
Indonesië kiest de opvolger van president Jokowi
JAKARTA (ANP) - In Indonesië zijn de stembureaus voor de presidentsverkiezingen geopend. De bevolking kiest een opvolger voor Joko Widodo, beter bekend als Jokowi. Hij heeft zijn maximale termijn erop zitten en mag niet meer meedoen, maar speelt nog wel een grote rol bij de presidentsverkiezingen. Het lijkt erop dat hij niet de kandidaat van zijn eigen partij steunt, maar defensieminister Prabowo Subianto.
Prabowo gaat aan kop in de peilingen met een redelijke voorsprong op de andere twee kandidaten: Ganjar Pranowo, van Jokowi's partij, en Anies Baswedan. Toch is het door het Indonesische kiessysteem niet zeker dat Prabowo gaat winnen. Als hij woensdag niet de helft van de stemmen krijgt moet in juni een tweede ronde worden gehouden.
De 72-jarige minister van Defensie was lang de politieke rivaal van Jokowi, maar lijkt inmiddels zijn stilzwijgende steun te hebben. Jokowi's oudste zoon Gibran Rakabuming Raka treedt zelfs op als de vicepresidentskandidaat van Prabowo. Om dat mogelijk te maken moest de wet worden aangepast. De 34-jarige Gibran heeft nog niet de wettelijke leeftijd van 40 jaar bereikt om mee te mogen doen aan verkiezingen. De uitzondering werd goedgekeurd door een rechtbank die werd voorgezeten door Jokowi's zwager.
Prabowo is niet onomstreden. Hij is een oud-generaal, die ook al diende tijdens het regime van Soeharto. Hij werd beschuldigd van mensenrechtenschendingen, uit het leger ontslagen en mocht daarom lang de Verenigde Staten niet in. Activisten spraken zich fel uit tegen Prabowo's benoeming tot minister van Defensie in 2019, toen hij zich met Jokowi had verzoend.
Meer uit Buitenland
RABAT (ANP/AFP) - De beweging die de massaprotesten in Marokko leidt heeft vrijdag opgeroepen tot het ontslag van de regering. Al dagenlang is het onrustig in Marokko. Een groep die zich GenZ 212 noemt, organiseert via internet demonstraties voor hervormingen in de gezondheidszorg en het onderwijs.
32 minuten geledenMÜNCHEN (ANP) - Bij de luchthaven van de Duitse stad München is donderdagavond zeker één drone gesignaleerd, meldt de Duitse politie. De start- en landingsbanen van de luchthaven zijn uit voorzorg gesloten en zeventien vluchten zijn geannuleerd. Bijna drieduizend reizigers ervaren daardoor problemen.
4 uur geledenALBERTA (ANP) - Een te vroeg geboren baby in de Canadese provincie Alberta is overleden aan de gevolgen van mazelen, nadat de moeder de ziekte had opgelopen tijdens de zwangerschap. Dat meldde de gezondheidsminister van Alberta donderdag in een verklaring.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - In een gezond dieet wordt vlees tot een minimum beperkt, benadrukken experts van de onderzoekscommissie EAT-Lancet in een rapport dat vrijdag verschijnt. Om de steeds dichter bevolkte aarde leefbaar te houden, zouden rijke landen minder vlees en meer planten moeten eten, aldus de experts.
4 uur geledenCARACAS (ANP) - Venezuela beschuldigt de Verenigde Staten van provocatie door met gevechtsvliegtuigen vlak bij de Venezolaanse kust te vliegen. Volgens minister van Defensie Vladimir Padrino werden donderdag vijf Amerikaanse vliegtuigen gedetecteerd.
6 uur geledenMOSKOU (ANP) - Kort na een toespraak donderdag van de Russische president Vladimir Poetin in de Russische badplaats Sotsji, klonk een dronealarm dat waarschuwde voor een Oekraïense aanval.
7 uur geledenBARCELONA (ANP/RTR/AFP) - In meerdere Europese steden zijn pro-Palestijnse demonstranten de straat op gegaan nadat Israël de Global Sumud Flotilla had onderschept, een hulpvloot voor Gaza.
9 uur geleden