Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Industriële activiteit Transnistrië komt vrijwel tot stilstand

Industriële activiteit Transnistrië komt vrijwel tot stilstand

TIRASPOL (ANP/BLOOMBERG/AFP) - In de afgescheiden Moldavische regio Transnistrië is vrijwel alle industriële activiteit tot stilstand gekomen sinds het stoppen van de Russische gasleveringen via Oekraïne op nieuwjaarsdag. Alleen in de voedselproductie in het zelfverklaarde ministaatje wordt nog doorgewerkt.

De honderdduizenden inwoners van het gebied, dat zich begin jaren negentig afscheidde van Moldavië bij het uiteenvallen van de Sovjet-Unie, hebben sinds woensdag geen warm water en reguliere verwarming meer. Vrijdag waarschuwden de lokale autoriteiten ook voor tijdelijke stroomuitval. Inwoners wordt inmiddels aangeraden om brandhout te verzamelen om warm te blijven.

Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom heeft de gastoevoer naar Moldavië afgesloten vanwege een financieel geschil met de Moldavische regering in Chisinau. Uit vrees voor gastekorten riep die overheid, die de onafhankelijkheid van Transnistrië niet erkent, vorige maand al de nationale noodtoestand uit. Toch is de situatie in de rest van Moldavië momenteel minder nijpend, aangezien het land nog energie kan importeren uit buurland Roemenië.

De Russische leveringen via Oekraïne zouden sowieso zijn stopgezet omdat met ingang van dit jaar tevens een overeenkomst is afgelopen die de doorvoer van gas door Oekraïne garandeerde. Volgens Moldavië zou Gazprom ook gas kunnen leveren via Turkije. Gazprom wil dat echter niet omdat Moldavië nog een openstaande schuld heeft aan het bedrijf.

Meer uit Financieel

AliExpress verwijdert verkoper op kinderen lijkende sekspoppen

HANGZHOU (ANP) - De Chinese webwinkel AliExpress heeft een verkoper van op kinderen lijkende sekspoppen van zijn platform verbannen na een onderzoek door Reuters. Het persbureau wees eerder deze maand op vier advertenties van poppen die in Europa en de Verenigde Staten te koop werden aangeboden.

1 uur geleden
Derde stakingsdag België voelbaar in ov, haven en op vliegveld

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De derde en laatste dag van een stakingsactie in België is voelbaar in het openbaar vervoer, op luchthaven Brussels Airport en in de haven van Gent. In het Gentse havengebied staan stakers op bruggen en rotondes, wat hinder oplevert voor het scheeps- en autoverkeer.

1 uur geleden
Europese beurzen hoger door hoop op renteverlaging Fed

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn woensdag met winsten aan de handelsdag begonnen, in navolging van de hogere koersenborden op Wall Street van dinsdag. Een reeks zwakkere dan verwachte economische cijfers in de Verenigde Staten heeft de verwachting aangewakkerd dat de Federal Reserve volgende maand weer met een renteverlaging komt.

2 uur geleden
ACM: netbeheerders lopen achter bij aanpak wachtrijen stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Het oplossen van de wachtrijen voor aansluitingen op het overvolle stroomnet gaat te langzaam. Dat vindt de Autoriteit Consument & Markt (ACM), die constateert dat netbeheerders achterlopen bij het aanpakken van het probleem. Het gevolg is dat de wachtrijen van bedrijven die een aansluiting willen maar deze voorlopig niet kunnen krijgen, blijven oplopen.

3 uur geleden
OpenAI: zelfmoord Amerikaanse tiener niet schuld van ChatGPT

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, heeft zich verweerd tegen beschuldigingen dat de chatbot een 16-jarige jongen in Californië heeft aangezet tot zelfmoord. Volgens het techbedrijf had de chatbot de tiener juist meer dan honderd keer aangespoord hulp te zoeken, staat in een ingediend document bij de rechtbank in San Francisco.

3 uur geleden
Consumentenbond ziet winkelketens de fout ingaan met garantie

DEN HAAG (ANP) - Grote winkelketens en webshops weigeren klanten vaak onterecht garantie te geven bij kapotte producten, meldt de Consumentenbond. De belangenorganisatie baseert dat op eigen onderzoek waarbij ze via undercovershoppers onder andere bol, Coolblue, MediaMarkt en Expert vragen stelde over een kapotte wasmachine. In driekwart van de gevallen kregen ze onjuiste informatie van de winkels.

3 uur geleden
Maersk denkt na over hervatten van vaarroute door Rode Zee

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Scheepvaartconcern Maersk overweegt zijn schepen weer door de Rode Zee te laten varen. Het Deense bedrijf heeft aangegeven dat de omstandigheden om de doorvaart door het gebied te hervatten, lijken te verbeteren. Daardoor zou de belangrijke route voor het scheepvaartverkeer tussen Azië en Europa mogelijk weer veilig bevaarbaar zijn.

3 uur geleden