Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Inflatie Denemarken naar hoogste niveau in bijna 40 jaar

Inflatie Denemarken naar hoogste niveau in bijna 40 jaar

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in Denemarken heeft het hoogste niveau in bijna vier decennia bereikt. Vooral de prijzen voor voedsel en energie zijn flink gestegen. Deze raken ook aan de economische groei van het Scandinavische land.

Met de huidige prijzen zou een gemiddeld Deens gezin in vergelijking met 2021 jaarlijks 40.000 kronen (omgerekend bijna 5400 euro) meer kwijt zijn aan boodschappen en goederen. Het leven in Denemarken werd in augustus in doorsnee 8,9 procent duurder in vergelijking met een jaar eerder. Dat is het snelste tempo sinds begin 1983, aldus het Deense bureau voor statistiek.

In juli stegen de prijzen op jaarbasis met 8,7 procent. De kerninflatie, die de effecten van de hogere energienota buiten beschouwing laat, steeg in augustus tot 6 procent, tegen 5,5 procent een maand eerder.

Verlaging groeiprognose

Twee weken geleden verlaagde de Deense regering de economische groeiprognose voor dit en volgend jaar omdat de stijgende inflatie de koopkracht uitholt en de arbeidsmarkt schaadt. De inflatie zal dit jaar waarschijnlijk oplopen tot gemiddeld 7,3 procent en vervolgens vertragen tot 3,3 procent in 2023, aldus het Deense ministerie van Financiën.

De regering heeft in het begrotingsvoorstel voor volgend jaar 2 miljard kronen gereserveerd voor steun om de gevolgen van de versnellende inflatie tegen te gaan. Dit jaar heeft de regering al 2,4 miljard kronen uitgetrokken voor steun aan Denen met een laag inkomen die door hogere energiekosten worden getroffen. Ook de huurverhogingen zijn aan een maximum gebonden.

De inflatie in Tsjechië vertraagde vorige maand juist ondanks hogere energieprijzen. Dat is voor het eerst in veertien maanden, tegen de verwachtingen van de Tsjechische centrale bank in. De consumentenprijzen in het land stegen met 17,2 procent op jaarbasis. In juli gingen die nog met 17,5 procent omhoog.

Meer uit Financieel

Eurocommissaris pleit voor evenwicht in handelsbalans met China

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) heeft zijn Chinese tegenhanger opgeroepen om het "onhoudbare" handelstekort tussen de economieën aan te pakken. Het handelstekort loopt op dit moment volgens hem op tot 1 miljard euro per dag.

6 minuten geleden
FT: aandeelhouders willen buitenstaander als nieuwe baas Heineken

AMSTERDAM (ANP) - Belangrijke aandeelhouders van Heineken hebben de bierbrouwer opgeroepen om snel duidelijkheid te geven over de opvolger van de per eind mei vertrokken bestuursvoorzitter Dolf van den Brink. Twee van de vijftien grootste investeerders in het familiebedrijf zeiden tegen de Britse zakenkrant Financial Times dat Heineken daarbij moet afwijken van de aloude traditie om interne kandidaten te benoemen. Ze willen een externe kandidaat om het concern er weer bovenop te helpen.

43 minuten geleden
Nederlandse boeren ontvangen minder geld voor hun producten

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse boeren en tuinders kregen in het eerste kwartaal van dit jaar gemiddeld ruim 10 procent minder betaald voor hun producten vergeleken met een jaar eerder. Volgens nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) leverden vooral aardappelen minder op. Ook de afzetprijzen van fruit, granen, melk en eieren lagen beduidend lager.

44 minuten geleden
Bijna recordaantal flessen wijn geproduceerd in Nederland

RHENEN (ANP) - Nederlandse wijngaardeniers hebben een succesvol wijnjaar beleefd. Met ruim 1,5 miljoen flessen wijn in 2025 was vorig jaar het op een na succesvolste wijnjaar ooit. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) in samenwerking met Vereniging Nederlandse Wijnproducenten (VNWP).

46 minuten geleden
ABN AMRO verlaagt groeiverwachting economie om Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiverwachtingen voor de Nederlandse economie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de bank zorgen de oorlog en de sterk gestegen energieprijzen voor pessimisme bij consumenten en terughoudendheid om geld uit te geven. Ook het vertrouwen van bedrijven wordt geraakt door het conflict.

9 uur geleden
Broadcom onderuit na resultaten, Dow-Jonesindex vestigt record

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met winsten gesloten, waarbij de Dow-Jonesindex een recordniveau bereikte. Beleggers reageerden aanvankelijk teleurgesteld op het kwartaalbericht van de grote chipfabrikant Broadcom, maar de aandelenkoersen van andere chipbedrijven herstelden gedurende de sessie enigszins.

10 uur geleden
Euroclear krijgt toegang tot berucht AI-model Mythos

BRUSSEL (ANP) - De Belgische financieel dienstverlener Euroclear krijgt toegang tot het AI-model Mythos van Anthropic. Dat bevestigt de grote afhandelaar van effectentransacties tegenover persbureau Belga. Mythos kan zwakke plekken in softwarebeveiliging razendsnel opsporen. Dat heeft tot grote zorgen geleid over de gevolgen als het systeem in verkeerde handen valt.

11 uur geleden