Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Indonesië kiest de opvolger van president Jokowi

Indonesië kiest de opvolger van president Jokowi

JAKARTA (ANP) - In Indonesië zijn de stembureaus voor de presidentsverkiezingen geopend. De bevolking kiest een opvolger voor Joko Widodo, beter bekend als Jokowi. Hij heeft zijn maximale termijn erop zitten en mag niet meer meedoen, maar speelt nog wel een grote rol bij de presidentsverkiezingen. Het lijkt erop dat hij niet de kandidaat van zijn eigen partij steunt, maar defensieminister Prabowo Subianto.

Prabowo gaat aan kop in de peilingen met een redelijke voorsprong op de andere twee kandidaten: Ganjar Pranowo, van Jokowi's partij, en Anies Baswedan. Toch is het door het Indonesische kiessysteem niet zeker dat Prabowo gaat winnen. Als hij woensdag niet de helft van de stemmen krijgt moet in juni een tweede ronde worden gehouden.

De 72-jarige minister van Defensie was lang de politieke rivaal van Jokowi, maar lijkt inmiddels zijn stilzwijgende steun te hebben. Jokowi's oudste zoon Gibran Rakabuming Raka treedt zelfs op als de vicepresidentskandidaat van Prabowo. Om dat mogelijk te maken moest de wet worden aangepast. De 34-jarige Gibran heeft nog niet de wettelijke leeftijd van 40 jaar bereikt om mee te mogen doen aan verkiezingen. De uitzondering werd goedgekeurd door een rechtbank die werd voorgezeten door Jokowi's zwager.

Prabowo is niet onomstreden. Hij is een oud-generaal, die ook al diende tijdens het regime van Soeharto. Hij werd beschuldigd van mensenrechtenschendingen, uit het leger ontslagen en mocht daarom lang de Verenigde Staten niet in. Activisten spraken zich fel uit tegen Prabowo's benoeming tot minister van Defensie in 2019, toen hij zich met Jokowi had verzoend.

Meer uit Buitenland

Onderzoekers: Mars had miljarden jaren geleden grote oceaan

BERN (ANP) - De planeet Mars had ongeveer drie miljard jaar geleden waarschijnlijk een grote oceaan. Die bedekte mogelijk ongeveer de helft van het oppervlak. Onderzoekers van de universiteiten van Bern in Zwitserland en Padua in Italië hebben dat berekend.

19 minuten geleden
Rutte: NAVO-landen moeten Groenland samen beschermen

ZAGREB (ANP) - De NAVO moet gezamenlijk zorgen dat Groenland en het poolgebied veilig zijn tegen rivalen als Rusland en China, zegt NAVO-chef Mark Rutte. Daarover zijn de NAVO-landen, inclusief de Verenigde Staten, het volgens hem eens. Het bondgenootschap werkt daarom aan "de volgende stappen" om de veiligheid van het Hoge Noorden te versterken, volgens ingewijden mogelijk in de vorm van een nieuwe militaire missie daar.

1 uur geleden
Eurocommissaris Defensie: inname Groenland door VS is einde NAVO

SALEN (ANP/RTR) - Als de VS met geweld Groenland innemen, betekent dat het einde van de NAVO. Dat heeft Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie) maandag in Zweden gezegd. EU-lidstaten zijn daarnaast verplicht Denemarken te hulp te schieten als het land te maken krijgt met Amerikaanse agressie, zei hij verder. Groenland maakt deel uit van Denemarken.

1 uur geleden
EU overweegt strengere sancties tegen Iran

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie kijkt of het mogelijk is om extra sancties in te stellen tegen Iran, laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten. "We staan ​​klaar om nieuwe, strengere sancties voor te stellen naar aanleiding van het gewelddadige optreden tegen demonstranten", aldus de zegsman.

2 uur geleden
Regering Venezuela kondigt vrijlating van 116 gevangenen aan

CARACAS (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse regering zegt nog eens 116 gevangenen vrij te laten. De organisatie Foro Penal meldde eerder maandag 24 nieuwe vrijlatingen, waaronder die van twee Italianen.

2 uur geleden
Bareigenaar Zwitserland blijft vastzitten na dodelijke brand

CRANS-MONTANA (ANP/DPA) - De mede-eigenaar van de door een dodelijke brand getroffen bar in Crans-Montana blijft vastzitten. Een Zwitserse rechtbank keurde zijn voorarrest goed, berichten media als Blick en SRF.

2 uur geleden
Paus Leo ontmoet Nobelprijswinnares Machado

VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft maandag de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnares María Corina Machado ontmoet, meldt het Vaticaan. Het was tot nu toe niet duidelijk waar Machado zich bevond nadat ze in december in het geheim van Venezuela naar Noorwegen was gereisd om de vredesprijs in ontvangst te nemen. Het is niet bekend waarover ze met de paus heeft gesproken.

3 uur geleden