Indonesië wil Nederlands mkb lokken rond G20-bijeenkomst
DEN HAAG (ANP) - Indonesië wil in de marge van de G20-bijeenkomst in november ook bedrijven naar het land lokken. Als het even kan zitten daar ook Nederlandse bedrijven bij en liefst ook midden- en kleinbedrijven, zo liet de Indonesische kamer van koophandel KADIN weten bij een bezoek aan Nederland en bedrijvenorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland. KADIN organiseert de bedrijvenbijeenkomst B20 rond de G20-top van wereldleiders.
Zo'n B20-top, waarbij de B staat voor 'business' of zakenleven, wordt sinds 2010 georganiseerd. Indonesië wil daar als eerste ontwikkelende economie die de G20-top mag organiseren nadrukkelijk ook kleinere bedrijven bij betrekken. "We willen dat buitenlandse bedrijven in Indonesië investeren en de mogelijkheden van Indonesië zien. Dat hoeven niet alleen maar grote bedrijven te zijn. Een goede match is veel belangrijker", legt KADIN-voorzitter Arsjad Rasjid uit.
Sowieso wil Indonesië, dat over grote hoeveelheden grondstoffen zoals nikkel, tin, koper en goud beschikt, meer met die zaken doen in eigen land. "We willen waarde toevoegen en niet meer alleen uitvoeren", legt voorzitster Shinta Kamdani van het B20-organisatiecomité uit. Die grondstoffen zijn bijvoorbeeld belangrijk voor de energietransitie. "Als je kijkt naar zonnepanelen dan hebben we alle grondstoffen om ze te maken", vult Rasjid aan.
Die grondstoffen trokken al onder meer de aandacht van Tesla-topman Elon Musk, maar Indonesië heeft veel meer te bieden, bepleitten Rasjid en Kamdani. "We hebben een bevolking van 270 miljoen mensen die digitaal vaardig is. 72 procent heeft een smartphone", zegt Kamdani. "En Indonesië wil ook veranderen. We hebben een wet aangenomen om bureaucratische regels te verminderen voor bedrijven die geld in ons land willen steken."
Om aan te geven wat er mogelijk is, draagt de B20-organisatie ook een aantal eigen projecten aan voor investeerders. Dat gaat bijvoorbeeld om ecotoerisme, vergroeningsprojecten met zonnepanelen en batterijopslag en de kweek van garnalen met nieuwe technieken. Maar ook de aanleg van de nieuwe hoofdstad Nusantara noemt de organisatie nadrukkelijk. "Dat is een enorm project", lacht Kamdani. "En we zijn als eerste naar Nederland gekomen om bedrijven te laten zien wat er mogelijk is."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst gesloten, waarbij werd voortgeborduurd op de plussen van een dag eerder. De brede S&P 500 en Dow-Jonesindex gingen daarbij naar nieuwe recordniveaus. Op Wall Street werd een halve dag gehandeld in aanloop naar kerstavond. Op eerste kerstdag blijven de Amerikaanse beurzen dicht, maar op tweede kerstdag wordt wel gehandeld. De volumes zullen dan waarschijnlijk veel lager liggen dan normaal omdat veel handelaren vrij hebben.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël gaat de komende tien jaar een bedrag van 110 miljard dollar investeren in de ontwikkeling van zijn eigen wapenindustrie. Dat heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu woensdag gezegd.
9 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De productie van muntgeld in de eurozone zal volgend jaar stijgen, vooral door de toetreding van Bulgarije tot de muntunie op 1 januari. De Europese Centrale Bank (ECB) heeft voor volgend jaar goedkeuring gegeven voor de productie van muntgeld met een totale waarde van ongeveer 2,4 miljard euro.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - Chipconcern Intel was woensdag bij opening een van de verliezers op Wall Street, na een bericht dat branchegenoot Nvidia een test heeft stopgezet om Intels productieproces te gebruiken voor het maken van geavanceerde chips.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De grote zorgverzekeraars hebben hun contracten zo goed als rond met de ziekenhuizen voor de zorg in 2026. Dat laten de verzekeraars weten. Van de grote vier had VGZ als eerste afspraken gemaakt en daar kwamen deze week Menzis en Zilveren Kruis bij. Alleen CZ laat weten nog met negen ziekenhuizen in gesprek te zijn, maar dat dat voor verzekerden geen gevolgen heeft.
12 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De voedselexport van Oekraïne heeft last van de onlangs opgeschroefde aanvallen van Rusland op Oekraïense havens. De Oekraïense boerenbond UAC vreest dat de aanvallen kunnen leiden tot een grote afname van de handel.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn woensdag overwegend licht lager gesloten op de verkorte handelssessie voor kerst. Beleggers deden het rustig aan en pakten wat winst, terwijl er weinig richtinggevend nieuws was om te verwerken.
13 uur geleden