Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Indiase oppositieleider Gandhi uit parlement gezet

Indiase oppositieleider Gandhi uit parlement gezet

NEW DELHI (ANP/AFP) - De Indiase oppositieleider Rahul Gandhi is vrijdag uit het parlement gezet, een dag na zijn veroordeling om belediging. Zijn partijgenoten spreken schande van de beslissing en zeggen dat Gandhi het slachtoffer is geworden van premier Narendra Modi, die zijn macht zou hebben misbruikt om zijn politieke tegenstander uit te schakelen.

De 52-jarige Gandhi, geen familie van de wereldberoemde Mahatma Gandhi, is parlementslid voor de Congrespartij. Hij heeft donderdag twee jaar celstraf gekregen vanwege een opmerking tijdens de verkiezingscampagne van 2019. "Waarom heten alle dieven Modi?" vroeg hij zich af toen het ging over twee criminelen met dezelfde achternaam als de premier. Modi is een veel voorkomende naam in India.

De uitspraak werd gezien als een belediging en daarom strafbaar. Gandhi ging in hoger beroep en hoeft daarom niet meteen de cel in, maar voor het parlement was het genoeg reden om zijn zetel af te pakken. Critici zien dit als bedreiging voor de democratie en beschuldigen Modi van repressie.

Afstammeling

Hij is dan wel geen familie van Mahatma Gandhi, wel van een aantal andere prominente figuren in de Indiase geschiedenis. Hij stamt af van Jawaharlal Nehru, Indira Gandhi en Rajiv Gandhi, alle drie waren premier van het land.

De Congrespartij is de laatste jaren gedecimeerd door het electorale succes van Modi, maar Gandhi hoopt bij de verkiezingen van volgend jaar op een comeback. Eind januari eindigde hij een tocht van 135 dagen lopen uit protest tegen de regering van Modi. Daarmee bracht hij massa's mensen op de been. Het is door zijn veroordeling de vraag of Gandhi kan meedoen aan de verkiezingen in 2024.

Meer uit Buitenland

Ten onrechte uit VS gezette Salvadoraan Abrego vrijgelaten

BALTIMORE (ANP/RTR) - Kilmar Abrego Garcia is weer op vrije voeten, nadat een rechter in de Amerikaanse staat Maryland eerder op donderdag zijn vrijlating had bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.

6 uur geleden
Verdachte van moord op Trump-activist Kirk zelf in rechtbank

WASHINGTON (ANP/DPA) - Drie maanden na de dodelijke aanval op de uiterst rechtse activist en Trump-aanhanger Charlie Kirk is de verdachte Tyler Robinson voor het eerst persoonlijk voor de rechter verschenen. Ook de vader, moeder en broer van Robinson waren aanwezig in de rechtbank in Provo in de Amerikaanse staat Utah.

8 uur geleden
Venezuela keurt wet goed voor terugtrekking uit strafhof

CARACAS (ANP/RTR) - Het Venezolaanse parlement heeft unaniem ingestemd met het intrekken van een wet, waardoor het land zich kan terugtrekken uit het Internationaal Strafhof. De wet bekrachtigde het Statuut van Rome, waarmee het strafhof werd opgericht. Door die wet in te trekken hoeft het land de rechtsbevoegdheid van het hof niet meer te erkennen.

9 uur geleden
Zegsvrouw: Trump extreem gefrustreerd over Oekraïners en Russen

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Volgens een zegsvrouw is de Amerikaanse president Donald Trump extreem gefrustreerd over de Oekraïense en Russische regering, omdat het deze strijdende partijen niet lukt tot een bestand te komen. Inmiddels is Trump op de hoogte van de Oekraïense reactie op de Amerikaanse vredesvoorstellen, aldus de woordvoerster.

9 uur geleden
Thailand meldt eerste burgerdoden

BANGKOK (ANP/DPA/RTR) - Thailand heeft voor het eerst bevestigd dat er burgerslachtoffers zijn gevallen in het opgelaaide grensconflict met Cambodja. Drie burgers aan Thaise zijde kwamen om bij de gevechten, aldus het ministerie van Defensie tegen de krant The Nation. Het aantal gedode Thaise soldaten is opgelopen tot negen.

10 uur geleden
Rechter VS beveelt vrijlating ten onrechte uitgezette Salvadoraan

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft donderdag de vrijlating van Kilmar Abrego Garcia bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte, uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.

11 uur geleden
EU-landen lijken akkoord met plan Russische tegoeden te bevriezen

BRUSSEL (ANP) - Hoogstwaarschijnlijk stemmen EU-lidstaten vrijdag in met het voorstel van de Europese Commissie om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Dat kan via een noodbevoegdheid die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU. Het is een eerste stap om een besluit over het gebruik van de tegoeden voor een lening aan Oekraïne te vergemakkelijken. Daarover nemen de EU-regeringsleiders op de top van volgende week een besluit.

11 uur geleden