Indonesië veroordeelt twee mannen tot celstraf voor stadionramp
SOERABAJA (ANP/AFP) - Een Indonesische rechtbank heeft twee mannen tot celstraffen veroordeeld vanwege de stadionramp waarbij in oktober vorig jaar 135 mensen om het leven kwamen. Het zijn de eerste gerechtelijke veroordelingen voor de stadionramp.
Een man die betrokken was bij de organisatie van de wedstrijd kreeg anderhalf jaar cel voor "nalatigheid waardoor mensen stierven". Een veiligheidsbeambte kreeg een jaar celstraf opgelegd, eveneens voor nalatigheid.
Het drama in het Kanjuruhan stadion behoort tot de grootste stadionrampen ooit. Na afloop van een wedstrijd in Malang in Oost-Java tussen de clubs Arema FC uit Malang en Persebaya Surabaya uit Soerabaja ontstonden rellen. Duizenden supporters van beide teams bestormden het veld. De politie zette traangas in om de fans te verdrijven. Tientallen mensen kwamen om in het gedrang op het veld, anderen overleden later in ziekenhuizen.
Traangas
Volgens een onderzoek van de Indonesische mensenrechtencommissie was het gebruik van traangas de hoofdoorzaak van het gedrang op het veld. De FIFA heeft de inzet van traangas in voetbalstadions als maatregel om menigtes onder controle te houden, verboden.
Over de straf van drie politieagenten die zijn aangeklaagd in de zaak wordt op een later moment beslist.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn luchtruim heropend na een sluiting van bijna vijf uur vanwege mogelijke militaire acties van de Verenigde Staten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt donderdagmiddag samen om de situatie in Iran te bespreken. Dat heeft de voorzitter van de raad laten weten.
4 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - De eerste Franse militairen die het land naar Groenland stuurt, zijn vertrokken. Dat heeft president Emmanuel Macron aangekondigd. Hij maakte niet bekend om hoeveel militairen het gaat, maar zei wel dat er meer zullen volgen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met persbureau Reuters uitgehaald naar de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens Trump is het niet Rusland, maar Oekraïne dat een vredesakkoord in de weg staat.
5 uur geledenAUSTIN (ANP/AFP) - Het platform X van Elon Musk neemt maatregelen om te voorkomen dat AI-chatbot Grok beelden genereert waarop echte mensen zijn uitgekleed. Het bedrijf kondigde de ingreep alleen aan voor landen waar het delen van dergelijke beelden in strijd is met de wet.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Republikeinen in de Amerikaanse Senaat hebben het nagenoeg onmogelijk gemaakt voor de initiatiefnemers van een resolutie die de macht van president Donald Trump zou inperken bij militair ingrijpen in Venezuela. Na een procedurele ingreep zouden er meer stemmen voor de resolutie nodig zijn dan er medestanders zijn.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De executie van een Iraanse demonstrant die volgens ngo's en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag zou plaatsvinden, is uitgesteld. Dat heeft mensenrechtenorganisatie Hengaw bekendgemaakt.
7 uur geleden