Indonesisch parlement bekrachtigt verhuizing hoofdstad
JAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Het Indonesische parlement heeft zoals verwacht de wet aangenomen waarmee het land een nieuwe hoofdstad krijgt. Hoofdstad Nusantara zal verrijzen in de provincie Oost-Kalimantan circa 1200 kilometer ten noordoosten van Jakarta. Het is nog onduidelijk wanneer de nieuwe milieuvriendelijke stad af zal zijn.
De regering voorziet de bouw in vijf fasen maar de financiering ligt nog open. De kosten worden op 28 miljard euro geraamd. De eerste fase begint dit jaar en dan moet in twee jaar tijd bekeken worden, waar wat moet komen in de huidige leegte van het Indonesische deel van het eiland Borneo. Dat is dertien keer groter dan ons land en vier keer groter dan Java. Er wonen slechts zestien miljoen mensen.
De regering van Indonesïë is al lang van plan de overvolle stad Jakarta die voor een deel dreigt weg te zakken, vaarwel te zeggen. De hoofdstad zou dan ook niet meer op dichtbevolkt Java zijn waar zeker 60 procent van de 270 miljoen Indonesiërs woont. Volgens experts dreigt Jakarta tegen 2050 onder water te lopen. De reden voor het wegzakken van de stad is vooral het overmatig oppompen van grondwater. Door de daling van het grondwaterpeil klinkt de drassige ondergrond in. Andere problemen zijn de permanente verkeerschaos en de enorme luchtvervuiling.
In 1527 werd de stad gebouwd door de sultan van Bantam en Glorieus Fort (Jayakerta) genoemd. Nederlanders verwoestten het in 1619 en bouwden er de hoofdstad van Nederlands-Indië, Batavia. Sinds eind december 1949 heet de stad Jakarta.
Meer uit Buitenland
POLTAVA (ANP/RTR) - Russische drone- en raketaanvallen hebben in de Oekraïense regio Poltava aan zeker vier mensen het leven gekost en tientallen mensen verwond, melden de autoriteiten. Ook in Charkiv viel een dode en raakten vier mensen gewond. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat de aanvallen voornamelijk gericht waren op energievoorzieningen.
57 minuten geledenSUTATAUSA (ANP/AFP) - Bij de mijnexplosie in Colombia zijn negen doden gevallen. Zes mijnwerkers konden worden gered, meldt het nationale mijnagentschap van het land.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - Volgens Iran hebben de Verenigde Staten tijdens acties in de Straat van Hormuz twee kleine boten aangevallen waarop zich burgers bevonden. Daarbij zijn vijf mensen omgekomen, meldt de Iraanse staatstelevisie.
4 uur geledenCHANGSHA (ANP/RTR/AFP) - Bij een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese provincie Hunan zijn zeker 21 mensen omgekomen. Ruim zestig anderen raakten gewond.
5 uur geledenZAPORIZJA (ANP) - Deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap IAEA hebben geconstateerd dat er meetapparatuur in de kerncentrale van Zaporizja is beschadigd bij een droneaanval.
6 uur geledenSUTATAUSA (ANP) - Na een mijnexplosie in Colombia zijn twaalf mijnwerkers opgesloten geraakt. Volgens de gouverneur van de regio in Centraal-Colombia werd de explosie waarschijnlijk veroorzaakt door een ophoping van gassen. In het land vinden geregeld mijnongelukken plaats, meestal als gevolg van slechte ventilatie.
6 uur geledenKINSHASA (ANP) - Rebellen van de Allied Democratic Forces (ADF) in de Democratische Republiek Congo plegen massale mensenrechtenschendingen in het oosten van het land, meldt Amnesty International. Volgens de hulporganisatie kunnen de schendingen neerkomen op oorlogsmisdrijven en misdaden tegen de menselijkheid.
6 uur geleden