Indonesië kiest de opvolger van president Jokowi
JAKARTA (ANP) - In Indonesië zijn de stembureaus voor de presidentsverkiezingen geopend. De bevolking kiest een opvolger voor Joko Widodo, beter bekend als Jokowi. Hij heeft zijn maximale termijn erop zitten en mag niet meer meedoen, maar speelt nog wel een grote rol bij de presidentsverkiezingen. Het lijkt erop dat hij niet de kandidaat van zijn eigen partij steunt, maar defensieminister Prabowo Subianto.
Prabowo gaat aan kop in de peilingen met een redelijke voorsprong op de andere twee kandidaten: Ganjar Pranowo, van Jokowi's partij, en Anies Baswedan. Toch is het door het Indonesische kiessysteem niet zeker dat Prabowo gaat winnen. Als hij woensdag niet de helft van de stemmen krijgt moet in juni een tweede ronde worden gehouden.
De 72-jarige minister van Defensie was lang de politieke rivaal van Jokowi, maar lijkt inmiddels zijn stilzwijgende steun te hebben. Jokowi's oudste zoon Gibran Rakabuming Raka treedt zelfs op als de vicepresidentskandidaat van Prabowo. Om dat mogelijk te maken moest de wet worden aangepast. De 34-jarige Gibran heeft nog niet de wettelijke leeftijd van 40 jaar bereikt om mee te mogen doen aan verkiezingen. De uitzondering werd goedgekeurd door een rechtbank die werd voorgezeten door Jokowi's zwager.
Prabowo is niet onomstreden. Hij is een oud-generaal, die ook al diende tijdens het regime van Soeharto. Hij werd beschuldigd van mensenrechtenschendingen, uit het leger ontslagen en mocht daarom lang de Verenigde Staten niet in. Activisten spraken zich fel uit tegen Prabowo's benoeming tot minister van Defensie in 2019, toen hij zich met Jokowi had verzoend.
Meer uit Buitenland
LOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse acteur Eric Dane, vooral bekend van de series Grey's Anatomy en Euphoria, is op 53-jarige leeftijd overleden. "Met pijn in ons hart delen we dat Eric Dane donderdagmiddag is overleden na een moedige strijd tegen ALS", aldus zijn familie in een verklaring aan de BBC en andere media.
7 minuten geledenSEOUL (ANP/AFP) - De voormalige president van Zuid-Korea, Yoon Suk-yeol, heeft zijn excuses aangeboden voor de "moeilijkheden" die zijn veroorzaakt door het uitroepen van de militaire noodtoestand in 2024.
49 minuten geledenCHEYENNE MOUNTAIN (ANP/RTR) - Het North American Aerospace Defense Command (NORAD) heeft meerdere Russische militaire vliegtuigen gedetecteerd en gevolgd die actief waren nabij Alaska. Dat meldt de Amerikaans-Canadese defensieorganisatie in een verklaring.
1 uur geledenMERRITT ISLAND (ANP/AFP) - NASA heeft met succes een oefening uitgevoerd voor de lancering van zijn gigantische SLS-raket. Deze moet voor het eerst in meer dan 50 jaar astronauten rond de maan sturen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De executeurs van de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein hebben ingestemd met een betaling van maximaal 35 miljoen dollar om openstaande claims van zijn slachtoffers te schikken die nog geen vergoeding hadden ontvangen.
2 uur geledenTALLAHASSEE (ANP/RTR) - Het parlement van de Amerikaanse staat Florida heeft ingestemd met een wet die Palm Beach International Airport moet hernoemen naar president Donald Trump.
2 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - Noord-Koreaans leider Kim Jong-un heeft het negende congres van de regerende Arbeiderspartij geopend tijdens een grote ceremonie in Pyongyang, meldt het staatspersagentschap KCNA.
5 uur geleden