Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Indonesië kiest de opvolger van president Jokowi

Indonesië kiest de opvolger van president Jokowi

JAKARTA (ANP) - In Indonesië zijn de stembureaus voor de presidentsverkiezingen geopend. De bevolking kiest een opvolger voor Joko Widodo, beter bekend als Jokowi. Hij heeft zijn maximale termijn erop zitten en mag niet meer meedoen, maar speelt nog wel een grote rol bij de presidentsverkiezingen. Het lijkt erop dat hij niet de kandidaat van zijn eigen partij steunt, maar defensieminister Prabowo Subianto.

Prabowo gaat aan kop in de peilingen met een redelijke voorsprong op de andere twee kandidaten: Ganjar Pranowo, van Jokowi's partij, en Anies Baswedan. Toch is het door het Indonesische kiessysteem niet zeker dat Prabowo gaat winnen. Als hij woensdag niet de helft van de stemmen krijgt moet in juni een tweede ronde worden gehouden.

De 72-jarige minister van Defensie was lang de politieke rivaal van Jokowi, maar lijkt inmiddels zijn stilzwijgende steun te hebben. Jokowi's oudste zoon Gibran Rakabuming Raka treedt zelfs op als de vicepresidentskandidaat van Prabowo. Om dat mogelijk te maken moest de wet worden aangepast. De 34-jarige Gibran heeft nog niet de wettelijke leeftijd van 40 jaar bereikt om mee te mogen doen aan verkiezingen. De uitzondering werd goedgekeurd door een rechtbank die werd voorgezeten door Jokowi's zwager.

Prabowo is niet onomstreden. Hij is een oud-generaal, die ook al diende tijdens het regime van Soeharto. Hij werd beschuldigd van mensenrechtenschendingen, uit het leger ontslagen en mocht daarom lang de Verenigde Staten niet in. Activisten spraken zich fel uit tegen Prabowo's benoeming tot minister van Defensie in 2019, toen hij zich met Jokowi had verzoend.

Meer uit Buitenland

Resterende gijzelaars overgedragen aan Rode Kruis in Gazastrook

KHAN YOUNIS (ANP/AFP/DPA) - In de Gazastrook is opnieuw een groep gijzelaars overgedragen aan het Rode Kruis. Het gaat om dertien personen, melden Israëlische media.

4 minuten geleden
Trump zegt dat hij trots zou zijn om Gaza te bezoeken

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij "trots" zou zijn om Gaza te bezoeken. Trump is maandag geland in Israël vanwege de wapenstilstand tussen Israël en Hamas, waar hij werd ontvangen door de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en president Isaac Herzog.

15 minuten geleden
EU-buitenlandchef: Trump maakte vrijlating gijzelaars mogelijk

BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas ziet de vrijlating van de gijzelaars uit Gaza als "een zeldzaam moment van hoop in het Midden-Oosten", die mogelijk is gemaakt door de Amerikaanse president Donald Trump. Dat schrijft ze op X. "Het vrijlaten van gijzelaars is een enorm succes voor de diplomatie en een cruciale mijlpaal op weg naar vrede", schrijft ze. Wel benadrukt Kallas dat het bereiken van vrede in Gaza "buitengewoon complex" zal zijn.

23 minuten geleden
Gijzelaars bellen voorafgaand aan vrijlating met familieleden

TEL AVIV (ANP/AFP) - De gijzelaars in de Gazastrook die nog niet zijn vrijgelaten, hebben al wel met hun familieleden kunnen bellen, melden Israëlische media als Haaretz. Zij komen volgens de afspraken snel vrij, maar hebben alvast aan hun families kunnen laten weten dat het goed met hen gaat.

30 minuten geleden
Israël: Rode Kruis onderweg voor tweede overdracht gijzelaars

KHAN YOUNIS (ANP) - Het Israëlische leger schrijft dat het Rode Kruis op weg is naar een tweede locatie in de Gazastrook om gijzelaars op te halen. Eerder werden zeven personen overgedragen in het noorden van Gaza, nu gaat het om een locatie in het zuiden van het Palestijnse gebied.

42 minuten geleden
Amerikaanse president Trump aangekomen in Israël

JERUZALEM (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is aangekomen in Israël. Op de luchthaven Ben-Gurion is hij ontvangen door de Israëlische premier Netanyahu, president Herzog, de Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff en zijn schoonzoon en adviseur Jared Kushner.

55 minuten geleden
Explosie in Berlijns appartement, 13 mensen naar ziekenhuis

BERLIJN (ANP) - In Berlijn heeft een grote explosie plaatsgevonden in een appartementencomplex, melden de Berliner Zeitung en Der Spiegel. De ontploffing veroorzaakte een brand en tientallen bewoners ademden rook in. Dertien van hen moesten naar het ziekenhuis. Een persoon raakte zwaargewond door de explosie zelf.

1 uur geleden