Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Industrie blijft druk met voltooien van eerdere orders

Industrie blijft druk met voltooien van eerdere orders

ZEIST (ANP) - De Nederlandse industrie heeft het nog altijd druk met het produceren van eerder bestelde goederen. Mede daardoor bleef de bedrijvigheid in de sector nog aardig hoog. Wel daalde die vorige maand ten opzichte van april iets, blijkt uit de zogeheten inkoopmanagersindex van kennisnetwerk Nevi.

In de afgelopen maand was de groei van de productie de kleinste in anderhalf jaar tijd en kwam er ook het kleinste aantal nieuwe orders bij. Door tekorten aan materialen en lange levertijden lopen industriële ondernemingen echter nog altijd achter de feiten aan. Ook personeelstekorten spelen daarbij mee. De hoeveelheid werk waar bedrijven nog niet aan zijn begonnen of die zij nog niet af hadden gemaakt steeg daardoor opnieuw sterk.

Die almaar toenemende achterstand zorgt ervoor dat de industrie de prijzen hoog houdt. Ook de prijzen die bedrijven zelf moeten betalen blijven hoog, zij het wel wat minder hoog dan de afgelopen maanden. Die hoge prijzen rekenen bedrijven door aan hun afnemers en die komen zo deels bij de consument terecht. Dat is een van de oorzaken van de inflatie.

Tekorten

Sectoreconoom industrie bij ABN AMRO Albert Jan Swart noemt de ontregelde toeleveringsketens en de tekorten aan geschoold personeel als oorzaken van de oplopende achterstanden bij de industrie. De toeleveringsketens kunnen nog verder oplopen door de lockdowns in China, dat corona probeert uit te bannen. "De effecten daarvan kunnen met enige vertraging merkbaar worden. Het is dan ook geen verrassing dat veel ondernemers hoge prijzen betaalden om nog meer voorraad op te bouwen van onderdelen en materialen, waarschijnlijk rekening houdend met nog meer ontregeling van toelevering in de komende maanden."

S&P Global kwam met definitieve cijfers over de bedrijvigheid in de industrie van de eurozone. De inkoopmanagersindex van de marktonderzoeker zwakte in mei af in vergelijking met april en staat nu op het laagste niveau in achttien maanden. Volgens de onderzoekers ging het aantal nieuwe orders voor het eerst sinds juni 2020 omlaag. Ook is het vertrouwen bij ondernemers flink gedaald door zorgen over de hoge inflatie en de problemen in toeleveringsketens, aldus S&P Global.

Meer uit Financieel

Oud-Martinair-vrachtvliegers hebben toch recht op loon van KLM

AMSTERDAM (ANP) - Voormalige vrachtvliegers van Martinair hebben toch recht op loon van luchtvaartmaatschappij KLM. Dat oordeelt de rechtbank Amsterdam in hoger beroep. Het gaat om ongeveer 250 oud-vliegers.

16 minuten geleden
Advocaat Van Eerd wil vonnis van tafel en veel nieuw onderzoek

ZWOLLE (ANP) - Oud-Jumbo-baas Frits van Eerd is te zwaar gestraft en ten onrechte veroordeeld. Dat stelt Daan Doorenbos, advocaat van de gevallen supermarktondernemer, tijdens de regiezitting in het hoger beroep bij het gerechtshof in Zwolle. Volgens hem moet het vonnis volledig van tafel en moet er veel nieuw onderzoek worden gedaan.

21 minuten geleden
Reuters: Saudi's starten oliepijpleiding naar Yanbu weer op

DEN HAAG (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft een belangrijke oliepijpleiding opgestart, na de sluiting vorige week als gevolg van droneaanvallen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het gaat om een pijpleiding die van het oosten naar de westelijke havenstad Yanbu loopt en na de blokkade van de Straat van Hormuz belangrijk werd voor de Saudische olie-export.

22 minuten geleden
Fico en Macron roepen EU op tot actie tegen hoge brandstofprijzen

BRATISLAVA/PARIJS (ANP/RTR) - De Europese Unie zou een noodtop bijeen moeten roepen om de hoge brandstofprijzen aan te pakken, zei de Slowaakse premier Robert Fico dinsdag. Hij bekritiseerde de EU omdat die volgens hem niet in actie komt. Ook de Franse president Emmanuel Macron riep Brussel op maatregelen te nemen tegen de hoge prijzen van onder meer diesel en kerosine.

1 uur geleden
Duits chemieconcern Evonik schrapt 3200 banen

ESSEN (ANP) - Het Duitse energieconcern Evonik is van plan 3200 van de ongeveer 31.000 banen te schrappen. Het bedrijf wil met de ingreep geld vrijspelen voor investeringen in groeimarkten. Tegelijkertijd trekt het bedrijf zich terug uit activiteiten waarin het geen toekomst meer ziet.

1 uur geleden
IMF opent na herstel betrekkingen kantoor in Venezuela

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) opent volgend jaar een kantoor in Venezuela. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van de organisatie voor financiële stabiliteit in de wereld gezegd. Hiermee bevestigt zij de plannen voor een permanente aanwezigheid in Venezuela.

2 uur geleden
Tata Steel onderzoekt oorzaak brand, gevolgen beperkt

IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel doet onderzoek naar de oorzaak van de brand die maandag op het terrein bij IJmuiden woedde, laat een woordvoerder weten. De brand brak maandag aan het einde van de middag uit bij een transportband.

2 uur geleden