Indonesië wil greep op export palmolie en kolen verstevigen
JAKARTA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Indonesische regering heeft een verregaand plan gepresenteerd om de export van een aantal belangrijke grondstoffen onder haar controle te brengen. Daarbij wordt een door de regering aangewezen exportbedrijf verantwoordelijk voor de uitvoer van onder andere palmolie en steenkool, kondigde president Prabowo Subianto aan. De stap kan grote gevolgen hebben voor de internationale grondstoffenmarkten, want Indonesië is wereldwijd de grootste exporteur van palmolie, thermische kolen en nikkel.
De president vindt dat Indonesië te weinig profiteert van de opbrengsten van de export. Prabowo stelt dat het land de afgelopen decennia veel belastinginkomsten misloopt. Dat zou komen doordat exporteurs niet de volledige waarde van te exporteren grondstoffen opgeven, of palmolie bijvoorbeeld te goedkoop verkopen.
Het plan is om allereerst de export van kolen, palmolie en zogeheten ferro-legeringen (ijzermengsels) onder controle van de overheid te brengen. De regering kan daar iedere drie maanden andere grondstoffen aan toevoegen.
Toespraak
"Ik zeg tegen mijn kabinet, stel de prijzen voor nikkel, goud vast. Iedere prijs moet door ons worden bepaald", zei de president in een toespraak voor het parlement.
Prabowo zet de stap richting meer staatscontrole over de grondstoffensector op een moment dat Indonesië onder groeiende economische druk staat. De nationale munt, de roepia, is gedaald tegenover de dollar en kredietbeoordelaars zijn negatiever over de overheidsfinanciën. Er leven zorgen over de bekostiging van ambitieuze projecten van de president, zoals gratis schoollunches.
Tegenover het parlement kondigde Prabowo ook aan te mikken op economische groei tussen de 5,8 en 6,5 procent volgend jaar. Ook zint hij op hervormingen die investeringen moeten stimuleren.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse techbedrijf Mews schrapt ongeveer 15 procent van de banen, wat neerkomt op zo'n 170 medewerkers. De leverancier van software voor hotels wil meer inzetten op kunstmatige intelligentie (AI) en verwacht daarom met minder medewerkers verder te kunnen gaan.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De meeste Europese aandelenbeurzen zijn flink lager gesloten. De verliezen volgen op oorlogszuchtige taal van de Amerikaanse president Donald Trump richting Iran, dat verantwoordelijk wordt gehouden voor meerdere aanvallen op tankers in de Straat van Hormuz. Trump verklaarde dat de voorlopige vredesdeal met de Iraniërs voorbij is en dat de VS zware aanvallen op het land voorbereiden.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG/DPA) - Rusland heeft de export van diesel verboden om binnenlandse tekorten te voorkomen na Oekraïense aanvallen op Russische olieraffinaderijen. Moskou stelde eerder al beperkingen in op de export van benzine en kerosine om dezelfde reden.
3 uur geledenVEGHEL (ANP) - Jumbo ondervindt problemen met de levering van producten aan supermarkten vanuit een distributiecentrum in Veghel. Dit leidt ertoe dat sommige schappen in supermarkten in het zuiden van Nederland leger zijn, bevestigt een woordvoerster van de supermarktketen na een bericht van vakmedium Distrifood.
3 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement stemt donderdag over de invoering van de digitale euro en de door het parlement gewenste voorwaarden. Die stemming is aangevraagd door de radicaal-rechtse Patriotten voor Europa. Hoogstwaarschijnlijk strandt hun poging om de invoering ervan tegen te houden dan wel te vertragen, omdat zich een meerderheid aftekent voor de digitale euro.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI stelt donderdag zijn geavanceerdste model voor kunstmatige intelligentie internationaal beschikbaar, kondigt het bedrijf aan in een summier bericht op X. Eerder gaf de ChatGPT-maker alleen een beperkte groep bedrijven in de Verenigde Staten toegang tot het AI-model GPT-5.6. Dit deed het bedrijf naar eigen zeggen omdat de Amerikaanse regering zorgen had over de gevolgen voor de nationale veiligheid.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke minnen geopend door het opgelaaide geweld in het Midden-Oosten door de Amerikaanse aanvallen op Iran en de verklaring van president Donald Trump dat de voorlopige vredesdeal met Iran voorbij is. De olieprijzen gingen opnieuw sterk omhoog door de escalatie van het conflict waardoor de Straat van Hormuz weer volledig geblokkeerd kan worden voor de scheepvaart.
5 uur geleden