India wil regen maken om hoofdstad schoon te spoelen
NEW DELHI (ANP) - Wetenschappers in India willen via een speciaal procedé regen maken. Daarmee willen ze de smog in de hoofdstad New Delhi te lijf gaan, meldt persbureau Reuters. De miljoenenstad geldt als de meest vervuilde hoofdstad ter wereld.
Voorafgaand aan de winter daalt de luchtkwaliteit flink in New Delhi. Donderdagochtend was de kwaliteit zo slecht dat die als 'gevaarlijk' bestempeld werd door het Zwitserse luchtkwaliteit-databedrijf IQAir. Eind volgende week verwachten meteorologen bewolking boven New Delhi en daar willen de wetenschappers van profiteren.
Via 'cloud seeding' willen wetenschappers van het Indian Institute of Technology neerslag uit de bewolking laten komen. Dat doen ze door enorme hoeveelheden zouten, zoals kristallen zilverjodide, aan de wolken toe te voegen. De zouten worden met vliegtuigen in het wolkendek gespoten.
Genoeg wolken
Grote vraag is of de bewolking genoeg is om het op grote schaal te laten regenen. Manindra Agrawal, verbonden aan het Indian Institute of Technology houdt in ieder geval een slag om de arm. "We verwachten niet zo'n grote wolk die heel Delhi zal bedekken, maar een paar honderd kilometer zou al goed zijn", zei hij.
De overheid van de megastad met 20 miljoen inwoners heeft alle scholen al gesloten en de bouwactiviteiten stopgezet. New Delhi heeft ook laten weten het autoverkeer te willen beperken om de vervuiling onder controle te houden.
Schadelijkheid
Meerdere landen hebben eerder al cloud seeding gebruikt om regen te produceren, de luchtkwaliteit te verbeteren en gewassen water te geven in tijden van droogte. In 2021 werd echter een plan voor cloud seeding boven de bergen van de Amerikaanse staat New Mexico om de sneeuwval te vergroten ingetrokken na beschuldigingen dat dit mensen en het milieu zou schaden.
Meer uit Buitenland
MANAMA (ANP/AFP/RTR) - In Bahrein is het luchtalarm afgegaan en zijn ontploffingen gehoord. De Golfstaat ligt ongeveer 230 kilometer van de Iraanse kust en huisvest een grote Amerikaanse marinebasis. Die heeft bevestigd dat er een raketaanval op het complex is uitgevoerd.
9 minuten geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Volgens het Duitse persbureau dpa proberen Iraniërs in groten getale om de hoofdstad Teheran te ontvluchten. Die stad werd geraakt door de Israëlische en Amerikaanse luchtaanvallen en ooggetuigen zeggen dat er nu lange rijen staan bij de benzinestations, zodat mensen met hun auto ergens anders naartoe kunnen rijden.
11 minuten geledenDOHA (ANP) - Qatar heeft een Iraanse raket onderschept, meldt Al Jazeera op basis van het Qatarese leger. In dat land hebben de Amerikanen een militaire basis. Die viel Iran ook aan na de vorige Amerikaanse aanvallen in de zomer van 2025.
41 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft bevestigd dat er raketten zijn afgevuurd richting Israël. Het Israëlische leger meldde eerder al bezig te zijn met het onderscheppen van die aanvallen. Er zouden inmiddels enkele raketten uit de lucht zijn geschoten, meldt nieuwssite Times of Israel op basis van een legerbron. Niemand zou gewond zijn geraakt.
48 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gezegd dat de aanvallen die zijn land en de Verenigde Staten op Iran uitvoeren, "de voorwaarden kunnen scheppen voor het moedige Iraanse volk om het lot in eigen hand te nemen".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Iraanse bevolking opgeroepen om in opstand te komen tegen het regime, als de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen op hun land voorbij zijn. "Neem de regering over als wij klaar zijn, het zal aan jullie zijn", zei Trump in een video op Truth Social. "Dit is waarschijnlijk jullie enige kans."
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Iran heeft raketten afgevuurd in de richting van Israël, meldt het Israëlische leger op X. In het noorden van Israël gaat het luchtalarm af en worden mensen opgeroepen om naar schuilkelders te gaan. Volgens het Israëlische leger is de luchtafweer geactiveerd om de raketten te onderscheppen.
1 uur geleden