Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Inflatie en afkoelende economie dilemma voor Britse centrale bank

Inflatie en afkoelende economie dilemma voor Britse centrale bank

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De almaar oplopende prijzen en de afkoeling van de economische groei zorgen voor een dilemma voor de Britse centrale bank. Enkele weken geleden waarschuwde de Bank of England (BoE) dat de rente de komende jaren opgetrokken moet worden. Maar nu het herstel stagneert en de inflatie oploopt is het voor beleidsmakers zaak een goed evenwicht te vinden in wanneer het de leenkosten omhoog gooit zonder de groei te hard te remmen.

De Britse economische groei in juli viel lager uit dan geraamd en de verwachting voor de tweede jaarhelft is dat de economie achterblijft bij de eerdere ramingen van de BoE. Op de financiƫle markten wordt in reactie op de forse toename van de inflatie rekening gehouden met hogere leenkosten in de eerste helft van volgend jaar. Deze tegenstrijdige ontwikkelingen brengen de beleidsmakers in een netelige positie. Zij moeten enerzijds geloofwaardig blijven bij het stabiliseren van de prijzen. Anderzijds is het ook zaak het Verenigd Koninkrijk te helpen om op te krabbelen uit de diepste recessie in drie eeuwen.

Uit cijfers van marktonderzoeker Markit bleek ook dat de bedrijvigheid in de Britse economie afkoelt door onder andere problemen in de leveringsketen en de oplopende prijzen. De particuliere sector in het Verenigd Koninkrijk beleefde zelfs de zwakste maand sinds het herstel uit de crisis, wat bewijst dat het herstel tegen aanzienlijke tegenwind aanloopt.

Daarbij speelt mee dat het Verenigd Koninkrijk in bepaalde sectoren met aanzienlijke personeelstekorten zit, onder andere als gevolg van de brexit. Dat speelt onder andere in de verwerkende industrie. Fabrieken en dienstverlenende bedrijven verhoogden ook de prijzen stevig in een poging om de stijgende kosten voor loon, transport en producten door te berekenen.

De BoE komt later op donderdag met zijn rentebesluit.

Meer uit Financieel

Wall Street herstelt deels na uitspraak Trump over aanval op Iran

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten wisten maandag in het laatste handelsuur een belangrijk deel van de eerdere verliezen goed te maken. Dat gebeurde nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat een op dinsdag voorziene aanval op Iran niet doorgaat. Er zijn momenteel diplomatieke inspanningen om Iran en de VS tot een overeenkomst te brengen. De aanval is volgens hem tot nader order uitgesteld.

1 uur geleden
Schiphol onzeker over wachttijden na wijziging beveiligingsaanpak

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol kan niet uitsluiten dat er dinsdag opnieuw lange wachtrijen bij de beveiliging ontstaan, zoals maandag het geval was. "Op basis van de ontwikkeling die we vanochtend hebben meegemaakt, durven we nog niet te zeggen wat het beeld dinsdag definitief zal zijn", zegt een woordvoerder van de luchthaven.

2 uur geleden
Elon Musk verliest rechtszaak tegen OpenAI

OAKLAND (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft Elon Musk maandag in het ongelijk gesteld in zijn rechtszaak tegen OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT. De jury vond dat het bedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat het volgens Musk zou zijn afgeweken van zijn oorspronkelijke doel: de mensheid helpen. Daarbij was de wettelijke termijn om de zaak aan te spannen volgens de jury al verstreken.

3 uur geleden
Petrogas begint arbitragezaak tegen Nederland

DEN HAAG (ANP) - Het olie- en gasbedrijf Petrogas uit Oman heeft een internationale arbitrageprocedure tegen Nederland aangespannen. Dat laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) weten. Volgens de onderneming heeft Nederland een investeringsverdrag met Oman geschonden.

4 uur geleden
Nieuwe Amerikaanse vrijstelling voor verkoop Russische olie

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering staat met een vrijstelling toe dat Russische olie die al op tankers is geladen alsnog verkocht mag worden. Dat gebeurt slechts enkele dagen nadat de vorige vrijstelling was verlopen. De beslissing om opnieuw een vrijstelling toe te staan onderstreept de druk waarmee de regering van president Donald Trump te maken heeft om stijgende brandstofkosten te beperken. Tegelijkertijd heeft de regering te maken met een wereldwijd tekort aan olieaanbod dat door de oorlog in het Midden-Oosten is ontstaan.

4 uur geleden
Damrak toont herstel ondanks onrust in Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beƫindigen van de oorlog doorgaan.

6 uur geleden
Handelsdeal EU-VS is 'cruciaal' voor Nederland, vindt Sjoerdsma

BRUSSEL (ANP) - Het vasthouden aan de handelsdeal tussen de EU en de VS is voor Nederland cruciaal, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Handel) maandag in Brussel. De EU-lidstaten en het Europees Parlement onderhandelen dinsdag opnieuw over die deal die de Europese Commissie vorig jaar zomer met de Amerikanen sloot. Het Parlement en de lidstaten moeten nog definitief instemmen.

6 uur geleden