Indiase premier Modi spreekt president Pezeshkian van Iran
NEW DELHI (ANP/RTR/AFP) - De Indiase premier Narendra Modi heeft met de Iraanse president Masoud Pezeshkian gesproken. Hij heeft daarbij de aanvallen op infrastructuur in het Midden-Oosten veroordeeld en beklemtoond dat de scheepvaart moet worden gevrijwaard van de oorlogshandelingen. De strategisch gelegen Straat van Hormuz tussen de Perzische Golf en de Indische Oceaan is vrijwel gesloten als gevolg van de Amerikaans-Israëlische aanvallen op Iran.
Iran heeft de zeestraat gesloten, maar laat een klein deel van het scheepvaartverkeer door. India heeft daar in overleg met Iran op kleine schaal gebruik van kunnen maken. Zo zouden er momenteel twee tankers met lpg gereed zijn om in de komende dagen met toestemming van Iran door de zeestraat richting India te varen.
Door de zeestraat gaat normaliter ongeveer een vijfde van de olie bestemd voor de wereldmarkt en naar schatting meer dan een kwart van de stikstofmeststoffen voor de kunstmesthandel.
Straat van Hormuz
Iran is volgens Japanse media ook bereid Japanse schepen door de Straat van Hormuz te laten varen en is daarover in contact met Tokio. Dit zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi tegen het Japanse persbureau Kyodo.
Ook zijn schepen met een band met onder meer China, Griekenland, Iran, India, Pakistan en Turkije doorgelaten, volgens scheepvaartbronnen. Het gaat erom onder welke vlag het schip vaart of waar de eigenaar is gevestigd. De meeste schepen die deze maand nog door de zeestraat voeren waren Iraans en ook voor een belangrijk deel Grieks of Chinees.
Het gaat om uitzonderingen of circa 5 procent van de omvang van de normale scheepvaart. Iran blijft erbij dat de zeestraat is gesloten en wil daar niet over onderhandelen als de aanvallen op het land doorgaan.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische extreemrechtse minister van Nationale Veiligheid Itamar Ben Gvir heeft opgeroepen tot de aanhouding van de leiders van Arabisch-Israëlische partijen. Ben Gvir verwijst naar beschuldigingen dat ze geld zouden hebben gekregen uit het buitenland. Die zijn niet bewezen.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - Gegevens van meer dan 40.000 medewerkers van het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid zijn vrijgegeven na een hack. Distributed Denial of Secrets, dat een platform biedt om gelekte informatie te publiceren, zegt de informatie gekregen te hebben van een hackerscollectief dat zich Department of Peace noemt.
5 uur geledenLOS ANGELES (ANP/RTR) - Een rechter in Los Angeles heeft een verzoek afgewezen om de stemmen van 20.000 mensen in Californië voorlopig niet mee te tellen in de midterms. Het ministerie van Justitie had daarom gevraagd, omdat de regering van president Donald Trump beweert dat het gaat om mensen die waarschijnlijk geen staatsburgers zijn.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft contact gezocht met de Iraanse veiligheidschef. Volgens The Wall Street Journal was dat om de vredesbesprekingen nieuw leven in te proberen te blazen. President Donald Trump bevestigt het contact, maar zegt dat Iran hulp nodig heeft met medische voorraden en ontkent dat er onderhandelingen zijn.
7 uur geledenURDA (ANP) - Nog 53 mensen liggen in ziekenhuizen in Spanje na het dodelijke treinongeluk ten zuiden van Madrid op woensdagochtend, meldt de Spaanse krant El País. 56 mensen zijn inmiddels ontslagen uit ziekenhuizen.
8 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-presidentskandidaat Flávio Bolsonaro noemt zichzelf 'de werkelijk gekozen president van Brazilië', zo schrijft hij in een statement. Hij verloor zondag de presidentsverkiezingen in zijn land en weigerde gehoor te geven aan het rechterlijk bevel om in Brazilië te blijven. Eerder op woensdag landde hij in de Amerikaanse staat Florida.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump eist dat de Democratische kandidaat voor de Senaat in Alaska, Mary Peltola, zich terugtrekt uit de verkiezingen. Dat schrijft hij op Truth Social. Dat doet Trump na een artikel van de New York Times waarin staat dat haar medewerkers maandenlang bezig zijn geweest met het werven van kandidaten om de Republikeinse kandidaat Dan S. Sullivan dwars te zitten. Ze zouden ook betrokken zijn geweest bij het kandidaat stellen van iemand met dezelfde naam: Dan J. Sullivan.
13 uur geleden