Indonesië gaat gezonken onderzeeër bergen
JAKARTA (ANP/AFP) - De gezonken Indonesische onderzeeër zal worden geborgen. De autoriteiten in het Aziatische land hebben dat vrijdag bevestigd. Ze denken dat de overleden bemanning nog in het vaartuig zit.
De KRI Nanggala-402 verdween vorige week woensdag tijdens een oefening op zo'n 95 kilometer van de kust van Bali. Het wrak werd vier dagen later aangetroffen op de bodem van de zee, nadat er al onderdelen van de onderzeeër waren gevonden.
De in drie stukken gebroken onderzeeër ligt op ruim 800 meter diepte. De marine wacht voor de berging op twee schepen, waarvan eentje is gestuurd door China. Die zijn in staat om diep in de zee bergingsoperaties uit te voeren.
Sterke magneten en luchtballonnen
Het is nog niet duidelijk op welke manier de onderzeeër uit het water wordt gehaald. Mogelijk wordt hierbij gebruik gemaakt van sterke magneten en luchtballonnen. Het is nog niet bekend wanneer de bergingsoperatie precies begint.
De 53 bemanningsleden zijn vrijdag tijdens een ceremonie herdacht door hun nabestaanden. Zij brachten een eerbetoon aan hun geliefden door op de plek waar hun boot verdween bloemen te strooien.
Het is nog niet duidelijk waardoor de KRI Nanggala-402 in de problemen is gekomen. Die was volgens de marine zeewaardig. De marine denkt dat de onderzeeër mogelijk met een storing kampte waardoor de bemanning geen noodmaatregelen kon treffen met als gevolg dat het vaartuig te diep zonk en door de enorme waterdruk kapotging.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het staatsbezoek van de Chinese president Xi Jinping aan de Verenigde Staten is voorbij. Volgens de Amerikaanse president Donald Trump was het driedaagse bezoek "een ontmoeting van vriendschap, kracht en succes - zowel voor China als de Verenigde Staten". Hij meldt dat ze elkaar spoedig weer zullen zien.
12 minuten geledenSANAA (ANP/RTR) - De leider van de internationaal erkende Jemenitische regering heeft zijn landgenoten opgeroepen zich te mobiliseren en lid te worden van de krijgsmacht. De oproep volgt na een toename van geweld in het langlopende conflict met de Houthi's, die sinds 2014 grote delen van het land controleren.
21 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV heeft honderdduizenden mensen gegroet in Parijs terwijl hij in zijn pausmobiel door de stad naar de Notre-Dame werd gereden voor het avondgebed. Het is de eerste dag van het bezoek van de paus aan Frankrijk.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Premier Nawaf Salam van Libanon heeft in zijn speech tegenover de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties opgeroepen niet zonder meer de VN-vredesmacht UNIFIL terug te trekken. Tijdens zijn bijdrage aan het plenaire debat vrijdag waarschuwde Salam voor het "vacuüm" dat daardoor kan ontstaan.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De VN-Veiligheidsraad heeft zich uitgesproken tegen het oplaaiende geweld van de Jemenitische Houthi's tegen het buurland Saudi-Arabië.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag bereidt zich voor op mogelijk nieuwe Amerikaanse sancties tegen het hof. Daarom gebruikt het bijvoorbeeld niet langer de software van het Amerikaanse Microsoft maar die van openDesk uit Duitsland, aldus de Financial Times (FT).
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben er vrijdag mee ingestemd om 6,6 miljard euro vrij te maken voor militaire ondersteuning aan Oekraïne, meldt EU-buitenlandschef Kaja Kallas op X. Het geld komt vrij uit de Europese Vredesfaciliteit (EPF).
5 uur geleden