Inflatie eurozone zakt naar 1,8 procent
LUXEMBURG (ANP/RTR) - De inflatie in de eurozone is in september afgezwakt naar 1,8 procent op jaarbasis. Dat meldt het Europese statistiekbureau Eurostat in een voorlopige raming. In augustus gingen de consumentenprijzen in het eurogebied nog met gemiddeld 2,2 procent omhoog ten opzichte van een jaar eerder.
Daarmee is de inflatie gedaald tot onder de doelstelling van 2 procent die de Europese Centrale Bank (ECB) hanteert. Dat is voor het eerst sinds april 2021. De ECB is al bezig de rente te verlagen nu de inflatie steeds verder afneemt. In september werd de rente voor de tweede keer met een kwart procentpunt verlaagd en mogelijk komt de centrale bank in Frankfurt later deze maand met een nieuwe verlaging.
De lagere inflatie in september is vooral te danken aan de gedaalde energieprijzen, volgend op de afgezwakte olieprijzen. In het najaar van 2022 piekte de inflatie nog op meer dan 10 procent, omdat de energieprijzen toen zeer sterk stegen door de Russische inval in Oekraïne.
Renteverlaging
Op de financiële markten wordt nu steeds meer verwacht dat de ECB bij de vergadering van 17 oktober met een nieuwe renteverlaging komt. ECB-president Christine Lagarde verklaarde maandag nog dat de nieuwe inflatiegegevens worden meegenomen bij de besluitvorming over de rente deze maand. Door een dalende rente kunnen bijvoorbeeld hypotheekrentes omlaaggaan, maar ook de rentes van spaarrekeningen.
Een verder dalende rente zou ook helpen om de economie te stimuleren, nu vooral de Duitse economie het slecht doet. De grootste economie van Europa zal dit jaar waarschijnlijk stagneren of mogelijk zelfs krimpen door de problemen in de Duitse industrie.
Inflatiecijfers
Binnen de eurozone werd de laagste inflatie gemeten in Ierland met slechts 0,2 procent. In België lag die het hoogst met 4,5 procent. De Nederlandse inflatie bedroeg volgens de Europese meetmethode 3,3 procent, wat gelijk is aan augustus.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met winsten de handel uitgegaan. Daarbij waren tech- en chipaandelen weer in trek na koersverliezen een dag eerder. Dalende olieprijzen zorgden voor enige opluchting bij de obligatiehandel.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol zegt donderdag weer te overleggen met vakbonden over de werkomstandigheden van beveiligers op de luchthaven. Beveiligers hielden dinsdag drie werkonderbrekingen van een kwartier, uit onvrede over de werkomstandigheden. Volgens een woordvoerder van Schiphol moesten reizigers kort na de acties zo'n 20 minuten wachten.
3 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse bank Banco BPM heeft met scepsis gereageerd op het ongevraagde overnamebod van Banca Monte dei Paschi di Siena. De financieel dienstverlener wees erop dat het bod in aandelen van 25,3 miljard geen premie bevat voor aandeelhouders van Banco BPM.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met een klein verlies gesloten, vooral door een koersdaling van chipbedrijf Besi. De chiptoeleverancier sloot de rij nadat er tegenvallend nieuws vanuit Zuid-Korea werd gepubliceerd.
6 uur geledenOTTAWA (ANP/BLOOMBERG) - Canada heeft importheffingen aangekondigd op Amerikaanse goederen met een waarde van omgerekend 27,6 miljard Canadese dollar (17 miljard euro). Daarmee vergeldt het land de heffingen die de regering-Trump invoerde voor Canadese waren "dollar voor dollar", meldde de regering. De heffingen zijn onder andere gericht op staal, zuivel, landbouwmachines en elektronica.
7 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Agentschap voor Gegevensbescherming (ANPD) heeft TikTok een boete van omgerekend 25 miljoen euro opgelegd. Volgens de instantie heeft het socialemediabedrijf gegevens van kinderen en jongeren onrechtmatig verwerkt.
7 uur geledenMÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - De maker van zelfsturende auto's Waymo wil vanaf eind volgend jaar in München taxidiensten met zelfrijdende voertuigen aanbieden. Daarmee wordt Duitsland de derde geplande internationale markt van het bedrijf en de eerste binnen de Europese Unie.
7 uur geleden