Inflatie heeft duidelijk invloed op Europese industrie
LONDEN (ANP/RTR) - Net als in veel andere delen van de wereld gaat de Europese industrie gebukt onder de gevolgen van de hoge inflatie. De bedrijvigheid in de sector daalde in augustus voor de tweede maand op rij. Fabrieken bleken daarbij vooral niet in staat evenveel te verkopen als ze maakten.
De kosten voor levensonderhoud stijgen voor veel huishoudens. Vooral energie en levensmiddelen worden duurder en dat zorgt ervoor dat consumenten op andere zaken bezuinigen. Dit leidde in fabrieken voor een recordtoename van producten die gereed zijn, maar dus nog niet verkocht.
Volgens marktonderzoeker S&P Global is de inkoopmanagersindex, die kijkt naar de bedrijvigheid in de industrie, van de eurozone deze maand afgenomen tot 49,6. Dat cijfer viel nog iets lager uit dan bij een eerdere raming. Een stand van 50 of meer duidt op groei, daaronder op krimp.
Volgens S&P Global zal de situatie er in de nabije toekomst niet beter op worden. Daarmee neemt ook de kans op een recessie verder toe. Vooral ook omdat de nieuwe orders achterbleven en de werkvoorraden minder zijn geworden. Steeds meer fabrieken schroeven ook de productie terug, ook omdat magazijnen vol liggen met onverkochte voorraden. Ook de grondstoffenvoorraden stapelen zich op.
Meer uit Financieel
NEEDHAM (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde verkoop van smartphones daalt dit jaar door tekorten aan geheugenchips met bijna 13 procent. Dat voorspelt marktonderzoeker International Data Corporation (IDC), die daarmee veel pessimistischer is dan enkele maanden geleden. Grote fabrikanten van geheugenchips zetten hun productiecapaciteit volop in voor geavanceerdere chips die data opslaan voor AI-toepassingen. Dat gaat ten koste van de productie van eenvoudigere geheugenchips voor apparaten zoals smartphones.
46 minuten geledenKIEL (ANP/DPA) - Een Duitse rechtbank heeft de oliewinning uit het grootste olieveld van Duitsland geblokkeerd. Decennialang pompte het Mittelplate-platform olie op in het oostelijke deel van de Waddenzee. Een rechter oordeelde dat dit tot nader order moet stoppen, omdat een verplichte analyse van de impact op de natuur ontbreekt. De Duitse milieubeweging spreekt van een historische uitspraak.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens, de toezichthouder voor privacy, wil van Odido weten of het bedrijf te lang gegevens van voormalige klanten heeft bewaard. De telecomprovider is getroffen door een dataroof. Ook data van mensen die al jaren geen abonnement meer hadden, kwamen daardoor op straat te liggen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De uitbreiding van windenergie op zee blijft ver achter bij die op land in Europa, blijkt uit cijfers van brancheorganisatie WindEurope. De toename van capaciteit van windenergie op land is het hoogst in de afgelopen tien jaar. Aan de andere kant ligt de toename op zee op het laagste niveau in negen jaar.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een verlies gesloten. Chipbedrijven trokken de AEX-index omlaag na de presentatie van de kwartaalcijfers van Nvidia. Die ontwikkelaar van AI-chips overtrof de verwachtingen rondom de omzetgroei. Maar het bedrijf wist twijfels op de financiële markten over de houdbaarheid van de gigantische investeringen van techbedrijven in kunstmatige intelligentie niet weg te nemen.
3 uur geledenVEGHEL (ANP) - Supermarktconcern Jumbo sluit niet uit dat het ooit schade zal verhalen op Frits van Eerd. De voormalige topman van het bedrijf werd vorig jaar tot twee jaar cel veroordeeld voor omkoping, valsheid in geschrifte en witwassen. De rechter stelde in het vonnis dat Van Eerd ook Jumbo benadeelde bij die strafbare feiten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Financiën wil de Zwitserse bank MBaer Merchant Bank toegang tot het Amerikaanse financiële systeem ontzeggen. Het ministerie beschuldigt de bank ervan diensten te hebben verleend aan illegale partijen die verbonden zijn met Iran en Rusland.
5 uur geleden