Industriële omzet kelderde in tweede kwartaal door corona
DEN HAAG (ANP) - De omzet van de industrie lag in het tweede kwartaal bijna 17 procent lager dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Halverwege maart werden door de overheid maatregelen genomen om het coronavirus te bestrijden. Vooral in de maanden april en mei van het tweede kwartaal hebben industriële producenten mede daardoor minder omzet gegenereerd dan een jaar eerder.
De afzetprijzen lagen meer dan 7 procent lager. De transportmiddelenindustrie (min 38,6 procent), de raffinaderijen en chemie (min 30,1 procent) en de textiel-, kleding- en lederindustrie (min 27,4 procent) werden het zwaarst getroffen.
In de transportmiddelenindustrie sloot een aantal bedrijven halverwege maart volledig. Producenten van auto’s en aanhangwagens zetten meer dan de helft minder om in het tweede kwartaal. Van alle producenten in de maakindustrie lieten deze producenten de grootste omzetafnames zien in april en mei.
In de raffinaderijen en chemie zagen de producenten van aardolie de grootste min, bij kelderende prijzen van aardolieproducten. Ook de makers van chemische producten en producenten van rubber- en kunststofproducten boekten minder omzet. In de textiel-, kleding- en lederindustrie behoorden de producenten van leer, lederwaren en schoenen tot de grootste dalers.
Er waren wel industriële branches waar de opbrengsten aandikten, merkt het CBS op. Zo sprongen binnen de voedings- en genotsmiddelenindustrie de tabaksproducenten eruit met een positieve omzetontwikkeling. Ook de producenten van bijvoorbeeld farmaceutische producten deden goede zaken.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De regering-Trump heeft enkele sancties tegen de Venezolaanse olie-industrie versoepeld. Dat betekent onder meer dat bedrijven uit veel landen weer Venezolaanse olie kunnen kopen. Bedrijven uit China, Rusland, Iran, Noord-Korea en Cuba zijn daarvan echter uitgesloten.
59 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump maakt vrijdagochtend (lokale tijd) zijn kandidaat bekend voor de opvolging van Jerome Powell als voorzitter van de Federal Reserve. Powells termijn loopt in mei af. "Ik zal morgenochtend de nieuwe voorzitter van de Fed bekendmaken", zei Trump in het Kennedy Center in Washington. Eerder had Trump gezegd pas volgende week een kandidaat te nomineren.
2 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Apple heeft in het afgelopen kwartaal, met de belangrijke feestdagenperiode, een recordomzet behaald dankzij een zeer sterke verkoop van de nieuwe iPhone 17. Volgens het Amerikaanse technologieconcern kwam de omzet uit op 143,8 miljard dollar. Dat is 16 procent meer dan een jaar eerder.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Amazon voert gesprekken met OpenAI over een investering van 50 miljard dollar in het moederbedrijf van ChatGPT. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen. OpenAI zou in totaal 100 miljard dollar aan nieuw kapitaal willen ophalen voor verdere groei.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, was donderdag een uitblinker op de aandelenbeurzen in New York na goed ontvangen cijfers. Ook Microsoft opende de boeken, maar die resultaten vielen beleggers op Wall Street tegen en het aandeel ging hard omlaag.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bevel gegeven voor heropening van het luchtruim boven Venezuela voor verkeersvliegtuigen uit de Verenigde Staten. Volgens Trump kunnen Amerikaanse burgers snel weer naar Venezuela vliegen en zullen ze daar veilig zijn.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump wil volgende week bekendmaken wie hij gaat voordragen als opvolger van voorzitter Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. De termijn van voorzitter Powell bij de Federal Reserve loopt in mei af.
10 uur geleden