Indiase premier Modi spreekt president Pezeshkian van Iran
NEW DELHI (ANP/RTR/AFP) - De Indiase premier Narendra Modi heeft met de Iraanse president Masoud Pezeshkian gesproken. Hij heeft daarbij de aanvallen op infrastructuur in het Midden-Oosten veroordeeld en beklemtoond dat de scheepvaart moet worden gevrijwaard van de oorlogshandelingen. De strategisch gelegen Straat van Hormuz tussen de Perzische Golf en de Indische Oceaan is vrijwel gesloten als gevolg van de Amerikaans-Israëlische aanvallen op Iran.
Iran heeft de zeestraat gesloten, maar laat een klein deel van het scheepvaartverkeer door. India heeft daar in overleg met Iran op kleine schaal gebruik van kunnen maken. Zo zouden er momenteel twee tankers met lpg gereed zijn om in de komende dagen met toestemming van Iran door de zeestraat richting India te varen.
Door de zeestraat gaat normaliter ongeveer een vijfde van de olie bestemd voor de wereldmarkt en naar schatting meer dan een kwart van de stikstofmeststoffen voor de kunstmesthandel.
Straat van Hormuz
Iran is volgens Japanse media ook bereid Japanse schepen door de Straat van Hormuz te laten varen en is daarover in contact met Tokio. Dit zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi tegen het Japanse persbureau Kyodo.
Ook zijn schepen met een band met onder meer China, Griekenland, Iran, India, Pakistan en Turkije doorgelaten, volgens scheepvaartbronnen. Het gaat erom onder welke vlag het schip vaart of waar de eigenaar is gevestigd. De meeste schepen die deze maand nog door de zeestraat voeren waren Iraans en ook voor een belangrijk deel Grieks of Chinees.
Het gaat om uitzonderingen of circa 5 procent van de omvang van de normale scheepvaart. Iran blijft erbij dat de zeestraat is gesloten en wil daar niet over onderhandelen als de aanvallen op het land doorgaan.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft de "roekeloze aanvallen" van Iran veroordeeld, nadat het land twee ballistische raketten afvuurde op de Amerikaans-Britse militaire basis Diego Garcia. Geen daarvan raakte de basis die ongeveer 3800 kilometer van Iran ligt.
53 minuten geledenOSLO (ANP) - Het vertrouwen in kroonprinses Mette-Marit van Noorwegen is bij veel Noren nog niet hersteld na het interview dat ze gaf aan de Noorse publieke omroep NRK. Een meerderheid vindt dat ze onvoldoende heeft geantwoord over haar banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein, blijkt uit peilingen van Noorse kranten.
2 uur geledenCANTERBURY (ANP) - Het aantal gevallen van meningitis bij een uitbraak in het Britse graafschap Kent is opgelopen naar 34, meldt de Britse gezondheidsautoriteit. Het ministerie van Volksgezondheid noemde de uitbraak eerder "ongekend". Twee studenten kwamen recent om het leven.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse nucleaire installatie Natanz is getroffen door Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen, meldt het Iraanse persbureau Tasnim. Hierbij zouden volgens het land geen radioactieve materialen zijn vrijgekomen. Iran meldde begin maart ook dat de kerncentrale was getroffen.
3 uur geledenTSJERNIHIV (ANP/RTR) - Het grootste deel van de Oekraïense regio Tsjernihiv is zonder stroom komen te zitten na een Russische droneaanval, meldt de lokale gouverneur. Er zijn reparatiewerkzaamheden bezig om de schade te herstellen.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran heeft onlangs twee ballistische raketten afgevuurd richting de Amerikaans-Britse militaire basis op Diego Garcia in de Indische Oceaan. Dat bevestigt het Iraanse persbureau Mehr na berichtgeving van The Wall Street Journal.
10 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran is bereid om Japanse schepen door de Straat van Hormuz te laten varen. Dat heeft de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gezegd in een interview met het Japanse persbureau Kyodo.
10 uur geleden