Indonesië kiest de opvolger van president Jokowi
JAKARTA (ANP) - In Indonesië zijn de stembureaus voor de presidentsverkiezingen geopend. De bevolking kiest een opvolger voor Joko Widodo, beter bekend als Jokowi. Hij heeft zijn maximale termijn erop zitten en mag niet meer meedoen, maar speelt nog wel een grote rol bij de presidentsverkiezingen. Het lijkt erop dat hij niet de kandidaat van zijn eigen partij steunt, maar defensieminister Prabowo Subianto.
Prabowo gaat aan kop in de peilingen met een redelijke voorsprong op de andere twee kandidaten: Ganjar Pranowo, van Jokowi's partij, en Anies Baswedan. Toch is het door het Indonesische kiessysteem niet zeker dat Prabowo gaat winnen. Als hij woensdag niet de helft van de stemmen krijgt moet in juni een tweede ronde worden gehouden.
De 72-jarige minister van Defensie was lang de politieke rivaal van Jokowi, maar lijkt inmiddels zijn stilzwijgende steun te hebben. Jokowi's oudste zoon Gibran Rakabuming Raka treedt zelfs op als de vicepresidentskandidaat van Prabowo. Om dat mogelijk te maken moest de wet worden aangepast. De 34-jarige Gibran heeft nog niet de wettelijke leeftijd van 40 jaar bereikt om mee te mogen doen aan verkiezingen. De uitzondering werd goedgekeurd door een rechtbank die werd voorgezeten door Jokowi's zwager.
Prabowo is niet onomstreden. Hij is een oud-generaal, die ook al diende tijdens het regime van Soeharto. Hij werd beschuldigd van mensenrechtenschendingen, uit het leger ontslagen en mocht daarom lang de Verenigde Staten niet in. Activisten spraken zich fel uit tegen Prabowo's benoeming tot minister van Defensie in 2019, toen hij zich met Jokowi had verzoend.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft meer militairen nodig voor in Zuid-Libanon, meldde legerwoordvoerder Effie Defrin donderdag in een televisietoespraak. Die zijn volgens hem hard nodig voor de bufferzone die Israël aan het creëren is.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS schorten de aanvallen op Iraanse energievoorzieningen tien dagen langer op, tot 6 april. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn kanaal Truth Social. Volgens Trump volgt het besluit op een verzoek vanuit Iran. De onderhandelingen met dat land zouden "zeer goed verlopen", aldus Trump.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is niet onder druk gezet bij het besluit om Zuid-Afrika niet uit te nodigen voor een bijeenkomst van de G7 in juni, heeft buitenlandminister Jean-Noël Barrot benadrukt in de marge van een overleg van de G7. De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa zei eerder op donderdag dat zijn uitnodiging was ingetrokken, volgens hem onder druk van de VS.
6 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - The Academy of Motion Picture Arts and Sciences, de organisatie achter de Oscars, neemt na 27 jaar afscheid van het wereldberoemde Dolby Theatre in Los Angeles. Vanaf 2029 worden de filmprijzen een paar kilometer verderop uitgereikt in het Peacock Theater, onderdeel van evenementencomplex L.A. Live.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De wapens die door bondgenoten van Oekraïne in de Verenigde Staten zijn gekocht, gaan gewoon naar Oekraïne, verzekert de NAVO. Het bondgenootschap reageert op berichten dat de VS bijvoorbeeld schaarse luchtverdedigingsraketten liever naar het Midden-Oosten zouden willen sturen om Iraanse raketten en drones af te slaan.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Venezolaanse president Nicolás Maduro is voor de tweede keer voor de rechter verschenen in New York. Volgens zijn advocaat hebben Maduro en zijn vrouw geen geld voor hun eigen verdediging, omdat de VS de betalingen blokkeren.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft als "geschenk" toegestaan dat in totaal tien olietankers door de Straat van Hormuz mochten varen, zei de Amerikaanse president Donald Trump tegen de pers.
9 uur geleden