Indonesische defensieminister aan kop bij presidentsverkiezingen
JAKARTA (ANP/RTR) - De Indonesische minister van Defensie Prabowo Subianto gaat aan kop bij de presidentsverkiezingen. Volgens de voorlopige uitslagen heeft hij 60 procent van de stemmen gekregen, genoeg om in de eerste ronde tot winnaar te worden uitgeroepen. Tegenkandidaat Ganjar Pranowo zegt signalen te hebben ontvangen dat er sprake zou zijn van een "enorme fraude".
Prabowo wordt bij winst de opvolger van de populaire president Joko Widodo, beter bekend als Jokowi. Hij had zijn maximale termijn erop zitten en mocht niet meedoen aan de verkiezingen. De twee waren jarenlang rivalen, maar inmiddels heeft Jokowi stilzwijgend zijn steun aan Prabowo gegeven. Jokowi's zoon Gibran Rakabuming Raka is zelfs de running mate (vicepresidentskandidaat) van Prabowo.
Prabowo ging al aan kop in de peilingen en was favoriet. Zijn tegenstanders Anies Baswedan en Ganjar Pranowo kregen volgens de voorlopige uitslagen respectievelijk 22,4 en 17,6 procent. Prabowo heeft zeker 50 procent nodig om woensdag meteen te winnen en moet in de helft van de provincies ten minste 20 procent van de stemmen hebben gekregen. Daarvoor lijkt Prabowo op schema te liggen.
De 72-jarige defensieminister is geliefd onder jongeren, maar is ook omstreden. Hij diende als generaal onder het regime van Soeharto en wordt in verband gebracht met mensenrechtenschendingen in die tijd. Hij werd ontslagen uit het leger en mocht lange tijd de Verenigde Staten niet in. Activisten spraken zich in 2019 fel uit tegen zijn benoeming als minister.
Meer uit Buitenland
LECQUES (ANP/AFP) - De voormalige Palestijnse diplomaat Leila Shahid is op 76-jarige leeftijd overleden in haar Zuid-Franse thuisplaats Lecques. Dat melden Le Monde en persbureau AFP. Volgens haar familie koos de al lang zieke oud-diplomaat voor een eigen levenseinde.
11 minuten geledenROME (ANP/RTR) - De slagtand van een beroemd beeld van een olifant in Rome is afgebroken. Het gaat om een sculptuur uit 1667 naar ontwerp van Gian Lorenzo Bernini. Hoewel de politie nog onderzoekt waardoor het beeld beschadigd is geraakt, gaat de Italiaanse minister van Cultuur Alessandro Giuli al uit van vandalisme.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat zijn land de basis legt voor verdere onderhandelingen met de Verenigde Staten. Abbas Araghchi zei in een telefoongesprek met topman Rafael Grossi van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) dat wordt gekeken naar een "kader voor toekomstige gesprekken".
2 uur geledenNUUK (ANP/AFP) - De Deense koning Frederik X is in Groenland aangekomen voor een driedaags bezoek. Hij werd onthaald door belangstellenden en de Groenlandse premier Jens-Frederik Nielsen. Groenland is een autonoom gebied binnen het Koninkrijk Denemarken, maar de Amerikaanse president Donald Trump wil er ook over kunnen beschikken.
3 uur geledenBRATISLAVA (ANP/DPA/RTR) - De Slowaakse regering roept een "olienoodsituatie" uit. Zo moet worden voorkomen dat in het land brandstoftekorten ontstaan, schrijft persbureau TASR.
3 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het Spaanse geboortecijfer is in 2025 voor het eerst sinds 2014 gestegen. Volgens het nationaal bureau voor de statistiek van Spanje werden er vorig jaar 321.164 baby's geboren. Dat waren 3159 baby's meer dan in het jaar ervoor. De stijging is rond de 1 procent. In 2014 begon het geboortecijfer te dalen en bleef dat doen tot vorig jaar.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er moeten meer investeringen komen in EU-regio's die grenzen aan Rusland, Belarus en Oekraïne. Dat stelt de Europese Commissie woensdag in een strategie voor de oostgrens. Door de stagnerende economie trekken mensen steeds meer weg uit de grensregio's in Finland, Estland, Letland, Litouwen, Polen, Slowakije, Hongarije, Roemenië en Bulgarije.
5 uur geleden