Industriebedrijven in eurozone rekenen fors hogere prijzen
LUXEMBURG (ANP) - Industriebedrijven in de eurozone vragen steeds hogere prijzen voor hun producten. De zogeheten producentenprijzen lagen in november bijna 2 procent hoger dan een maand eerder, meldt het Europese statistiekbureau Eurostat op basis van gegevens uit de eurolanden. Vergeleken met een jaar eerder zijn de prijzen met bijna 24 procent toegenomen.
De forse stijgingen zijn voor een groot deel het gevolg van de hogere energieprijzen. Zo zijn olie en gas flink duurder geworden. Producenten van energie vroegen in november 3,5 procent meer dan in oktober. Als die sector niet meetelt, gingen de prijzen voor de industrie op maandbasis met iets minder dan 1 procent omhoog.
Wereldwijd leidt het economisch herstel van de coronacrisis tot een grote vraag naar grondstoffen, die daardoor schaars en duur worden. Dit kan ook de prijzen in bijvoorbeeld de supermarkt flink aanjagen. Als producenten hun prijzen verhogen, leidt dat vaak tot hogere inflatie omdat die hogere prijzen deels worden doorberekend aan consumenten.
Eurostat merkt al langer dat de producentenprijzen hard oplopen. In oktober lag het prijsniveau al zo'n 22 procent hoger dan een jaar eerder. Bij producenten in vrijwel alle eurolanden worden ook al maanden flinke prijstoenames geconstateerd. In Nederland bericht het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) hier telkens over. Volgens Eurostat lagen de Nederlandse producentenprijzen in november meer dan 29 procent hoger op jaarbasis. Ten opzichte van de voorgaande maand is dat een plus van dik 2 procent.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement heeft donderdag ingestemd met de hervorming van de douane-unie. "Met de nieuwe wetgeving krijgen de EU en de nationale douaneautoriteiten eindelijk de instrumenten om onze interne markt, bedrijven en consumenten te beschermen", zegt de Nederlandse Europarlementariër Dirk Gotink (NSC). Hij is namens het parlement als rapporteur verantwoordelijk voor het dossier.
48 minuten geledenFRANKFURT (ANP) - Luchtvaartconcern Lufthansa grijpt in vanwege hoge brandstofprijzen en recente stakingen. Het bedrijf stopt later deze week met de vluchten van zijn regionale dochtermaatschappij Lufthansa CityLine. De 27 vliegtuigen van het verlieslatende onderdeel worden permanent uit het vliegschema gehaald, meldt Lufthansa.
49 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - In reclames van cryptopartijen zit nog altijd te vaak onjuiste, onduidelijke of misleidende informatie. Dat stelt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na nieuw onderzoek. De toezichthouder maakt zich zorgen en vindt dat de sector verantwoordelijkheid moet nemen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In reclames van cryptopartijen zit nog altijd te vaak onjuiste, onduidelijke of misleidende informatie. Dat stelt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na nieuw onderzoek. De toezichthouder maakt zich zorgen en vindt dat de sector verantwoordelijkheid moet nemen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Huiseigenaren dreigen de dupe te worden van de problemen rond de nieuwe manier waarop ze worden geïnformeerd over de funderingsrisico's van hun woning. Als de overheid geen regie neemt om de problemen op te lossen, "dreigt een situatie waarin woonconsumenten klem komen te zitten tussen onduidelijke risico-inschattingen, beperkte onderzoekscapaciteit en onzekerheid bij financiering", stelt de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM).
1 uur geledenPURCHASE (ANP/BLOOMBERG) - PepsiCo, moederbedrijf van Doritos en Lay's, heeft weer meer snacks verkocht, blijkt uit de kwartaalcijfers van het bedrijf. Het aantal verkopen in de snackdivisie bij de Amerikaanse multinational was in de afgelopen kwartalen juist dalende. Topman Ramon Laguarta spreekt van een "opmerkelijke verbetering" in de verkoop van gemaksvoedsel als geheel.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil fusies binnen de EU eerder goedkeuren als ze de Europese markt verder vooruithelpen. Dat meldt de Financial Times op basis van richtlijnen voor fusies die de Europese Commissie binnenkort mogelijk gaat herzien.
2 uur geleden