Inflatie en Amerikaans banencijfer domineren nieuwe beursweek
AMSTERDAM (ANP) - Macro-economische cijfers domineren naar verwachting de aankomende beursweek. Nieuwe inflatiecijfers geven de financiële markten mogelijk meer richting bij hun inschattingen van het rentebeleid van centrale banken. Ook verschijnen nieuwe gegevens over de Amerikaanse arbeidsmarkt.
Op de Europese beurzen, die door Pasen veelal een verkorte handelsweek kennen, kunnen inflatiecijfers voor de eurozone voor beweging zorgen. Aanstaande woensdag wordt bekend hoe sterk de prijzen voor consumenten in doorsnee stegen in de eurolanden.
De inflatie in de eurozone is na een recordreeks van renteverhogingen door de Europese Centrale Bank (ECB) flink afgenomen vergeleken met het hoogtepunt van bijna 11 procent in 2022. In februari bedroeg de inflatie nog maar 2,6 procent.
Renteverlaging
Binnen de ECB wordt dan ook druk gedebatteerd over wanneer de centrale bank kan gaan beginnen met het verlagen van de rente, nu de inflatie het doel van 2 procent nadert. Begin deze maand zei ECB-president Christine Lagarde nog dat de ECB meer bewijs nodig heeft dat de inflatie in de eurozone voldoende is afgekoeld, nadat de centrale bank de rentetarieven opnieuw ongewijzigd had gelaten. Maar afgelopen vrijdag betoogde de Franse centralebankvoorzitter François Villeroy de Galhau dat te lang wachten met een verlaging ook economische schade kan veroorzaken.
Beleggers kijken ook uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat vrijdag verschijnt. De banengroei in de Verenigde Staten viel in februari sterker uit dan alom verwacht. De arbeidsmarkt speelt samen met de inflatie een grote rol bij het rentebeleid van de Federale Reserve. Sterke banengroei zou de Fed kunnen bewegen om de rente langer hoog te houden, wat vaak nadelig is voor de waarde van aandelen.
China
Volgers van de Chinese economie trekken zich mogelijk op aan meevallende cijfers over de industrie van de Aziatische grootmacht. Na maanden van krimp wees de inkoopmanagersindex van het nationale statistiekbureau zondag weer op groei van de maakindustrie. Dat kan een teken zijn dat de ergste economische problemen voor China achter de rug zijn.
Afgelopen week boekten aandelenbeurzen in Europa en de VS winsten. De AEX, de bekendste index op het Damrak, klom donderdag naar een recordniveau en won in een week tijd 0,9 procent. De S&P 500 in New York boekte een weekwinst van 0,2 procent.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De van oorsprong Italiaanse investeerder Exor heeft een bod afgewezen op zijn meerderheidsbelang in Juventus. Het in El Salvador gevestigde cryptobedrijf Tether Holdings wilde de Italiaanse voetbalclub overnemen van het investeringsbedrijf van de zakenfamilie Agnelli.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.
21 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met rode cijfers het weekend ingegaan. De chipfondsen stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak na tegenvallende cijfers van het Amerikaanse softwareconcern Oracle en chipproducent Broadcom.
1 dag geleden