Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Industriële activiteit Transnistrië komt vrijwel tot stilstand

Industriële activiteit Transnistrië komt vrijwel tot stilstand

TIRASPOL (ANP/BLOOMBERG/AFP) - In de afgescheiden Moldavische regio Transnistrië is vrijwel alle industriële activiteit tot stilstand gekomen sinds het stoppen van de Russische gasleveringen via Oekraïne op nieuwjaarsdag. Alleen in de voedselproductie in het zelfverklaarde ministaatje wordt nog doorgewerkt.

De honderdduizenden inwoners van het gebied, dat zich begin jaren negentig afscheidde van Moldavië bij het uiteenvallen van de Sovjet-Unie, hebben sinds woensdag geen warm water en reguliere verwarming meer. Vrijdag waarschuwden de lokale autoriteiten ook voor tijdelijke stroomuitval. Inwoners wordt inmiddels aangeraden om brandhout te verzamelen om warm te blijven.

Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom heeft de gastoevoer naar Moldavië afgesloten vanwege een financieel geschil met de Moldavische regering in Chisinau. Uit vrees voor gastekorten riep die overheid, die de onafhankelijkheid van Transnistrië niet erkent, vorige maand al de nationale noodtoestand uit. Toch is de situatie in de rest van Moldavië momenteel minder nijpend, aangezien het land nog energie kan importeren uit buurland Roemenië.

De Russische leveringen via Oekraïne zouden sowieso zijn stopgezet omdat met ingang van dit jaar tevens een overeenkomst is afgelopen die de doorvoer van gas door Oekraïne garandeerde. Volgens Moldavië zou Gazprom ook gas kunnen leveren via Turkije. Gazprom wil dat echter niet omdat Moldavië nog een openstaande schuld heeft aan het bedrijf.

Meer uit Financieel

Bedrijven roepen EU op tot afbouw van afhankelijkheid olie en gas

BRUSSEL (ANP) - Een groep van ruim twintig multinationals roept de Europese Unie op onmiddellijk meer werk te maken van het verduurzamen van de energievoorziening. Onder meer levensmiddelenconcern Unilever en techbedrijven Amazon, Microsoft en Google vinden dat de EU te afhankelijk is van geïmporteerde energie uit vooral olie en gas, met als gevolg de forse prijsstijgingen door de Iranoorlog. De bedrijven, verenigd in de Corporate Leaders Group Europe, willen dat in 2040 de helft van het energieverbruik elektrisch is.

3 uur geleden
FNV en CNV: maandag staking bij spoedbezorgdienst DHL

UTRECHT (ANP) - Werknemers van DHL Express, dat vooral spoedzendingen van documenten en pakketten bezorgt, gaan maandag bijna de hele dag staken, melden de vakbonden FNV en CNV. De onderhandelingen over een nieuwe cao tussen de vakbonden en DHL zijn vastgelopen. Een woordvoerder van FNV legt uit dat de staking losstaat van de leveringen van DHL aan consumenten, die onder DHL eCommerce vallen.

7 uur geleden
IEA-landen geven bijna 412 miljoen olievaten vrij uit reserves

PARIJS (ANP/RTR) - Lidstaten van het Internationaal Energieagentschap (IEA) hebben toegezegd 411,9 miljoen vaten olie uit de strategische voorraden vrij te geven. Dat meldt het agentschap zondag in een update, nadat lidstaten implementatieplannen hadden ingediend.

10 uur geleden
Minister: bedrijven VS sluiten 56 miljard dollar aan energiedeals

WASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse bedrijven hebben dit weekend voor 56 miljard dollar (ongeveer 49 miljard euro) aan overeenkomsten over energie gesloten met bondgenoten in Azië en Oceanië. Dat stelde de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum zondag in een interview met Fox News.

11 uur geleden
Hoofdeconoom ING bezorgd over stijgende olieprijzen

HILVERSUM (ANP) - ING-hoofdeconoom Marieke Blom maakt zich zorgen over de stijgende olieprijzen door de Iranoorlog. Dat zei ze zondag in het tv-programma Buitenhof.

13 uur geleden
Grote aluminiumsmelterij Bahrein beperkt productie om Iranoorlog

MANAMA (ANP/BLOOMBERG) - Aluminium Bahrain, het bedrijf dat naar eigen zeggen de grootste aluminiumsmelterij ter wereld op één locatie beheert, beperkt de productie vanwege verstoringen door de Iranoorlog. Het bedrijf meldt daarmee grondstoffen te willen besparen. Door de Iranoorlog en het grotendeels stilleggen van de scheepvaart in de Straat van Hormuz kampen aluminiumsmelterijen in het Midden-Oosten met verstoringen in de export van metaal en de import van de grondstof aluminiumoxide.

14 uur geleden
Werk in oliecomplex Verenigde Arabische Emiraten hervat na aanval

ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - De werkzaamheden in een belangrijk oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten zijn weer hervat. Dit melden ingewijden aan persbureau Bloomberg, nadat een drone-aanval en een brand zaterdag de export in het Fujairah-complex hadden stilgelegd.

18 uur geleden