Inflatie eurozone daalt tot 2,8 procent in juni
LUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in juni gedaald naar 2,8 procent op jaarbasis door een kleinere stijging van de energieprijzen. Dat meldt het Europees statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige raming.
In mei stegen de consumentenprijzen in het eurogebied nog met 3,2 procent, na een stijging van 3 procent in april en van 2,6 procent in maart. In februari, voor de Iranoorlog, bedroeg de inflatie slechts 1,9 procent. Door de oorlog in het Midden-Oosten, die eind februari begon, liepen de olie- en gasprijzen in de eerste maanden van het conflict hard op en die hogere energieprijzen stuwden de inflatie.
Energie werd in juni 8,7 procent duurder, na een prijsstijging van 10,8 procent in mei. Diensten werden 3,2 procent duurder, na een prijsstijging van 3,5 procent een maand eerder. De prijzen van voeding, alcohol en tabak stegen met 1,6 procent, na een stijging van 1,9 procent in mei.
Kerninflatie
De kerninflatie in de eurozone, zonder de schommelende prijzen voor energie, voeding, alcohol en tabak, daalde tot 2,4 procent, van 2,6 procent in mei.
De inflatie in het eurogebied koelde sterker af dan economen hadden verwacht. Zij hadden verwacht dat de kosten van het levensonderhoud in de eurozone in juni met 3 procent zouden stijgen. Ondanks de afkoeling ligt de inflatie in het eurogebied nog wel boven de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB). Die mikt op een inflatie van rond de 2 procent.
Litouwen hoogste inflatie
De hoogste inflatie in het eurogebied werd gemeten in Litouwen (5,5 procent) en Bulgarije (5,3 procent). In Malta was die het laagst met 1,9 procent. In Duitsland en Frankrijk, de twee grootste economieën van de eurozone, bedroeg de inflatie respectievelijk 2,4 en 2,0 procent.
Het Nederlandse inflatiecijfer over juni is nog niet bekend. Dat inflatiecijfer zou eigenlijk woensdagochtend om 06.30 uur worden gepubliceerd, maar werd door een technische storing bij het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) uitgesteld en wordt naar verwachting later op de dag bekendgemaakt.
De ECB verhoogde vorige maand nog de rente in de eurozone naar 2,25 procent om de hoge inflatie onder controle te krijgen. Het was de eerste renteverhoging sinds september 2023 en de eerste rentewijziging in een jaar tijd. Of de rente dit jaar verder wordt verhoogd, zal volgens ECB-president Christine Lagarde per vergadering worden bekeken.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - Over een eventueel eerder vertrek van Christine Lagarde als president van de Europese Centrale Bank is "niets te melden". Dat zei ze in een toelichting op het rentebesluit van de centrale bank voor de eurozone.
9 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De jongerentak van vakbond CNV hekelt de uitspraken van VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans over het parttime werken van jongeren. Brekelmans pleitte in zijn Binnenhoflezing woensdag om vijf dagen werken weer als norm te stellen. Hij wees ook op de werkcultuur bij techbedrijven in China, waar mensen volgens hem 72 uur in de week werken.
12 minuten geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De oliewinning in Saudi-Arabië is door de Iranoorlog gedaald tot het laagste niveau sinds 1990. Recente aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran hebben het nog lastiger gemaakt om olie te produceren en exporteren.
13 minuten geledenROME (ANP) - De Italiaanse treinvervoerder Italo heeft plannen om uit te breiden naar Nederland en België. Dat zei topman Gianbattista La Rocca tegen Italiaanse media. Onlangs werd al bekend dat de private vervoersmaatschappij volop investeert om in Duitsland de concurrentie aan te gaan met Deutsche Bahn.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Hackers hebben tijdens de cyberaanval op het logistieke bedrijf CEVA Logistics ook toegang gekregen tot de persoonsgegevens van Bijenkorf-klanten. Dat bevestigt de warenhuisketen donderdag. Het gaat onder meer om namen, adressen en telefoonnummers van mensen die onlinebestellingen hebben gedaan bij de Bijenkorf.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) verhoogt de rente in de eurozone opnieuw om de hoge inflatie aan te pakken. Het belangrijkste rentetarief gaat met een kwart procentpunt omhoog naar 2,5 procent. Het is de tweede renteverhoging dit jaar. In juni werden de leenkosten ook met een kwart procentpunt verhoogd. Dat was de eerste renteverhoging sinds september 2023.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veertig Nederlandse start-ups en snelgroeiende ondernemingen gaan in januari naar de Consumer Electronics Show (CES) in Las Vegas, de grootste techbeurs ter wereld. Dat heeft de Nederlandse overheid bekendgemaakt.
1 uur geleden