Inflatie is volgens IMF veel hardnekkiger dan verwacht
WASHINGTON (ANP) - De inflatie lijkt veel hardnekkiger dan verwacht, zowel wereldwijd als in Nederland. Dat komt naar voren uit de nieuwste ramingen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). De laatste tijd neemt het tempo van de prijsstijgingen weliswaar af, maar het ziet er wel naar uit dat het nog lang gaat duren om de hoge inflatie echt te beteugelen.
Voor dit jaar rekent het IMF wereldwijd nog op 7 procent inflatie, 0,4 procentpunt meer dan bij de vorige raming in januari. Volgend jaar zouden de prijzen mondiaal dan nog eens met 4,9 procent omhoog gaan, waar in januari voor 2024 werd uitgegaan van 4,3 procent inflatie.
Voor Nederland ligt de situatie iets anders. Hier dacht het IMF eerder nog dat het algehele prijsniveau in 2023 waarschijnlijk 4,2 procent verder zou oplopen. Dat is iets naar beneden bijgesteld tot 3,9 procent. Maar daar staat tegenover dat het IMF er nu bij zegt dat de inflatie hier volgend jaar waarschijnlijk weer zal oplopen tot 4,2 procent. Mogelijk speelt mee dat het energieprijsplafond van de overheid en de accijnsverlaging voor benzine dan niet meer gelden.
In koopkracht achteruit
"Hoewel de wereldwijde inflatie is gedaald, weerspiegelt dat vooral de scherpe ommekeer bij de energie- en voedselprijzen", zegt IMF-hoofdeconoom Pierre-Olivier Gourinchas. Mede door de zachte winter liggen de energieprijzen lang niet meer zo hoog als net na de oorlogsuitbraak in Oekraïne. Maar veel andere producten en diensten worden nog steeds in rap tempo duurder.
Volgens Gourinchas heeft de kerninflatie, oftewel de inflatie gecorrigeerd voor de sterk schommelende energie- en voedselprijzen, in veel landen zijn hoogtepunt waarschijnlijk nog niet bereikt. Hij wijst er ook op dat de lonen over de gehele linie nog altijd minder hard omhoog gaan dan de prijzen, waardoor mensen er dus eigenlijk in koopkracht op achteruit gaan.
Strikte coronabeleid
Als het gaat om het bredere economische plaatje stipt Gourinchas zowel positieve als negatieve ontwikkelingen aan. Zo is de economie van China duidelijk opgeveerd sinds het land is gestopt met zijn strikte coronabeleid. Door de hoge inflatie en flink opgelopen rentes lijkt de groei in veel landen evenwel nog lange tijd erg beperkt te blijven.
De vooruitzichten voor de wereldeconomie heeft het IMF sinds de laatste prognose zowel voor dit jaar als volgend jaar met 0,1 procentpunt verlaagd. Nu is de verwachting dat de mondiale groei dit jaar terugzakt tot 2,8 procent en volgend jaar dan weer licht aantrekt tot 3 procent. De laatste raming voor Nederland dateerde van eind vorig jaar en ging uit van 0,6 procent groei in 2023. Die voorspelling heeft het IMF nu opgeschroefd tot 1 procent. Maar voor 2024 voorziet het IMF amper herstel, want dan rekent het fonds op een plus van 1,2 procent.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De verder oplopende inflatie in de eurozone in mei heeft de weg vrijgemaakt voor een renteverhoging door de Europese Centrale Bank (ECB) volgende week. Dat zegt ING-econoom Carsten Brzeski in een reactie op de inflatiecijfers van het eurogebied.
17 minuten geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel Nederland breekt met Donald Pols, de voormalige directeur van Milieudefensie. Pols ging maandag aan de slag bij de staalfabrikant als hoofd voor duurzaamheid en communicatie. Maar Tata Steel zegt nu dat aanvullende informatie over zijn verleden bekend is geworden "die ons heeft geraakt en niet eerder met het bedrijf is gedeeld". NRC meldt op basis van eigen onderzoek dat Pols in zijn studententijd voorman is geweest van een extreemrechtse studentenbeweging in Zuid-Afrika.
19 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Ben Cohen, oprichter van ijsmerk Ben & Jerry's, roept Booking.com op meer openheid te geven over zijn activiteiten in Israëlische nederzettingen die volgens het internationaal recht verboden zijn. Volgens hem staat het boekingsplatform voor dezelfde beslissing als Ben & Jerry's eerder.
30 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Japanse autobouwers Toyota Motor en Suzuki leggen fabrieken in Japan stil vanwege de orkaan Jangmi die oprukt vanuit het zuiden. Toyota sluit woensdagochtend dertien fabrieken en bij Suzuki worden alle vijf binnenlandse fabrieken gesloten. Verder hebben de luchtvaartmaatschappijen All Nippon Airways en Japan Airlines honderden vluchten geschrapt.
41 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in mei verder gestegen naar 3,2 procent door de hogere energieprijzen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Europees statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige raming. In april stegen de consumentenprijzen in het eurogebied al met 3 procent, na een stijging van 2,6 procent in maart. In februari, voor de Iranoorlog, bedroeg de inflatie nog 1,9 procent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) heeft een streep gezet door een Nederlandse boete voor Volkswagen in het dieselschandaal.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Netbeheerders nemen dit jaar meer maatregelen om problemen met het overvolle stroomnet tegen te gaan. Dat staat in bindende afspraken met de Autoriteit Consument & Markt (ACM), meldt die toezichthouder. De ACM vond dat de beheerders te weinig voortgang boekten met oplossingen en gaf ze eerder de opdracht om verbeterplannen in te dienen.
2 uur geleden