Inflatie licht gedaald door minder sterk stijgende energieprijs
DEN HAAG (ANP) - De inflatie in Nederland is in juni licht gedaald in vergelijking met een maand eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) was vooral de prijsstijging van energie op jaarbasis minder hoog dan een maand eerder. Het leven werd in juni in doorsnee 8,6 procent duurder. Dat was een maand eerder nog 8,8 procent.
In juni was elektriciteit, gas en stadsverwarming 84 procent duurder dan een jaar eerder, in mei was dat 105 procent. Energie is een belangrijke aanjager van de inflatie. De prijsontwikkeling van energie wordt door het CBS gemeten op basis van nieuwe contracten.
Ook de prijsontwikkeling van kleding drukte de inflatie. Daartegenover stond een grote prijsstijging van voeding. Eten en drinken werd in doorsnee 11,2 procent duurder op jaarbasis. Vooral zuivel en vlees stegen in prijs. Sinds september vorig jaar is eten almaar duurder geworden.
Motorbrandstoffen
Ook voor motorbrandstoffen moest meer worden betaald. Voor diesel, benzine en andere brandstoffen waren consumenten in doorsnee ruim een derde meer kwijt dan een jaar eerder, tegen ruim 27 procent in mei. Aan de pomp kostte een liter benzine in juni 2,35 euro, in mei was dat 2,19 euro. In april was de benzineprijs nog gedaald ten opzichte van de maand daarvoor, als gevolg van de accijnsverlaging op motorbrandstoffen.
Het CBS had eerder al het inflatiecijfer van juni gemeld op basis van de Europese geharmoniseerde meetmethode. Dat kwam uit op 9,9 procent. In die berekening worden onder andere de kosten voor wonen, zoals de huurprijzen, buiten beschouwing gelaten.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn licht lager begonnen aan een nieuwe handelsdag, nadat een dag eerder nieuwe recordstanden bij de Amerikaanse hoofdgraadmeters op de koersenborden werden gezet. Beleggers op Wall Street deden het even voorzichtig aan nu het geweld in het Midden-Oosten weer is opgelaaid door Iraanse aanvallen op Koeweit en Bahrein en Amerikaanse aanvallen op Iran.
41 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - In de Europese Unie staan ruim 1 miljoen banen op het spel door wereldwijde concurrentie en geopolitieke spanningen. Dat meldt de Europese Commissie in het voorjaarspakket dat woensdag werd gepubliceerd. Onder meer de bouw, de metaalindustrie, de auto-industrie en het transport zijn volgens het rapport kwetsbaar.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil dat er bij publieke bestedingen aan chips, AI en clouddiensten voorkeur wordt gegeven aan bedrijven in de EU of bedrijven die investeren in onderzoek en ontwikkeling in de EU. Dat staat in een voorstel van de Europese Commissie over zogeheten technologische onafhankelijkheid.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De juridische strijd tussen Greenpeace en een Amerikaans oliepijpleidingbedrijf over een megarekening voor de milieuclub wordt nu ook in Nederland uitgevochten. De rechtbank in Amsterdam verklaarde zich woensdag bevoegd om te oordelen. Greenpeace beschouwt het tussenvonnis als overwinning en "belangrijke stap voorwaarts".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten dreigen nieuwe importheffingen in te stellen voor producten uit zestig economieën, waaronder de Europese Unie, Canada en China. Volgens Washington falen de landen in het uitbannen van producten die mogelijk met dwangarbeid zijn gemaakt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Shell Nederland krijgt een nieuwe topman. Huidig president-directeur Frans Everts treedt per 1 september af en wordt dan opgevolgd door Thomas de Boer. Everts geeft sinds 1 april 2023 leiding aan Shell Nederland en neemt na een dienstverband van 37 jaar afscheid van het bedrijf.
5 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Google moet van de Britse mededingingsautoriteit aanpassingen doorvoeren rond de AI-samenvattingen in zijn zoekresultaten. Dat moet leiden tot eerlijkere deals voor uitgevers en consumenten en de zoekdiensten van Google in het Verenigd Koninkrijk verbeteren, meldt de Competition and Markets Authority (CMA) woensdag.
6 uur geleden