
Inflatie en Amerikaans banencijfer domineren nieuwe beursweek
AMSTERDAM (ANP) - Macro-economische cijfers domineren naar verwachting de aankomende beursweek. Nieuwe inflatiecijfers geven de financiële markten mogelijk meer richting bij hun inschattingen van het rentebeleid van centrale banken. Ook verschijnen nieuwe gegevens over de Amerikaanse arbeidsmarkt.
Op de Europese beurzen, die door Pasen veelal een verkorte handelsweek kennen, kunnen inflatiecijfers voor de eurozone voor beweging zorgen. Aanstaande woensdag wordt bekend hoe sterk de prijzen voor consumenten in doorsnee stegen in de eurolanden.
De inflatie in de eurozone is na een recordreeks van renteverhogingen door de Europese Centrale Bank (ECB) flink afgenomen vergeleken met het hoogtepunt van bijna 11 procent in 2022. In februari bedroeg de inflatie nog maar 2,6 procent.
Renteverlaging
Binnen de ECB wordt dan ook druk gedebatteerd over wanneer de centrale bank kan gaan beginnen met het verlagen van de rente, nu de inflatie het doel van 2 procent nadert. Begin deze maand zei ECB-president Christine Lagarde nog dat de ECB meer bewijs nodig heeft dat de inflatie in de eurozone voldoende is afgekoeld, nadat de centrale bank de rentetarieven opnieuw ongewijzigd had gelaten. Maar afgelopen vrijdag betoogde de Franse centralebankvoorzitter François Villeroy de Galhau dat te lang wachten met een verlaging ook economische schade kan veroorzaken.
Beleggers kijken ook uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat vrijdag verschijnt. De banengroei in de Verenigde Staten viel in februari sterker uit dan alom verwacht. De arbeidsmarkt speelt samen met de inflatie een grote rol bij het rentebeleid van de Federale Reserve. Sterke banengroei zou de Fed kunnen bewegen om de rente langer hoog te houden, wat vaak nadelig is voor de waarde van aandelen.
China
Volgers van de Chinese economie trekken zich mogelijk op aan meevallende cijfers over de industrie van de Aziatische grootmacht. Na maanden van krimp wees de inkoopmanagersindex van het nationale statistiekbureau zondag weer op groei van de maakindustrie. Dat kan een teken zijn dat de ergste economische problemen voor China achter de rug zijn.
Afgelopen week boekten aandelenbeurzen in Europa en de VS winsten. De AEX, de bekendste index op het Damrak, klom donderdag naar een recordniveau en won in een week tijd 0,9 procent. De S&P 500 in New York boekte een weekwinst van 0,2 procent.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM zegt nog altijd niet te weten wat de staking woensdag bij het grondpersoneel van de luchtvaartmaatschappij op Schiphol betekent voor de vluchten en passagiers. Eerder maandag was op de website van Schiphol al te zien dat KLM voor die dag vele tientallen vluchten heeft geschrapt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs is de eerste handelsdag van de week positief geëindigd, geholpen door groen gekleurde koersenborden op Wall Street. Vooral de chipbedrijven ASML, ASMI en Besi deden goede zaken, met koerswinsten tot 6 procent.
2 uur geledenDELFZIJL (ANP) - De Nederlandse rederij van een vrachtschip dat onlangs vast kwam te zitten ten noorden van Canada werkt momenteel aan een plan om het schip los te maken. Dit bevestigt een woordvoerder van de rederij, Wagenborg uit het Groningse Delfzijl, na berichtgeving door onder andere RTV Noord.
2 uur geledenMADRID (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten en de Chinese eigenaren van socialmediaplatform TikTok hebben een 'raamwerkakkoord' bereikt om een deel van het socialmediaplatform over te nemen, heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent maandag gezegd.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Tesla ging maandag verder omhoog op de aandelenbeurzen in New York. De fabrikant van elektrische auto's werd ruim 6 procent meer waard na de bekendmaking dat topman Elon Musk voor ongeveer 1 miljard dollar aan aandelen van zijn eigen bedrijf heeft gekocht. Vrijdag boekte het aandeel Tesla ook al een verrassende koerswinst van ruim 7 procent. Mede door die koerssprong sloot de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq vrijdag op een nieuw recordniveau.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump hintte maandag op zijn socialemediaplatform Truth Social dat de Verenigde Staten met China een akkoord hebben bereikt over TikTok. Er is "een deal bereikt over een 'bepaald' bedrijf dat jongeren in ons land heel graag wilden redden. Ze zullen heel blij zijn!", schrijft Trump.
5 uur geledenTILBURG (ANP) - Leden van vakbond VVMC hebben ingestemd met de nieuwe cao bij de NS. Daarmee is definitief een einde gekomen aan stakingen op het spoor. Eerder op de dag werd al bekend dat leden van FNV met een ruime meerderheid voor het cao-akkoord hadden gestemd.
5 uur geleden