Inflatie eurozone loopt verder op tot 2,3 procent
LUXEMBURG (ANP/AFP) - De inflatie in de eurozone is in november verder opgelopen. Gemiddeld werd het leven in het eurogebied deze maand 2,3 procent duurder, meldt het Europese statistiekbureau Eurostat op basis van een eerste schatting. De inflatie ligt daarmee weer boven de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB) van 2 procent.
In oktober liep de inflatie al op tot 2 procent, na een afkoeling tot 1,7 procent in september. In die maand kwam de inflatie voor het eerst sinds april 2021 onder de doelstelling van de ECB uit. Economen hadden ook verwacht dat de inflatie in november met 2,3 procent weer boven het ECB-doel zou uitkomen.
De stijging is het gevolg van aanhoudende prijsstijgingen van diensten, aldus Eurostat. Ook voeding, alcohol en tabak werden opnieuw duurder in november, terwijl de energieprijzen veel minder sterk daalden dan een maand eerder. De kerninflatie, waarin de schommelende prijzen voor energie, voeding, alcohol en tabak niet worden meegenomen, bleef onveranderd op 2,7 procent.
Nederland
Binnen de eurozone had België met 5 procent opnieuw de hoogste inflatie. In Ierland was die met 0,5 procent het laagst. In Duitsland en Frankrijk, de twee grootste economieën van het eurogebied, kwam de inflatie uit op respectievelijk 2,4 en 1,6 procent.
De Nederlandse inflatie op basis van de Europese rekenmethode steeg van 3,3 procent in oktober naar 3,8 procent in november en bleef daarmee ruim boven het gemiddelde in het eurogebied, meldde statistiekbureau CBS eerder op de dag. De hogere inflatie in Nederland wordt vooral veroorzaakt door de stijgende prijzen van diensten en tabaksproducten.
Rente
De ECB heeft de rente dit jaar al drie keer verlaagd. In december zal de centrale bank waarschijnlijk opnieuw de rente verlagen om het kwakkelende economische herstel in het eurogebied aan te jagen. De beleidsmakers van de ECB worden mogelijk wel terughoudender met verdere verlagingen nu de inflatie weer oploopt.
ING-econoom Bert Colijn verwacht dat de inflatie in de eurozone in december verder oploopt, maar daarna waarschijnlijk afkoelt. De arbeidsmarkt zwakt volgens hem af en hij verwacht dat dit gepaard gaat met een matigende loongroei in de loop van volgend jaar. Aangezien de vraag in het eurogebied naar verwachting ook zwak blijft, lijkt het er volgens de ING-econoom op dat de ECB zich niet al te veel zorgen hoeft te maken over de huidige stijging van de inflatie.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China steekt miljarden in zijn grootste banken en verzekeraars. Hiermee probeert de overheid in Beijing de balansen te versterken en de economische groei op peil te houden.
41 minuten geledenWENEN (ANP/DPA) - Oliekartel OPEC+ gaat zijn productiedoelstellingen volgende maand niet verder verhogen. Een kerngroep van zeven leden, waaronder Saudi-Arabië en Rusland, heeft zondag na een onlinebijeenkomst bekendgemaakt dat de huidige quota gehandhaafd blijven.
2 uur geledenABUJA (ANP/BLOOMBERG) - De Nigeriaanse mededingingsautoriteit onderzoekt het plotselinge vertrek van taxi-app Uber uit het Afrikaanse land. Afgelopen week staakte het Amerikaanse techbedrijf er abrupt zijn activiteiten zonder gebruikers vooraf te waarschuwen.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Jaguar Land Rover staat op het punt om de komende twee jaar 4000 banen te schrappen, meldt de Britse krant The Times. De grootste autofabrikant van het Verenigd Koninkrijk kampt al langer met stijgende kosten en dalende verkopen. Ook heeft het bedrijf last van Amerikaanse importheffingen.
7 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Medeoprichter Martin Lorentzon van muziekstreamingdienst Spotify wil Zweden verlaten als het land een nieuwe rijkentaks invoert. Dit heeft de Zweedse miljardair gezegd tegen persbureau Bloomberg.
8 uur geledenAPELDOORN (ANP) - In het afgelopen halfjaar is een forse stijging te zien van phishing rond onlineboekingsplatformen, met name rond Booking.com. Dat constateert Fraudehelpdesk, die de laatste tijd sowieso beduidend meer meldingen krijgt van fraude waarbij criminelen proberen persoonlijke gegevens of wachtwoorden te ontfutselen.
1 dag geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Een bitcoin is weer minder dan 80.000 dollar waard. Door het Amerikaanse banenrapport van vrijdag is een einde gekomen aan de recente opmars van 's werelds grootste cryptomunt.
1 dag geleden