Inflatie en afkoelende economie dilemma voor Britse centrale bank
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De almaar oplopende prijzen en de afkoeling van de economische groei zorgen voor een dilemma voor de Britse centrale bank. Enkele weken geleden waarschuwde de Bank of England (BoE) dat de rente de komende jaren opgetrokken moet worden. Maar nu het herstel stagneert en de inflatie oploopt is het voor beleidsmakers zaak een goed evenwicht te vinden in wanneer het de leenkosten omhoog gooit zonder de groei te hard te remmen.
De Britse economische groei in juli viel lager uit dan geraamd en de verwachting voor de tweede jaarhelft is dat de economie achterblijft bij de eerdere ramingen van de BoE. Op de financiële markten wordt in reactie op de forse toename van de inflatie rekening gehouden met hogere leenkosten in de eerste helft van volgend jaar. Deze tegenstrijdige ontwikkelingen brengen de beleidsmakers in een netelige positie. Zij moeten enerzijds geloofwaardig blijven bij het stabiliseren van de prijzen. Anderzijds is het ook zaak het Verenigd Koninkrijk te helpen om op te krabbelen uit de diepste recessie in drie eeuwen.
Uit cijfers van marktonderzoeker Markit bleek ook dat de bedrijvigheid in de Britse economie afkoelt door onder andere problemen in de leveringsketen en de oplopende prijzen. De particuliere sector in het Verenigd Koninkrijk beleefde zelfs de zwakste maand sinds het herstel uit de crisis, wat bewijst dat het herstel tegen aanzienlijke tegenwind aanloopt.
Daarbij speelt mee dat het Verenigd Koninkrijk in bepaalde sectoren met aanzienlijke personeelstekorten zit, onder andere als gevolg van de brexit. Dat speelt onder andere in de verwerkende industrie. Fabrieken en dienstverlenende bedrijven verhoogden ook de prijzen stevig in een poging om de stijgende kosten voor loon, transport en producten door te berekenen.
De BoE komt later op donderdag met zijn rentebesluit.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP/DPA) - De Duitse truck- en bussenfabrikant MAN heeft de grootste opdracht voor bussen ooit ontvangen van spoorbedrijf Deutsche Bahn. MAN gaat de komende jaren meer dan 3000 bussen leveren aan Deutsche Bahn voor regionaal en stadsvervoer. Daarmee is een bedrag gemoeid van ruim 1 miljard euro.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De van oorsprong Italiaanse investeerder Exor heeft een bod afgewezen op zijn meerderheidsbelang in Juventus. Het in El Salvador gevestigde cryptobedrijf Tether Holdings wilde de Italiaanse voetbalclub overnemen van het investeringsbedrijf van de zakenfamilie Agnelli.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.
1 dag geleden