Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Inflatie is volgens IMF veel hardnekkiger dan verwacht

Inflatie is volgens IMF veel hardnekkiger dan verwacht

WASHINGTON (ANP) - De inflatie lijkt veel hardnekkiger dan verwacht, zowel wereldwijd als in Nederland. Dat komt naar voren uit de nieuwste ramingen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). De laatste tijd neemt het tempo van de prijsstijgingen weliswaar af, maar het ziet er wel naar uit dat het nog lang gaat duren om de hoge inflatie echt te beteugelen.

Voor dit jaar rekent het IMF wereldwijd nog op 7 procent inflatie, 0,4 procentpunt meer dan bij de vorige raming in januari. Volgend jaar zouden de prijzen mondiaal dan nog eens met 4,9 procent omhoog gaan, waar in januari voor 2024 werd uitgegaan van 4,3 procent inflatie.

Voor Nederland ligt de situatie iets anders. Hier dacht het IMF eerder nog dat het algehele prijsniveau in 2023 waarschijnlijk 4,2 procent verder zou oplopen. Dat is iets naar beneden bijgesteld tot 3,9 procent. Maar daar staat tegenover dat het IMF er nu bij zegt dat de inflatie hier volgend jaar waarschijnlijk weer zal oplopen tot 4,2 procent. Mogelijk speelt mee dat het energieprijsplafond van de overheid en de accijnsverlaging voor benzine dan niet meer gelden.

In koopkracht achteruit

"Hoewel de wereldwijde inflatie is gedaald, weerspiegelt dat vooral de scherpe ommekeer bij de energie- en voedselprijzen", zegt IMF-hoofdeconoom Pierre-Olivier Gourinchas. Mede door de zachte winter liggen de energieprijzen lang niet meer zo hoog als net na de oorlogsuitbraak in Oekraïne. Maar veel andere producten en diensten worden nog steeds in rap tempo duurder.

Volgens Gourinchas heeft de kerninflatie, oftewel de inflatie gecorrigeerd voor de sterk schommelende energie- en voedselprijzen, in veel landen zijn hoogtepunt waarschijnlijk nog niet bereikt. Hij wijst er ook op dat de lonen over de gehele linie nog altijd minder hard omhoog gaan dan de prijzen, waardoor mensen er dus eigenlijk in koopkracht op achteruit gaan.

Strikte coronabeleid

Als het gaat om het bredere economische plaatje stipt Gourinchas zowel positieve als negatieve ontwikkelingen aan. Zo is de economie van China duidelijk opgeveerd sinds het land is gestopt met zijn strikte coronabeleid. Door de hoge inflatie en flink opgelopen rentes lijkt de groei in veel landen evenwel nog lange tijd erg beperkt te blijven.

De vooruitzichten voor de wereldeconomie heeft het IMF sinds de laatste prognose zowel voor dit jaar als volgend jaar met 0,1 procentpunt verlaagd. Nu is de verwachting dat de mondiale groei dit jaar terugzakt tot 2,8 procent en volgend jaar dan weer licht aantrekt tot 3 procent. De laatste raming voor Nederland dateerde van eind vorig jaar en ging uit van 0,6 procent groei in 2023. Die voorspelling heeft het IMF nu opgeschroefd tot 1 procent. Maar voor 2024 voorziet het IMF amper herstel, want dan rekent het fonds op een plus van 1,2 procent.

Meer uit Financieel

Tientallen Ierse tankstations leeg na dagenlang brandstofprotest

DUBLIN (ANP/DPA/AFP) - Protesten tegen hoge brandstofprijzen in Ierland gaan hun vierde dag in, waardoor problemen bij de bevoorrading van tankstations toenemen. Demonstranten blokkeren onder andere brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij.

1 uur geleden
Intertoys neemt onlinewinkel voor speelgoed Lobbes.nl over

AMSTERDAM (ANP) - Intertoys neemt de bekende speelgoedwebshop Lobbes.nl over. De speelgoedwinkelketen krijgt een meerderheidsbelang van 75 procent in moederbedrijf Wings Holding.

3 uur geleden
Bouwmarkten zien flinke stijging in verkoop jerrycans

DEN HAAG (ANP) - Bouwmarkten zien de verkoop van jerrycans verder toenemen, blijkt uit een rondgang van het ANP. Doordat de brandstofprijzen in de buurlanden nog altijd lager zijn, loont het om meer benzine mee te nemen uit het buitenland. De ANWB raadt Nederlanders af om dit te doen.

3 uur geleden
Bond: piloten vrezen straf bij weigeren vliegen in Midden-Oosten

MONTREAL (ANP/RTR) - Piloten van luchtvaartmaatschappijen die zich zorgen maken over de veiligheid bij het vliegen in het Midden-Oosten vrezen negatieve gevolgen als ze weigeren vluchten uit te voeren. Dit hebben piloten volgens IFALPA, een wereldwijde pilotenvakbond, aangegeven. De zorgen gaan bijvoorbeeld over ontslag of minder salaris.

4 uur geleden
Stefano Gabbana gestopt als voorzitter modehuis Dolce & Gabbana

MILAAN (ANP) - Stefano Gabbana is gestopt als voorzitter van het Italiaanse modehuis Dolce & Gabbana. Dat meldde persbureau Bloomberg op basis van Italiaanse bedrijfsgegevens. Dolce & Gabbana bevestigde het nieuws later. De medeoprichter van Dolce & Gabbana trad al in december af, maar dat is nu pas naar buiten gekomen.

4 uur geleden
Staat verkleint belang in ABN AMRO tot onder de 25 procent

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse staat heeft zijn belang in ABN AMRO verder afgebouwd naar iets minder dan 25 procent. Dat komt naar voren uit meldingen bij de Autoriteit Financiële Markten (AFM).

4 uur geleden
Amsterdamse AEX-index opent met kleine plus

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag licht hoger geopend, waarmee werd voortgeborduurd op de kleine winst van een dag eerder. Beleggers blijven de ontwikkelingen rond de wapenstilstand in het Midden-Oosten nauwlettend volgen. Later op de dag komen nog cijfers over de inflatie en het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten.

5 uur geleden