Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Industriële activiteit Transnistrië komt vrijwel tot stilstand

Industriële activiteit Transnistrië komt vrijwel tot stilstand

TIRASPOL (ANP/BLOOMBERG/AFP) - In de afgescheiden Moldavische regio Transnistrië is vrijwel alle industriële activiteit tot stilstand gekomen sinds het stoppen van de Russische gasleveringen via Oekraïne op nieuwjaarsdag. Alleen in de voedselproductie in het zelfverklaarde ministaatje wordt nog doorgewerkt.

De honderdduizenden inwoners van het gebied, dat zich begin jaren negentig afscheidde van Moldavië bij het uiteenvallen van de Sovjet-Unie, hebben sinds woensdag geen warm water en reguliere verwarming meer. Vrijdag waarschuwden de lokale autoriteiten ook voor tijdelijke stroomuitval. Inwoners wordt inmiddels aangeraden om brandhout te verzamelen om warm te blijven.

Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom heeft de gastoevoer naar Moldavië afgesloten vanwege een financieel geschil met de Moldavische regering in Chisinau. Uit vrees voor gastekorten riep die overheid, die de onafhankelijkheid van Transnistrië niet erkent, vorige maand al de nationale noodtoestand uit. Toch is de situatie in de rest van Moldavië momenteel minder nijpend, aangezien het land nog energie kan importeren uit buurland Roemenië.

De Russische leveringen via Oekraïne zouden sowieso zijn stopgezet omdat met ingang van dit jaar tevens een overeenkomst is afgelopen die de doorvoer van gas door Oekraïne garandeerde. Volgens Moldavië zou Gazprom ook gas kunnen leveren via Turkije. Gazprom wil dat echter niet omdat Moldavië nog een openstaande schuld heeft aan het bedrijf.

Meer uit Financieel

Oorlog in Midden-Oosten drukt op economische groei Vietnam

HANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei van Vietnam is in het afgelopen kwartaal vertraagd vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Nationaal Bureau voor de Statistiek van Vietnam zaterdag. Door het conflict zijn de energieprijzen gestegen en de voorraden krapper geworden.

56 minuten geleden
Frankrijk verstrekt kleine bedrijven leningen om brandstofprijzen

PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Frankrijk gaat leningen aan kleine en middelgrote bedrijven verstrekken die worden getroffen door de sterk stijgende brandstofprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Het ministerie van Economische Zaken meldt dat bedrijven in de sectoren transport, landbouw en visserij in aanmerking komen voor de leningen van maximaal 50.000 euro.

3 uur geleden
EU-ministers van Financiën willen winstbelasting energiebedrijven

BERLIJN (ANP) - Vijf Europese ministers van Financiën willen dat de Europese Commissie een belasting op de winsten van energiebedrijven invoert, vanwege de flink gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. De ministers van Duitsland, Italië, Spanje, Portugal en Oostenrijk deden deze oproep in een brief aan eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat), die persbureau Reuters heeft ingezien.

4 uur geleden
Dieselprijs aan de pomp stijgt licht na forse toename vrijdag

EINDHOVEN (ANP) - Diesel is zaterdag iets duurder geworden aan de pomp, na de flinke prijsstijging van ruim 10 eurocent op vrijdag. Consumentencollectief UnitedConsumers meldt dat de landelijke adviesprijs voor een liter diesel nu 2,799 euro bedraagt, tegen 2,793 euro vrijdag.

6 uur geleden
Minder vakanties geboekt sinds Iranoorlog, vooral naar Azië

DEN HAAG (ANP) - Nederlanders zijn sinds de Iranoorlog voorzichtiger met het boeken van een vakantie. Reisbranchevereniging ANVR meldt dat normaal gesproken 80 procent van de mei- en zomervakanties geboekt is rond deze tijd, maar dat het dit jaar "echt heel anders" verloopt.

7 uur geleden
Italiaanse centrale bank: oorlog raakt groei economie

ROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.

19 uur geleden
Tata Steel legt installatie tijdelijk stil om te hoge uitstoot

IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.

21 uur geleden