Inflatie eurozone zakt naar 2,4 procent, lager dan verwacht
LUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in maart gedaald naar 2,4 procent, van 2,6 procent op jaarbasis in februari. Dat heeft het Europese statistiekbureau Eurostat bekendgemaakt in een voorlopige raming. Daarmee valt de inflatie iets lager uit dan verwacht, want economen hadden in doorsnee gerekend op 2,5 procent.
De afzwakkende inflatie in het eurogebied hangt mede samen met minder hard gestegen prijzen voor levensmiddelen, alcohol en tabak in vergelijking met februari. Daar staat tegenover dat de energieprijzen op jaarbasis minder sterk daalden dan een maand eerder.
Op maandbasis stegen de consumentenprijzen met 0,8 procent. De kerninflatie, waarin de sterk schommelende prijzen voor energie, voeding, alcohol en tabak niet worden meegenomen, nam af tot 2,9 procent. In februari bedroeg de kerninflatie nog 3,1 procent.
Dagelijks leven
Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) kwam eerder op de dag al met voorlopige cijfers over de Nederlandse inflatie. In Nederland werd het dagelijks leven volgens de Europese rekenmethode in maart 3,1 procent duurder.
De laagste inflatie in de eurolanden werd volgens het in Luxemburg gevestigde Eurostat gemeten in Litouwen met 0,3 procent. In Kroatië is die met 4,9 procent het hoogst. Duitsland, de grootste economie van Europa, heeft nu een inflatie van 2,3 procent.
Doelstelling
De inflatie in het eurogebied nadert nu steeds meer de doelstelling van 2 procent die de Europese Centrale Bank (ECB) heeft. In 2022 steeg de inflatie nog naar een hoogtepunt van bijna 11 procent, aangejaagd door de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in Oekraïne.
Om de inflatie te beteugelen heeft de ECB de rente naar een recordniveau verhoogd. Binnen de centrale bank in Frankfurt wordt nu gediscussieerd over wanneer de rente verlaagd kan worden. Op de financiële markten wordt een eerste verlaging in juni verwacht.
Bemoedigend
ING-hoofdeconoom Bert Colijn schrijft in een commentaar dat de cijfers dan ook "bemoedigend" zijn. Hij stelt wel dat er niet moet worden verwacht dat de ECB bij de beleidsvergadering van volgende week al met een renteverlaging komt. Colijn verwacht een verlaging in juni.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst gesloten, waarmee de recordstanden op Wall Street verder werden aangescherpt. Computer- en serverbedrijf Dell Technologies was een opvallende winnaar dankzij kwartaalcijfers die goed werden ontvangen door beleggers.
7 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse investeringsmaatschappij Castlelake overweegt een overnamebod te doen op de Britse luchtvaartmaatschappij easyJet. Volgens Castlelake is er nog geen formele toenadering gezocht tot het bestuur van easyJet over een overname en is het ook niet zeker dat er een bod komt.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) verwerpt het ongevraagde overnamebod van de Amerikaanse miljardair Bill Ackman. UMG, met bekende artiesten als Taylor Swift en Harry Styles, zegt dat het bod van Ackman van 56 miljard euro veel te laag is en geen "superieure waardecreatie" levert. Het bedrijf stelt ook dat er sterke consensus is in het bestuur bij het besluit om het bod te verwerpen.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever gaat 270 miljoen dollar investeren in de ontwikkeling van een nieuw innovatiecentrum in de Verenigde Staten. In dat centrum in de stad New Haven in de Amerikaanse staat Connecticut gaat het bedrijf onder meer onderzoek doen naar producten voor persoonlijke verzorging, geurstoffen en ook verpakkingen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag op de laatste handelsdag van mei met een klein verlies gesloten. Bij de bedrijven op de Amsterdamse beurs was bouwer BAM een opvallende stijger dankzij een koopadvies van beleggingsadviseur Oddo BHF.
11 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM-vlucht KL714 van Paramaribo naar Amsterdam moest dinsdag uitwijken naar Frans-Guyana om bij te tanken vanwege een commercieel geschil met de brandstofleverancier. Dat bevestigt KLM. Surinaamse media meldden eerder al dat dit de reden was.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - Dell Technologies is vrijdag hard gestegen op de beurzen in New York. Het Amerikaanse computer- en serverbedrijf boekte afgelopen kwartaal een recordomzet dankzij de sterke vraag naar zijn producten voor kunstmatige intelligentie (AI). Het concern werd ook positiever over de jaaromzet door sterke verkopen van zijn AI-servers. Het aandeel werd daarop maar liefst ruim 32 procent meer waard.
13 uur geleden