India zegt dat economie die van Japan heeft ingehaald
NEW DELHI (ANP/AFP) - India stelt dat de eigen economie dit jaar voor het eerst groter is dan die van Japan. Het land met de meeste inwoners ter wereld zou daarmee de op drie na grootste economie ter wereld zijn.
Het bruto binnenlands product (bbp) van India kwam in 2025 uit op 4180 miljard dollar (4,18 biljoen dollar), meldde de Indiase overheid op haar website voor persmededelingen. Na Japan krijgt India ook Duitsland, de op twee na grootste economie ter wereld, in het vizier. De regering in New Delhi denkt dat India de Europese economische grootmacht binnen tweeënhalf tot drie jaar heeft ingehaald.
Het eindejaarsbericht van de overheid over de economie bevat nog geen officiële cijfers over economische groei. Die verschijnen pas volgend jaar. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) verwacht dat het Indiase bbp in 2026 uitkomt op 4510 miljard dollar, meer dan de geraamde 4460 miljard dollar voor Japan.
Hooginkomensland
India heeft zich ten doel gesteld om in 2047, honderd jaar na de onafhankelijkheid van de Britten, een hooginkomensland te worden. Dat betekent dat de welvaart per hoofd van de bevolking omhoog moet. Op dat vlak loopt India nog ver achter op bijvoorbeeld Japan. Het bbp per hoofd van de bevolking in India bedroeg vorig jaar omgerekend net geen 2700 dollar, terwijl dat in Japan bijna 32.500 dollar was.
De regering stelt dat het vooral belangrijk is om kwalitatief hoogwaardige banen te creëren voor de Indiase bevolking van meer dan 1,4 miljard mensen, die voor een groot deel uit jongeren bestaat. Dat zou de "brug tussen groei en welvaart" vormen.
De Indiase economie groeide dit jaar vooral doordat consumenten in eigen land meer kochten. Tegelijkertijd kreeg het land te maken met hoge Amerikaanse importheffingen.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Steeds meer huishoudens in Nederland komen moeilijk rond. Dat meldt voorlichtingsinstituut Nibud na onderzoek onder ruim 2500 Nederlanders. Ook maken steeds meer mensen zich vrijwel altijd zorgen over hun financiële situatie.
6 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is maandag overwegend lager gesloten. Stevige verliezen bij grote technologiebedrijven, waaronder SpaceX, overschaduwden het optimisme over de voortgang van de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste beursindex in Amsterdam, is de week begonnen met een nieuw slotrecord. Na een daling aan het eind van vorige week toonden beleggers zich, mede door de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran, weer positiever.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vraag naar airconditioners is sinds vorige week "explosief" gestegen, meldt Techniek Nederland. Volgens de installatiebrancheorganisatie melden sommige installateurs in de afgelopen dagen vier keer zoveel aanvragen vergeleken met de weken ervoor.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Telecomprovider Odido heeft maandagmiddag last van een storing, blijkt uit duizenden meldingen op Allestoringen. Meerdere personen melden problemen met internetverbindingen en zeggen niet te kunnen bellen.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben maandag aangekondigd bepaalde sancties tegen Iran tijdelijk op te schorten. Daardoor kan de Islamitische Republiek tot en met 21 augustus ruwe olie en aanverwante producten produceren, verkopen en leveren.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York kwamen maandag bij de opening nauwelijks in beweging. Beleggers op Wall Street keerden terug van een lang weekend, want vrijdag waren de Amerikaanse beurzen dicht voor Juneteenth, waarbij de afschaffing van de slavernij in de Verenigde Staten wordt herdacht. Handelaren volgden verder de ontwikkelingen rond de vredesgesprekken tussen Iran en de VS. De olieprijzen gingen omlaag.
14 uur geleden