Industrie produceerde meer, maar toename wordt steeds kleiner
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse industrie heeft in december opnieuw meer geproduceerd en ook kwamen er weer meer nieuwe orders binnen. De toenames worden wel steeds kleiner, meldt de Nederlandse Vereniging van Inkoopmanagers (Nevi). De inkoopprijzen voor grondstoffen en materialen, maar ook de prijzen die ondernemingen voor hun producten vragen nemen nog altijd fors toe. Ook hier ging de toename iets minder hard dan in de afgelopen maanden.
De bedrijvigheid in de industrie groeide afgelopen maand nog wel, maar minder dan in november. De inkoopmanagersindex van de Nevi, die de bedrijvigheid meet, noteerde in december een stand van 58,7 tegen 60,7 een maand eerder. Een stand van 50 of meer wijst op groei, alles daaronder duidt op krimp.
Volgens sectoreconoom industrie van ABN AMRO Albert Jan Swart hebben veel bedrijven materialen gehamsterd om zo tekorten en lange levertijden te kunnen omzeilen. Hij verwacht dat de lange levertijden nog wel even aanhouden. "Toeleveringsketens worden waarschijnlijk opnieuw ontregeld door de omikronvariant."
Hoge kosten
Ook de gestegen prijzen voor gas en elektriciteit kunnen ondernemers dwars zitten. "Bij veel ondernemers kan dit leiden tot hogere kosten."
De bedrijvigheid van de industrie in de eurozone groeide ook iets minder hard dan in november. Een definitief cijfer van onderzoeksbureau IHS Markit bevestigde de voorlopige stand van 58. In Duitsland kwam de inkoopmanagersindex op 57,4 uit, wat nog iets lager was dan de eerste raming. In Frankrijk viel de bedrijvigheid juist wat hoger uit dan bij het voorlopige cijfer. Van de grote Europese landen neemt de bedrijvigheid in de industrie in Italiƫ nog het sterkst toe. Daar staat de inkoopmanagersindex op 62.
Meer uit Financieel
NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase minister van Handel en Industrie Piyush Goyal gaat komende week naar Canada om te praten met premier Mark Carney over een vrijhandelsakkoord tussen beide landen. Ook wordt gepraat over samenwerking bij belangrijke grondstoffen die India nodig heeft.
7 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense economie zal dit jaar sterker groeien dan eerder gedacht. De economie wordt daarbij geholpen door goede verkopen van de omvangrijke farmaceutische sector van Denemarken, met bijvoorbeeld de grote producent van afslankmiddelen Novo Nordisk. Dat heeft het Deense ministerie van Economische Zaken zaterdag gezegd.
8 uur geledenNICOSIA (ANP) - Voor de enorme investeringsbehoeften in de Europese Unie, zoals voor defensie en concurrentiekracht, is meer economische groei en meer geld nodig, ook privaat geld, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) zaterdag.
8 uur geledenORLANDO (ANP/BLOOMBERG) - Blue Origin, het ruimtevaartbedrijf van Amazon-oprichter Jeff Bezos, gaat 600 miljoen dollar investeren in uitbreiding van zijn Rocket Park Campus in Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida. Dat heeft gouverneur Ron DeSantis van Florida gemeld.
9 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - AI-bedrijf Anthropic rondt naar verwachting komende week een nieuwe financieringsronde af waarbij ruim 30 miljard dollar wordt opgehaald voor investeringen in verdere groei. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Met die nieuwe financieringsronde zou een waarde aan Anthropic toegekend worden van meer dan 900 miljard dollar, aldus Bloomberg.
10 uur geledenHOUSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het aantal actieve olieboorplatforms in de Verenigde Staten neemt steeds verder toe, aangejaagd door de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de grote oliedienstverlener Baker Hughes steeg dat aantal afgelopen week met tien platforms naar 425. Dat is de sterkste wekelijkse toename in meer dan vier jaar tijd.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan. Hoop op een akkoord tussen de VS en Iran, dat een fragiel staakt-het-vuren kan omzetten in blijvende vrede, wakkerde volgens analisten het optimisme op Wall Street aan.
22 uur geleden