect op de ontwikkeling van de prijzen. Een tankbeurt was in december gemiddeld 27,8 procent duurder dan vorig jaar, terwijl dat in november nog 33,1 procent was. Een verblijf in een bungalowpark was in december 7,1 procent goedkoper dan in dezelfde maand een jaar eerder. In november was een verblijf in een bungalowpark nog 4,6 procent duurder. Dat komt ook doordat de kerstvakantie afgelopen jaar een week later begon.

Cao-lonen

Over het hele jaar gemeten lagen de consumentenprijzen gemiddeld 2,7 procent hoger dan in 2020. Een jaar eerder was de prijsstijging 1,3 procent. Vooral de prijsontwikkeling van energie droeg bij aan de hogere inflatie in 2021. Elektriciteit was afgelopen jaar gemiddeld 22,2 procent duurder dan een jaar eerder. In 2020 moest voor stroom nog 39,6 procent minder worden betaald dan het jaar ervoor. Gas was gemiddeld 16,7 procent duurder dan het jaar ervoor. In 2020 was hier sprake van een stijging van 2,6 procent.

Eerder meldde het CBS al dat de cao-lonen afgelopen jaar met 2,1 procent waren gestegen. Daarmee namen de lonen minder hard toe dan de prijzen die consumenten moeten betalen. Dat was een jaar eerder andersom.

Meer uit Financieel

Verwey-Jonker Instituut vraagt uitstel van betaling aan

UTRECHT (ANP) - Het Verwey-Jonker Instituut heeft bij de rechtbank Utrecht uitstel van betaling aangevraagd. Volgens het onderzoeksinstituut kan de organisatie niet langer voldoen aan haar financiële verplichtingen.

1 uur geleden
Kremlin ontwijkt vragen over kerende tankers met diesel voor VS

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland houdt zich op de vlakte over berichten dat tankers met aan de Verenigde Staten beloofde diesel toch een andere bestemming kiezen. "Alle diesel vindt zijn kopers", zegt het Kremlin.

2 uur geleden
Bank of England verhoogt rente voor het eerst in drie jaar

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Bank of England (BoE) heeft het belangrijkste rentetarief van het land voor het eerst in drie jaar verhoogd. Met de hogere leenkosten wil de centrale bank de inflatie bestrijden.

2 uur geleden
Vele bommeldingen tegelijk niet eerder gezien, zegt topman AF-KLM

PARIJS (ANP) - De manier waarop bommeldingen deze week het vliegverkeer in Europa verstoren, heeft topman van Air France-KLM Benjamin Smith nog niet eerder gezien. Vooral de manier waarop het gecoördineerd lijkt, is volgens hem nieuw. "We hopen dat het er niet voor zorgt dat consumenten minder gaan vliegen, maar dat zien we nog niet", zei hij.

2 uur geleden
Topman Air France-KLM: hogere winstmarge KLM is een must

PARIJS (ANP) - Topman Benjamin Smith van Air France-KLM verhoogt de druk op dochterbedrijf KLM om de resultaten te verbeteren. Smith benadrukte tegenover journalisten dat KLM naar een winstmarge van 8 procent moet. "Als we KLM niet op 8 procent krijgen, moeten we kijken naar een andere manier om dat te doen", zei Smith. "We blijven de strategie aanpassen als we denken het niet te gaan halen."

3 uur geleden
ACM wil dat tankstations verplicht data over brandstofprijs delen

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) is voorstander van het invoeren van een verplichting voor tankstations om actuele brandstofprijzen te delen. Dat stelt de toezichthouder in een advies aan het ministerie van Economische Zaken en Klimaat. Zo kunnen automobilisten makkelijker het goedkoopste tankstation in de buurt vinden, is het idee.

3 uur geleden
EU-hof vernietigt uitspraak rond ongeldigheid KLM-coronasteun

LUXEMBURG (ANP) - Het Europees Hof van Justitie heeft een eerdere gerechtelijke uitspraak vernietigd waarin de goedkeuring van miljardensteun door de Nederlandse staat aan KLM tijdens de coronapandemie nietig was verklaard. KLM's rivaal Ryanair klaagde jarenlang over de steun, die volgens de Ierse budgetvlieger onrechtmatig was.

3 uur geleden