Indonesië wil Nederlands mkb lokken rond G20-bijeenkomst
DEN HAAG (ANP) - Indonesië wil in de marge van de G20-bijeenkomst in november ook bedrijven naar het land lokken. Als het even kan zitten daar ook Nederlandse bedrijven bij en liefst ook midden- en kleinbedrijven, zo liet de Indonesische kamer van koophandel KADIN weten bij een bezoek aan Nederland en bedrijvenorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland. KADIN organiseert de bedrijvenbijeenkomst B20 rond de G20-top van wereldleiders.
Zo'n B20-top, waarbij de B staat voor 'business' of zakenleven, wordt sinds 2010 georganiseerd. Indonesië wil daar als eerste ontwikkelende economie die de G20-top mag organiseren nadrukkelijk ook kleinere bedrijven bij betrekken. "We willen dat buitenlandse bedrijven in Indonesië investeren en de mogelijkheden van Indonesië zien. Dat hoeven niet alleen maar grote bedrijven te zijn. Een goede match is veel belangrijker", legt KADIN-voorzitter Arsjad Rasjid uit.
Sowieso wil Indonesië, dat over grote hoeveelheden grondstoffen zoals nikkel, tin, koper en goud beschikt, meer met die zaken doen in eigen land. "We willen waarde toevoegen en niet meer alleen uitvoeren", legt voorzitster Shinta Kamdani van het B20-organisatiecomité uit. Die grondstoffen zijn bijvoorbeeld belangrijk voor de energietransitie. "Als je kijkt naar zonnepanelen dan hebben we alle grondstoffen om ze te maken", vult Rasjid aan.
Die grondstoffen trokken al onder meer de aandacht van Tesla-topman Elon Musk, maar Indonesië heeft veel meer te bieden, bepleitten Rasjid en Kamdani. "We hebben een bevolking van 270 miljoen mensen die digitaal vaardig is. 72 procent heeft een smartphone", zegt Kamdani. "En Indonesië wil ook veranderen. We hebben een wet aangenomen om bureaucratische regels te verminderen voor bedrijven die geld in ons land willen steken."
Om aan te geven wat er mogelijk is, draagt de B20-organisatie ook een aantal eigen projecten aan voor investeerders. Dat gaat bijvoorbeeld om ecotoerisme, vergroeningsprojecten met zonnepanelen en batterijopslag en de kweek van garnalen met nieuwe technieken. Maar ook de aanleg van de nieuwe hoofdstad Nusantara noemt de organisatie nadrukkelijk. "Dat is een enorm project", lacht Kamdani. "En we zijn als eerste naar Nederland gekomen om bedrijven te laten zien wat er mogelijk is."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Alphabet (plus 4,5 procent) behoorde maandag tot de winnaars op Wall Street. Beleggers reageerden verheugd op het nieuws dat Berkshire Hathaway, de investeringsmaatschappij van superbelegger Warren Buffett, in het afgelopen kwartaal bijna 18 miljoen aandelen van het moederbedrijf van Google en YouTube heeft gekocht. Dat belang was eind september meer dan 4 miljard dollar waard.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sjaak van der Tak, voormalig voorman van LTO Nederland, wordt de nieuwe voorzitter van de vakgroep Vollegrondsgroenten bij de land- en tuinbouworganisatie. Deze nieuwe vakgroep is opgericht om de belangenbehartiging voor plantaardige sectoren verder te versterken, maakte LTO maandag bekend.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) voert de komende jaren een reorganisatie door om 10 procent van de kosten te besparen. Door het schrappen van zo'n 60 miljoen euro aan kosten wil de centrale bank dat de begroting in 2030 ongeveer even groot is als nu, ondanks verdere loon- en prijsstijgingen. DNB telt nu ruim 2300 voltijdkrachten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) waarschuwt voor de historisch hoge standen van aandelenbeurzen in met name de Verenigde Staten. Onder meer door optimisme rond kunstmatige intelligentie (AI) en beter dan verwachte prestaties van de economie zijn op Wall Street sinds begin april winsten van zo'n 20 procent geboekt. Dat brengt volgens DNB-president Olaf Sleijpen risico's met zich mee.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De door de overheid voorgestelde wijzigingen van de Postwet zijn alleen uitvoerbaar en handhaafbaar als er een aantal aanpassingen worden gedaan. Dat zegt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) naar aanleiding van een toets van de voorstellen, die de toezichthouder op verzoek van het ministerie van Economische Zaken heeft uitgevoerd.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - "Als ik bij het KNMI zou werken, zou het nog steeds code oranje zijn." Dat zegt president Olaf Sleijpen van De Nederlandsche Bank (DNB) over de financiële stabiliteit in Nederland. "De kans op economische en financiële schokken is nog steeds hoog. Het is niet de vraag of, maar wanneer en waar die schokken zich voor gaan doen."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft invallen gedaan bij verschillende aannemers. De marktwaakhond onderzoekt of drie aannemers, die niet bij naam worden genoemd, verboden afspraken hebben gemaakt bij een aanbesteding van een gemeente.
5 uur geleden