
Inflatie en afkoelende economie dilemma voor Britse centrale bank
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De almaar oplopende prijzen en de afkoeling van de economische groei zorgen voor een dilemma voor de Britse centrale bank. Enkele weken geleden waarschuwde de Bank of England (BoE) dat de rente de komende jaren opgetrokken moet worden. Maar nu het herstel stagneert en de inflatie oploopt is het voor beleidsmakers zaak een goed evenwicht te vinden in wanneer het de leenkosten omhoog gooit zonder de groei te hard te remmen.
De Britse economische groei in juli viel lager uit dan geraamd en de verwachting voor de tweede jaarhelft is dat de economie achterblijft bij de eerdere ramingen van de BoE. Op de financiële markten wordt in reactie op de forse toename van de inflatie rekening gehouden met hogere leenkosten in de eerste helft van volgend jaar. Deze tegenstrijdige ontwikkelingen brengen de beleidsmakers in een netelige positie. Zij moeten enerzijds geloofwaardig blijven bij het stabiliseren van de prijzen. Anderzijds is het ook zaak het Verenigd Koninkrijk te helpen om op te krabbelen uit de diepste recessie in drie eeuwen.
Uit cijfers van marktonderzoeker Markit bleek ook dat de bedrijvigheid in de Britse economie afkoelt door onder andere problemen in de leveringsketen en de oplopende prijzen. De particuliere sector in het Verenigd Koninkrijk beleefde zelfs de zwakste maand sinds het herstel uit de crisis, wat bewijst dat het herstel tegen aanzienlijke tegenwind aanloopt.
Daarbij speelt mee dat het Verenigd Koninkrijk in bepaalde sectoren met aanzienlijke personeelstekorten zit, onder andere als gevolg van de brexit. Dat speelt onder andere in de verwerkende industrie. Fabrieken en dienstverlenende bedrijven verhoogden ook de prijzen stevig in een poging om de stijgende kosten voor loon, transport en producten door te berekenen.
De BoE komt later op donderdag met zijn rentebesluit.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden maandag een stap terug na de beursrally van vrijdag. De stemming werd gedrukt door zorgen onder sommige aandelenhandelaren over het tempo van renteverlagingen door de Federal Reserve dit jaar. Vrijdag gingen de beurzen hard omhoog nadat Fed-voorzitter Jerome Powell aangaf dat een renteverlaging in september waarschijnlijk is.
21 minuten geledenFORT WORTH (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk klaagt Apple en OpenAI aan omdat ChatGPT op iPhones wordt bevoordeeld en concurrentie wordt tegengewerkt. Zijn bedrijven X en xAI eisen miljarden dollars aan schadevergoeding in de aanklacht die maandag is ingediend bij de federale rechtbank in Fort Worth, Texas.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op het Damrak ging maandag alle aandacht uit naar de overname van JDE Peet's, het moederbedrijf van Douwe Egberts en Pickwick. Het concern wordt overgenomen door het Amerikaanse frisdrankenconcern Keurig Dr Pepper, bekend van 7UP, Schweppes en Dr Pepper. Daarmee is een bedrag van 15,7 miljard euro gemoeid, ofwel 31,85 euro per aandeel. JDE Peet's eindigde met een koerswinst van 17,3 procent, goed voor de eerste plaats in de MidKap.
4 uur geledenHERZOGENAURACH (ANP) - De miljardairsfamilie Pinault overweegt om zijn Duitse sportartikelenmerk Puma van de hand te doen, zeggen bronnen tegen persbureau Bloomberg. Puma gaf vorige maand een stevige winstwaarschuwing, onder meer door afzwakkende verkopen, en verloor in één jaar ongeveer de helft van zijn beurswaarde.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Keurig Dr Pepper stond maandag bij de dalers op de beurzen in New York met een verlies van ruim 8 procent. Het Amerikaanse frisdrankenconcern, bekend van 7UP, Schweppes en Dr Pepper, wil het moederbedrijf van Douwe Egberts en Pickwick overnemen. Het bedrijf heeft 15,7 miljard euro over voor het in Amsterdam genoteerde JDE Peet's. Het gaat om de grootste deal in de sector van alcoholvrije dranken ooit. Het aandeel JDE Peet's ging in Amsterdam ruim 17 procent omhoog. Dat is de grootste koerswinst sinds de beursgang in 2020.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - CNV en FNV zijn "verrast" over de overname van Douwe Egberts-moederbedrijf JDE Peet's door het Amerikaanse Keurig Dr Pepper die maandagochtend werd bekendgemaakt. De vakbonden hebben vragen over de toekomst van Nederlandse vestigingen van JDE Peet's door die overname ter waarde van 15,7 miljard euro.
9 uur geledenOSLO (ANP) - Het Noorse Northern Lights-project voor de opslag van CO2 heeft de eerste hoeveelheden koolstofdioxide ontvangen en opgeslagen. Dat meldt het samenwerkingsproject van de olie- en gasconcerns Shell, Equinor en TotalEnergies maandag. Het gaat om afgevangen CO2 die via een industrieel proces vloeibaar wordt gemaakt en daarna permanent ondergronds wordt opgeslagen.
10 uur geleden