
Indonesië kiest de opvolger van president Jokowi
JAKARTA (ANP) - In Indonesië zijn de stembureaus voor de presidentsverkiezingen geopend. De bevolking kiest een opvolger voor Joko Widodo, beter bekend als Jokowi. Hij heeft zijn maximale termijn erop zitten en mag niet meer meedoen, maar speelt nog wel een grote rol bij de presidentsverkiezingen. Het lijkt erop dat hij niet de kandidaat van zijn eigen partij steunt, maar defensieminister Prabowo Subianto.
Prabowo gaat aan kop in de peilingen met een redelijke voorsprong op de andere twee kandidaten: Ganjar Pranowo, van Jokowi's partij, en Anies Baswedan. Toch is het door het Indonesische kiessysteem niet zeker dat Prabowo gaat winnen. Als hij woensdag niet de helft van de stemmen krijgt moet in juni een tweede ronde worden gehouden.
De 72-jarige minister van Defensie was lang de politieke rivaal van Jokowi, maar lijkt inmiddels zijn stilzwijgende steun te hebben. Jokowi's oudste zoon Gibran Rakabuming Raka treedt zelfs op als de vicepresidentskandidaat van Prabowo. Om dat mogelijk te maken moest de wet worden aangepast. De 34-jarige Gibran heeft nog niet de wettelijke leeftijd van 40 jaar bereikt om mee te mogen doen aan verkiezingen. De uitzondering werd goedgekeurd door een rechtbank die werd voorgezeten door Jokowi's zwager.
Prabowo is niet onomstreden. Hij is een oud-generaal, die ook al diende tijdens het regime van Soeharto. Hij werd beschuldigd van mensenrechtenschendingen, uit het leger ontslagen en mocht daarom lang de Verenigde Staten niet in. Activisten spraken zich fel uit tegen Prabowo's benoeming tot minister van Defensie in 2019, toen hij zich met Jokowi had verzoend.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP) - Rusland viert dat tachtig jaar geleden nazi-Duitsland werd verslagen in de Tweede Wereldoorlog. Net als voorgaande jaren vindt de grootste militaire parade plaats in Moskou. Die optocht is inmiddels begonnen in het bijzijn van president Vladimir Poetin en buitenlandse leiders.
37 minuten geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense veiligheidsdienst zegt een spionnennetwerk te hebben ontmanteld dat werd aangestuurd door de Hongaarse staat, een lidstaat van de Europese Unie. De geheim agenten zouden in het zuidwesten van het land informatie hebben verzameld over de Oekraïense defensie.
39 minuten geledenROME (ANP) - SNAP, een organisatie voor slachtoffers van seksueel misbruik in de kerk, heeft "bezorgd" gereageerd op de benoeming van Robert Prevost als paus. Volgens de organisatie heeft Prevost, die nu de naam Leo XIV heeft aangenomen, te slap opgetreden tegen misbruik.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft donderdag gezegd dat hij de Amerikaanse president Donald Trump in een telefoongesprek had verteld dat een staakt-het-vuren van dertig dagen een "echte indicator" zou zijn voor een beweging in de richting van vrede met Rusland. Zelensky zei ook dat Kyiv bereid was dit bestand onmiddellijk in te voeren.
5 uur geledenQUITO (ANP/AFP) - De Ecuadoraanse president Daniel Noboa heeft donderdag verteld dat hij hulp had gezocht bij Israël en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) om de drugskartels te bestrijden die het Zuid-Amerikaanse land terroriseren.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft interne instructies aan het Pentagon gegeven om uiterlijk 6 juni te beginnen met het ontslaan van transgender militairen die niet zelf besluiten te vertrekken. Dat blijkt uit een memo dat persbureau Reuters heeft ingezien.
11 uur geledenOSLO (ANP) - Rusland is zorgelijk druk met militaire voorbereidingen aan de Europese oostgrens, zegt premier Dick Schoof. Het land legt infrastructuur aan waarmee het militairen zou kunnen aanvoeren. En de oostelijke NAVO-landen hebben last van allerlei Russische prikacties.
11 uur geleden