Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Indonesië kondigt exportverbod bauxiet aan

Indonesië kondigt exportverbod bauxiet aan

JAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië verbiedt volgend jaar de export van bauxiet, kondigde president Joko Widodo aan. Het Zuidoost-Aziatische land is de op vijf na grootste exporteur van het erts voor de productie van aluminium. De ingreep kan op de korte termijn de prijzen opdrijven voor het veelgebruikte metaal, dat onder andere in drankblikjes, koelkasten en vliegtuigen zit.

Het exportverbod gaat in de tweede helft van 2023 in. Jokowi, zoals de Indonesische president ook wel wordt genoemd, hoopt dat daarna meer bauxiet in eigen land wordt verwerkt. Daardoor blijft "de toegevoegde waarde in het land, ten behoeve van de vooruitgang en welvaart van het volk", zei hij via videosite YouTube.

Het is niet de eerste protectionistische ingreep van Indonesië onder Jokowi en zal volgens hem zelf ook niet de laatste zijn. Eerder beperkte hij de uitvoer van nikkel, een belangrijke grondstof voor bijvoorbeeld accu's van elektrische auto's. De Wereldhandelsorganisatie oordeelde na een klacht van de Europese Unie dat Indonesië internationale regels over vrijhandel schond. Jakarta is tegen die beslissing in beroep gegaan.

Indonesië, de grootste economie van Zuidoost-Azië, wil zijn natuurlijke hulpbronnen meer en meer binnen de eigen landsgrenzen verwerken in plaats van ze direct te verkopen aan het buitenland. Eerder deze maand verklaarde Jokowi dat Indonesië niet streeft naar een volledig open economie, omdat zo'n model de groei van bijvoorbeeld Latijns-Amerikaanse landen decennialang op achterstand zou hebben gezet.

Meer uit Financieel

AkzoNobel heft bij fusie beschermingsmuur tegen overnames op

AMSTERDAM (ANP) - Na de fusie tussen AkzoNobel en het Amerikaanse Axalta, heft het Nederlandse verfconcern ook zijn beschermingsconstructie tegen ongewenste overnamepogingen op. Dat zei voorzitter van de raad van commissarissen Ben Noteboom in een toelichting op de samensmelting.

44 minuten geleden
Verfmaker AkzoNobel zakt op rood Damrak na fusienieuws

AMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel ging dinsdag flink omlaag op de Amsterdamse beurs. De verfproducent, bekend van merken als Flexa, Dulux en Sikkens, gaat fuseren met zijn Amerikaanse branchegenoot Axalta Coating Systems. De fusie vindt plaats via een aandelenruil. Na afronding van de deal bezitten aandeelhouders van AkzoNobel 55 procent en Axalta-aandeelhouders 45 procent van het nieuwe bedrijf, dat wordt geleid door AkzoNobel-topman Greg Poux-Guillaume. Het aandeel AkzoNobel zakte ruim 2 procent.

1 uur geleden
Claimstichting begint zaak tegen Netflix om prijsverhogingen

AMSTERDAM (ANP) - Een Nederlandse claimstichting bereidt een collectieve rechtszaak tegen Netflix voor vanwege de prijsverhoging die de streamingdienst vorige week aankondigde. Stichting Bescherming Consumentenbelang stelt dat Netflix met het eenzijdig verhogen van de abonnementsprijzen EU-regels voor consumentenbescherming overtreedt.

1 uur geleden
Levensmiddelenindustrie: stabiele prijzen minder vanzelfsprekend

DEN HAAG (ANP) - Stabiele prijzen in de supermarkt worden steeds minder vanzelfsprekend, stellen levensmiddelenfabrikanten. Consumenten zullen "moeten wennen aan steeds sterker fluctuerende prijzen als gevolg van sterk schommelende grondstofprijzen", zegt Cees-Jan Adema, directeur van de Federatie Nederlandse Levensmiddelen Industrie (FNLI).

3 uur geleden
Mkb-bedrijven krimpen vaker dan dat ze groeien

DEN HAAG (ANP) - Mkb-bedrijven zijn de afgelopen tien jaar vaker gekrompen dan gegroeid. Vooral ondernemingen in de categorie kleinbedrijf, met tien tot vijftig medewerkers, belandden vaker in de lagere categorie micro dan dat ze een middenbedrijf werden. Deze middenbedrijven groeiden wel vaker in aantal werknemers dan dat ze krompen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

3 uur geleden
CBS: personeelstekort niet langer grootste belemmering industrie

DEN HAAG (ANP) - Personeelstekorten vormen niet meer de belangrijkste belemmering voor de Nederlandse industrie. Ondernemers zien momenteel een gebrek aan vraag als hun grootste probleem, komt naar voren uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De laatste keer dat bedrijven dit als hun belangrijkste belemmering noemden, was bijna vijf jaar geleden.

3 uur geleden
AkzoNobel gaat fuseren met branchegenoot Axalta

AMSTERDAM (ANP) - Verfproducent AkzoNobel heeft een definitieve overeenkomst bereikt met zijn Amerikaanse branchegenoot Axalta Coating Systems over een fusie. Door de samenvoeging van de twee bedrijven ontstaat een wereldwijd coatingbedrijf met een waarde van ongeveer 25 miljard dollar (ruim 21,5 miljard euro).

3 uur geleden