Industriële activiteit Transnistrië komt vrijwel tot stilstand
TIRASPOL (ANP/BLOOMBERG/AFP) - In de afgescheiden Moldavische regio Transnistrië is vrijwel alle industriële activiteit tot stilstand gekomen sinds het stoppen van de Russische gasleveringen via Oekraïne op nieuwjaarsdag. Alleen in de voedselproductie in het zelfverklaarde ministaatje wordt nog doorgewerkt.
De honderdduizenden inwoners van het gebied, dat zich begin jaren negentig afscheidde van Moldavië bij het uiteenvallen van de Sovjet-Unie, hebben sinds woensdag geen warm water en reguliere verwarming meer. Vrijdag waarschuwden de lokale autoriteiten ook voor tijdelijke stroomuitval. Inwoners wordt inmiddels aangeraden om brandhout te verzamelen om warm te blijven.
Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom heeft de gastoevoer naar Moldavië afgesloten vanwege een financieel geschil met de Moldavische regering in Chisinau. Uit vrees voor gastekorten riep die overheid, die de onafhankelijkheid van Transnistrië niet erkent, vorige maand al de nationale noodtoestand uit. Toch is de situatie in de rest van Moldavië momenteel minder nijpend, aangezien het land nog energie kan importeren uit buurland Roemenië.
De Russische leveringen via Oekraïne zouden sowieso zijn stopgezet omdat met ingang van dit jaar tevens een overeenkomst is afgelopen die de doorvoer van gas door Oekraïne garandeerde. Volgens Moldavië zou Gazprom ook gas kunnen leveren via Turkije. Gazprom wil dat echter niet omdat Moldavië nog een openstaande schuld heeft aan het bedrijf.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Warner Bros. Discovery was dinsdag een duidelijke winnaar op Wall Street. Het bedrijf won meer dan 4 procent aan beurswaarde na een bericht van entertainmentblad Variety over een mogelijk bod van 71 miljard dollar op het mediaconcern achter onder andere televisiezenders CNN en Discovery en streamingdienst HBO Max.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Een tekort aan chips van het Nijmeegse chipbedrijf Nexperia lijkt voor toenemende problemen in de auto-industrie te zorgen. Het Japanse Nissan vermindert zijn productie volgende week met nog eens 1400 voertuigen, meldde persbureau Reuters op basis van ingewijden. Verder heeft de Duitse toeleverancier Bosch laten weten op drie locaties met verstoringen te kampen.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) schrapt tot halverwege volgend jaar meer dan een kwart van haar personeelsbestand. Dit komt neer op een verlies van meer dan 2000 banen, ingegeven door de bezuinigingen bij de WHO vanwege het vertrek van de Verenigde Staten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Meta heeft een grote concurrentierechtszaak gewonnen in de Verenigde Staten. Daardoor ontloopt het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram een mogelijke gedwongen opsplitsing, iets waarop toezichthouders uit waren. De uitspraak lijkt een grote nederlaag voor de federale overheid.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Europese aandelenmarkten daalden dinsdag tot het laagste niveau in een maand door de groeiende vrees onder beleggers voor een AI-bubbel. Ook op Wall Street kleurden de koersenborden opnieuw rood. In Amsterdam ging AkzoNobel (min 3,3 procent) flink omlaag.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De loonsverhogingen in Nederland zwakken af, maar volgens werkgevers gaat dit proces te langzaam. Werkgeversvereniging AWVN vreest dat hogere loonkosten op lange termijn het concurrentievermogen verder uithollen en investeringsbeslissingen in het nadeel van Nederland doen uitvallen.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Axalta Coating Systems behoorde dinsdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Amerikaanse beleggers reageerden verheugd op de aankondiging dat het verfbedrijf gaat fuseren met zijn Nederlandse branchegenoot AkzoNobel. Door de fusie ontstaat de op een na grootste verf- en coatingsfabrikant ter wereld, na Sherwin-Williams. Axalta steeg 2,3 procent.
7 uur geleden