Indonesië veroordeelt twee mannen tot celstraf voor stadionramp
SOERABAJA (ANP/AFP) - Een Indonesische rechtbank heeft twee mannen tot celstraffen veroordeeld vanwege de stadionramp waarbij in oktober vorig jaar 135 mensen om het leven kwamen. Het zijn de eerste gerechtelijke veroordelingen voor de stadionramp.
Een man die betrokken was bij de organisatie van de wedstrijd kreeg anderhalf jaar cel voor "nalatigheid waardoor mensen stierven". Een veiligheidsbeambte kreeg een jaar celstraf opgelegd, eveneens voor nalatigheid.
Het drama in het Kanjuruhan stadion behoort tot de grootste stadionrampen ooit. Na afloop van een wedstrijd in Malang in Oost-Java tussen de clubs Arema FC uit Malang en Persebaya Surabaya uit Soerabaja ontstonden rellen. Duizenden supporters van beide teams bestormden het veld. De politie zette traangas in om de fans te verdrijven. Tientallen mensen kwamen om in het gedrang op het veld, anderen overleden later in ziekenhuizen.
Traangas
Volgens een onderzoek van de Indonesische mensenrechtencommissie was het gebruik van traangas de hoofdoorzaak van het gedrang op het veld. De FIFA heeft de inzet van traangas in voetbalstadions als maatregel om menigtes onder controle te houden, verboden.
Over de straf van drie politieagenten die zijn aangeklaagd in de zaak wordt op een later moment beslist.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse publieke omroep gaat de komende jaren flink bezuinigen. De BBC maakte donderdag bekend de kosten over de komende drie jaar met ongeveer 10 procent te verlagen.
50 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar zegt onderdeel te zijn geworden van een lastercampagne in aanloop naar de verkiezingen in april. In een video op sociale media zegt hij dat personen met regeringsbanden voorbereidingen treffen om een sekstape van hem online te zetten. Magyar geldt als de belangrijkste tegenstander van Viktor Orbán en loopt in de meeste peilingen voorop.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse oud-premier Thorbjørn Jagland is aangeklaagd voor "grootschalige corruptie" wegens zijn banden met de Amerikaanse investeerder Jeffrey Epstein. Dat melden onder meer de Noorse publieke omroep en de BBC. Eerder op de dag werden al huiszoekingen verricht in een woning en vakantiewoningen van de oud-premier.
1 uur geledenDHAKA (ANP/RTR/AFP) - De Bangladesh Nationalist Party (BNP) heeft de verkiezingen gewonnen. De partij is bij het tellen van de stemmen niet meer in te halen. Het waren de eerste verkiezingen in Bangladesh sinds premier Sheikh Hasina in 2024 vluchtte na grootschalige protesten in het land.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump heeft bepalend klimaatbeleid teruggedraaid dat onder meer juridische grond gaf aan welke broeikasgassen een gevaar vormen voor mensen en hun leefomgeving. Onder andere methaan en koolstofdioxide werden daarin benoemd als schadelijk voor mensen. Tegelijkertijd wordt wetgeving rond de uitstootregulering van wegvoertuigen ingetrokken.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Op de bijeenkomst van de Defensiecontactgroep voor Oekraïne (UDCG) is donderdag 35 miljard dollar (bijna 30 miljard euro) aan nieuwe militaire hulp voor Oekraïne toegezegd. Dat maakte de Britse minister van Defensie John Healey na afloop bekend. De UDCG is bedoeld om hulp voor Oekraïne in te zamelen en onderling af te stemmen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan om volgende week een miljardenplan aan te kondigen voor de wederopbouw van de Gazastrook, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Dat zou Trump gaan doen tijdens de eerste formele vergadering van zijn nieuw opgerichte Vredesraad.
3 uur geleden