Indonesië kiest de opvolger van president Jokowi
JAKARTA (ANP) - In Indonesië zijn de stembureaus voor de presidentsverkiezingen geopend. De bevolking kiest een opvolger voor Joko Widodo, beter bekend als Jokowi. Hij heeft zijn maximale termijn erop zitten en mag niet meer meedoen, maar speelt nog wel een grote rol bij de presidentsverkiezingen. Het lijkt erop dat hij niet de kandidaat van zijn eigen partij steunt, maar defensieminister Prabowo Subianto.
Prabowo gaat aan kop in de peilingen met een redelijke voorsprong op de andere twee kandidaten: Ganjar Pranowo, van Jokowi's partij, en Anies Baswedan. Toch is het door het Indonesische kiessysteem niet zeker dat Prabowo gaat winnen. Als hij woensdag niet de helft van de stemmen krijgt moet in juni een tweede ronde worden gehouden.
De 72-jarige minister van Defensie was lang de politieke rivaal van Jokowi, maar lijkt inmiddels zijn stilzwijgende steun te hebben. Jokowi's oudste zoon Gibran Rakabuming Raka treedt zelfs op als de vicepresidentskandidaat van Prabowo. Om dat mogelijk te maken moest de wet worden aangepast. De 34-jarige Gibran heeft nog niet de wettelijke leeftijd van 40 jaar bereikt om mee te mogen doen aan verkiezingen. De uitzondering werd goedgekeurd door een rechtbank die werd voorgezeten door Jokowi's zwager.
Prabowo is niet onomstreden. Hij is een oud-generaal, die ook al diende tijdens het regime van Soeharto. Hij werd beschuldigd van mensenrechtenschendingen, uit het leger ontslagen en mocht daarom lang de Verenigde Staten niet in. Activisten spraken zich fel uit tegen Prabowo's benoeming tot minister van Defensie in 2019, toen hij zich met Jokowi had verzoend.
Meer uit Buitenland
MIAMI (ANP) - Justitie in de Amerikaanse staat Florida doet onderzoek naar de schietpartij tussen de Cubaanse kustwacht en een Amerikaanse speedboot, meldt hoofdaanklager van de staat James Uthmeier op X. Volgens Cuba hadden de opvarenden van de speedboot eerst het vuur geopend, waarna vier van hen werden gedood door de kustwacht, maar Uthmeier wil die uitleg niet zomaar geloven.
19 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump over de onderhandelingen met Rusland. Zelensky spreekt op X de verwachting uit dat binnenkort de voorbereidingen kunnen worden getroffen voor een gesprek tussen de leiders zelf, inclusief de Russische president Vladimir Poetin.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Jennifer Simons heeft drie directieleden van staatsbedrijven gevraagd om op te stappen. Er was ophef ontstaan over zeer lucratieve, langlopende contracten die de nieuwe directeur van het Staatsziekenfonds (SZF), waar circa 80 procent van de Surinamers verzekerd is, zou hebben gesloten met partijgenoten die niets te maken hebben met de ziektekostenverzekeringsbranche.
2 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft twee voormalige parlementsleden veroordeeld voor het opdracht geven tot de moord op Marielle Franco, gemeenteraadslid in Rio de Janeiro in 2018. Ze werden beiden veroordeeld tot 76 jaar en drie maanden gevangenisstraf.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten laten weer toe dat Venezuela olie aan Cuba verkoopt, meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën. Voorwaarde is dat olieleveringen niet de regering in Havana, maar het Cubaanse volk ten goede komen. Het ministerie noemt de beleidswijziging een maatregel "in solidariteit met het Cubaanse volk".
2 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - De Cubaanse kustwacht heeft vier opvarenden van een Amerikaanse speedboot doodgeschoten, meldt het Cubaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. Er zou eerst vanaf de boot zijn geschoten, toen de kustwacht het vaartuig benaderde.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De voormalige Amerikaanse minister van Financiën Larry Summers neemt aan het einde van het academische jaar ontslag als docent aan de prestigieuze universiteit Harvard. Dat meldt The New York Times. Harvard heeft Summers vertrek bevestigd.
4 uur geleden