Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

India wil regen maken om hoofdstad schoon te spoelen

India wil regen maken om hoofdstad schoon te spoelen

NEW DELHI (ANP) - Wetenschappers in India willen via een speciaal procedé regen maken. Daarmee willen ze de smog in de hoofdstad New Delhi te lijf gaan, meldt persbureau Reuters. De miljoenenstad geldt als de meest vervuilde hoofdstad ter wereld.

Voorafgaand aan de winter daalt de luchtkwaliteit flink in New Delhi. Donderdagochtend was de kwaliteit zo slecht dat die als 'gevaarlijk' bestempeld werd door het Zwitserse luchtkwaliteit-databedrijf IQAir. Eind volgende week verwachten meteorologen bewolking boven New Delhi en daar willen de wetenschappers van profiteren.

Via 'cloud seeding' willen wetenschappers van het Indian Institute of Technology neerslag uit de bewolking laten komen. Dat doen ze door enorme hoeveelheden zouten, zoals kristallen zilverjodide, aan de wolken toe te voegen. De zouten worden met vliegtuigen in het wolkendek gespoten.

Genoeg wolken

Grote vraag is of de bewolking genoeg is om het op grote schaal te laten regenen. Manindra Agrawal, verbonden aan het Indian Institute of Technology houdt in ieder geval een slag om de arm. "We verwachten niet zo'n grote wolk die heel Delhi zal bedekken, maar een paar honderd kilometer zou al goed zijn", zei hij.

De overheid van de megastad met 20 miljoen inwoners heeft alle scholen al gesloten en de bouwactiviteiten stopgezet. New Delhi heeft ook laten weten het autoverkeer te willen beperken om de vervuiling onder controle te houden.

Schadelijkheid

Meerdere landen hebben eerder al cloud seeding gebruikt om regen te produceren, de luchtkwaliteit te verbeteren en gewassen water te geven in tijden van droogte. In 2021 werd echter een plan voor cloud seeding boven de bergen van de Amerikaanse staat New Mexico om de sneeuwval te vergroten ingetrokken na beschuldigingen dat dit mensen en het milieu zou schaden.

Meer uit Buitenland

EU zet Iraanse viceminister Binnenlandse Zaken op sanctielijst

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben maandag nog eens zestien Iraniërs en drie Iraanse bedrijven op de EU-sanctielijst gezet. Zij speelden een sleutelrol in de onderdrukking van de straatprotesten in januari 2026, aldus de EU. Daarbij vielen duizenden burgerslachtoffers. Het gaat onder meer om de Iraanse viceminister van Binnenlandse Zaken.

16 minuten geleden
Amnesty wil verantwoording VS over aanval op Iraanse school

MINAB (ANP) - Amnesty International wil dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de luchtaanval op een school in Iran ter verantwoording worden geroepen. De mensenrechtenorganisatie zegt uitgebreid onderzoek te hebben gedaan en stelt dat het Amerikaanse leger waarschijnlijk niet genoeg voorzorgsmaatregelen heeft genomen om burgerslachtoffers te voorkomen. In de school werden zeker 168 mensen gedood, onder wie meer dan honderd kinderen.

1 uur geleden
Spanje doet niet mee aan wegruimen blokkade Straat van Hormuz

MADRID (ANP) - Spanje doet niet mee aan een militaire missie in de Straat van Hormuz, zegt defensieminister Margarita Robles. Spanje noemt de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran al langer illegaal. Het peinst er volgens haar niet over om mee te gaan in pogingen om die oorlog te ondersteunen.

1 uur geleden
Rusland zegt geen Kenianen meer te laten vechten in Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft met Kenia afgesproken dat er geen Kenianen meer zullen worden ingezet in de oorlog met Oekraïne. De Keniaanse minister van Buitenlandse Zaken Musalia Mudavadi zei die toezegging te hebben gekregen in een gesprek met zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov in Moskou.

2 uur geleden
Brussel maakt ruim 450 miljoen euro vrij voor hulp Midden-Oosten

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt dit jaar 458 miljoen euro vrij van het humanitaire budget voor hulp in het Midden-Oosten. Het grootste deel van het budget gaat naar Syrië (210 miljoen) en naar de Palestijnen (124 miljoen). Ook gaat er geld voor humanitaire hulp naar Libanon (100 miljoen), Jordanië (15,5 miljoen) en Egypte (8 miljoen).

3 uur geleden
Wind en droogte leidden tot grote bosbranden in Nebraska

LINCOLN (ANP) - Meer dan 600.000 hectare van de Amerikaanse staat Nebraska ligt in de as door natuurbranden, schrijft persbureau Reuters. Het zou onder meer gaan om de grootste natuurbrand ooit in de staat en nog drie andere kleinere branden. Hoge windsnelheden, lage luchtvochtigheid en droge omstandigheden leidden tot de grote natuurbranden.

3 uur geleden
VK werkt met partners aan plan voor breken Iraanse blokkade

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk werkt met medestanders aan een gezamenlijk plan om een einde te maken aan de blokkade van de Straat van Hormuz voor onder meer olie- en gastankers, zegt premier Keir Starmer. Het wordt geen NAVO-missie, onderstreepte hij, na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat bondgenoten moeten helpen bij het heropenen van de zeestraat.

3 uur geleden