Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Inflatie in Nederland in maart flink afgenomen tot 4,4 procent

Inflatie in Nederland in maart flink afgenomen tot 4,4 procent

DEN HAAG (ANP) - Het tempo waarin de prijzen in Nederland stijgen is in maart flink afgenomen ten opzichte van een maand eerder. Dat kwam vooral door de dalende energieprijzen. De prijzen van voedingsmiddelen, dranken en tabak werden wel opnieuw fors hoger. Ook de prijzen van industriële goederen namen verder toe.

Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt in een snelle eerste raming dat de inflatie deze maand is uitgekomen op 4,4 procent. In februari nam de inflatie nog toe tot 8 procent op jaarbasis van 7,6 procent in januari. In december waren consumentengoederen en -diensten nog 9,6 procent duurder dan een jaar eerder. Bij de piek in september vorig jaar was nog sprake van een inflatie van 14,5 procent.

De gemiddelde prijstoename van producten in de supermarkten bedroeg deze maand 15,0 procent, tegen 15,1 procent in februari. De prijzen van industriële goederen gingen met 8,8 procent omhoog, tegen 8,7 procent in februari. Energie, inclusief motorbrandstoffen, werd daarentegen dik 28 procent goedkoper na een prijsdaling van 1,1 procent in februari.

Europese landen

Om een goede vergelijking te maken met andere Europese landen geeft het CBS ook inflatiecijfers volgens de Europese methode, waarin onder meer geen rekening wordt gehouden met de woninghuren. De geldontwaarding kwam dan uit op 4,5 procent, tegen 8,9 procent in februari.

Nederland is niet het enige land waar de inflatie is afgenomen. Eerder deze week bleek al dat ook de Duitsers en Spanjaarden in maart met minder sterke prijsstijgingen te maken hebben gehad. Later op de dag komt het Europese statistiekbureau Eurostat met de inflatiecijfers over de hele eurozone.

Renteverhoging

Aangezien de inflatie nog altijd boven de doelstelling van 2 procent ligt zal de Europese Centrale Bank (ECB) naar verwachting de rente blijven verhogen. De omvang van de volgende renteverhoging is echter nog onduidelijk. Mogelijk kiest de ECB na de rentestap van een half procentpunt eerder deze maand in mei voor een kleinere verhoging van een kwart procentpunt.

Meer uit Financieel

Wall Street verder omhoog, FedEx bij stijgers na cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst gesloten, waardoor de recordstanden op Wall Street verder werden aangescherpt. De aandacht van beleggers ging onder meer uit naar het telefoongesprek tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. Bij de bedrijven was pakketbezorger FedEx een winnaar na bekendmaking van kwartaalcijfers.

5 uur geleden
CNBC: AI-bedrijf Musk haalt 10 miljard dollar op

PALO ALTO (ANP/BLOOMBERG) - Het bedrijf van Tesla-topman Elon Musk voor kunstmatige intelligentie, xAI, heeft bij een nieuwe financieringsronde 10 miljard dollar opgehaald. Dat meldt de Amerikaanse zakenzender CNBC. Het bedrijf werd daarbij volgens CNBC gewaardeerd op 200 miljard dollar.

7 uur geleden
AEX lager na sterke koerswinst dag eerder, chipfondsen zakken

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met een kleine min gesloten, na de forse plus een dag eerder. De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI deden een stapje terug na de winsten tot bijna 9 procent op donderdag door optimisme onder beleggers over de sector na de miljardeninvestering van AI-chipconcern Nvidia in chipproducent Intel.

10 uur geleden
Heinen: invoering digitale euro mogelijk in 2026

KOPENHAGEN (ANP) - In het "meest ambitieuze scenario" kan de digitale euro in 2026 worden ingevoerd, "maar de inhoud is leidend". Dat zei demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) na afloop van de vergadering hierover met de EU-ministers van Financiën. Hoewel er vrijdag een compromis is bereikt, moet nog een aantal zaken worden uitgewerkt die voor Nederland essentieel zijn voordat het met de invoering ervan kan instemmen, zei de minister tegen het ANP.

10 uur geleden
Xi had 'positief en constructief' telefoongesprek met Trump

BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het telefoongesprek tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese tegenhanger Xi Jinping verliep "positief en constructief". Dat meldt het Chinese staatspersbureau Xinhua. Volgens Xinhua zei Xi tegen Trump dat de Amerikaans-Chinese betrekkingen "heel belangrijk" zijn en dat de Verenigde Staten "eenzijdige handelsbeperkingen" moeten voorkomen.

10 uur geleden
Bloomberg: Staat wil Duitse tak TenneT verkopen aan investeerders

ARNHEM (ANP) - De Nederlandse regering heeft besloten om een belang in de Duitse tak van TenneT te verkopen aan investeerders. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Demissionair minister van Financiën Eelco Heinen zou hebben geoordeeld dat dit een betere optie is dan een beursgang.

12 uur geleden
FedEx bij stijgers op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - FedEx behoorde vrijdag tot de winnaars bij opening van de beurzen in New York. De grote internationale pakketvervoerder boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht. Kostenbesparingen en sterke binnenlandse vraag hielpen de zwakkere internationale pakketvolumes te compenseren. Ook bevestigde het bedrijf de vooruitzichten voor het hele jaar. Eerder trok FedEx de jaarverwachtingen nog in door de onzekerheid rond de importheffingen van president Donald Trump.

12 uur geleden