Industrie blijft voorzichtig met gasverbruik ondanks lagere prijs
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Grote industriebedrijven voeren hun brandstofverbruik niet op, terwijl het ergste van de energiecrisis in Europa achter de rug is en de gasprijs flink is gedaald. De prijsschommelingen op de gasmarkt zijn echter nog altijd groter dan voor de energiecrisis. Belangrijke afnemers van gas, zoals staal- en chemicaliënproducenten, blijven daardoor terughoudend om hun bedrijven weer op volle kracht te laten draaien, zegt grondstoffenstrateeg Martijn Rats van Morgan Stanley.
"Het terugbrengen van de industriële activiteit vereist een zekere mate van vertrouwen dat de prijzen stabiel zullen blijven", aldus Rats. De sterke prijsschommelingen die volgden op bijvoorbeeld de gebeurtenissen in het Midden-Oosten maken het volgens hem voor bedrijven lastig om zich daar tegen in te dekken. "Het gaat niet om het absolute prijsniveau, maar om de verwachte volatiliteit op de markten", aldus Rats.
Ondanks dat de mate van activiteit in de Europese industriesector onlangs weer wat is toegenomen, is het gasverbruik nog steeds historisch laag. "Het is teleurstellend hoeveel de prijzen zijn gedaald en de vraag naar gas niet echt is teruggekeerd", aldus Rats.
De vraag naar gas wordt gedrukt door een aantal factoren, waaronder een toename van de opwekking van duurzame energie en een overwegend milde winter waardoor er minder gas nodig is voor verwarming. Ook zijn veel bedrijven en huishoudens door de hoge gasprijzen, die werden veroorzaakt door de Russische invasie in Oekraïne in 2022, op zoek gegaan naar alternatieven.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag verder omlaag na de zware koersverliezen een dag eerder. Het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de deadline voor de aanvallen op Iraanse energievoorzieningen met tien dagen te verlengen tot 6 april, maakte weinig indruk op beleggers. De verlenging geeft meer tijd voor gesprekken met Iran, die volgens Trump "zeer goed verlopen".
31 minuten geledenAALSMEER (ANP) - Royal FloraHolland merkt nog geen grote impact op de import van bloemen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Het grootste deel van de import van de bloemenveiling komt vanuit Afrika en dat verloopt deels via het Midden-Oosten, maar grote gevolgen blijven uit. 's Werelds grootste sierteeltmarktplaats verwacht dit jaar dan ook opnieuw zwarte cijfers te schrijven.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Deutsche Bahn heeft vorig jaar 2,3 miljard euro verlies geleden, blijkt uit de jaarcijfers. De Duitse spoorwegmaatschappij duikt daarmee 500 miljoen euro verder in het rood dan in 2024. Deutsche Bahn meldt haar klanten dat ze het komende jaar rekening moeten houden met verslechtering van de diensten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lang niet alle woningen die momenteel te koop staan, doen zaterdag mee aan de Open Huizen Dag van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Volgens huizenwebsite Funda staat het aantal aanmeldingen op ruim 8900, terwijl in totaal zo'n 47.000 huizen en appartementen beschikbaar zijn. Makelaarsorganisaties melden dat veel woningverkopers het niet nodig vinden om hun huis tijdens het evenement open te stellen voor huizenzoekers.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Onlinewoonwinkel Fonq is door de rechter failliet verklaard. Dat hebben de curatoren van het bedrijf vrijdag laten weten. Zij kijken momenteel nog of er een doorstart in zit voor Fonq of andere delen van het bedrijf, waaronder ook woonwinkel Naduvi. Zeker circa honderd medewerkers vrezen voor hun baan.
2 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China is een tweetal onderzoeken gestart naar handelspraktijken van de Verenigde Staten. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel vrijdag bekendgemaakt.
3 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het aantal huishoudens met een tv-abonnement is vorig jaar gedaald als gevolg van concurrentie met streaming- en videodiensten. Dat meldt marktonderzoeker Telecompaper, die voorziet dat het aantal tv-abonnementen de komende jaren verder daalt.
3 uur geleden