Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

India wil regen maken om hoofdstad schoon te spoelen

India wil regen maken om hoofdstad schoon te spoelen

NEW DELHI (ANP) - Wetenschappers in India willen via een speciaal procedé regen maken. Daarmee willen ze de smog in de hoofdstad New Delhi te lijf gaan, meldt persbureau Reuters. De miljoenenstad geldt als de meest vervuilde hoofdstad ter wereld.

Voorafgaand aan de winter daalt de luchtkwaliteit flink in New Delhi. Donderdagochtend was de kwaliteit zo slecht dat die als 'gevaarlijk' bestempeld werd door het Zwitserse luchtkwaliteit-databedrijf IQAir. Eind volgende week verwachten meteorologen bewolking boven New Delhi en daar willen de wetenschappers van profiteren.

Via 'cloud seeding' willen wetenschappers van het Indian Institute of Technology neerslag uit de bewolking laten komen. Dat doen ze door enorme hoeveelheden zouten, zoals kristallen zilverjodide, aan de wolken toe te voegen. De zouten worden met vliegtuigen in het wolkendek gespoten.

Genoeg wolken

Grote vraag is of de bewolking genoeg is om het op grote schaal te laten regenen. Manindra Agrawal, verbonden aan het Indian Institute of Technology houdt in ieder geval een slag om de arm. "We verwachten niet zo'n grote wolk die heel Delhi zal bedekken, maar een paar honderd kilometer zou al goed zijn", zei hij.

De overheid van de megastad met 20 miljoen inwoners heeft alle scholen al gesloten en de bouwactiviteiten stopgezet. New Delhi heeft ook laten weten het autoverkeer te willen beperken om de vervuiling onder controle te houden.

Schadelijkheid

Meerdere landen hebben eerder al cloud seeding gebruikt om regen te produceren, de luchtkwaliteit te verbeteren en gewassen water te geven in tijden van droogte. In 2021 werd echter een plan voor cloud seeding boven de bergen van de Amerikaanse staat New Mexico om de sneeuwval te vergroten ingetrokken na beschuldigingen dat dit mensen en het milieu zou schaden.

Meer uit Buitenland

Pakistan meldt 22 luchtaanvallen op Afghanistan met 274 doden

ISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - De Pakistaanse strijdkrachten hebben naar eigen zeggen in Afghanistan met luchtaanvallen 22 doelen aangevallen. Daarbij zijn volgens de Pakistaanse cijfers 274 Talibanstrijders of terroristen om het leven gekomen. Ze maken ook melding van de inname van achttien posten van de Taliban in het Afghaans-Pakistaanse grensgebied.

25 minuten geleden
België schaft anonieme spermadonatie af

BRUSSEL (ANP/BELGA) - België schaft de verplichte anonimiteit van spermadonoren af. Dat is vrijdag in de ministerraad in dat land besloten, aldus minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke en zijn ambtgenoot op Justitie Annelies Verlinden. Met de afschaffing wordt het voor donorkinderen makkelijker informatie over hun donorouder op te vragen, ook als die wenst anoniem te blijven.

35 minuten geleden
Zelensky nodigt Slowaakse Fico uit in Kyiv voor energie-overleg

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft vrijdag met de Slowaakse premier Robert Fico gebeld over hun ruzie over energieleveringen. Zelensky's kantoor meldt op X dat hij Fico heeft uitgenodigd om naar Oekraïne te komen, zodat ze het uit kunnen praten.

36 minuten geleden
Japan houdt vast aan mannelijke troonopvolging

TOKYO (ANP) - De Japanse keizerstroon staat niet open voor vrouwen. Dat heeft premier Sanae Takaichi gezegd in het parlement. Ze verwees daarbij naar een oordeel van een expertpanel uit 2021 dat het "gepast" is de troonopvolging te beperken tot mannelijke nakomelingen.

1 uur geleden
Nederlander claimt besmeuren Churchill-standbeeld Londen

LONDEN (ANP) - Een Nederlandse activist meldt het Winston Churchill-standbeeld nabij het Britse parlement in Londen te hebben besmeurd met spuitverf. De man, Olax Outis (38, een schuilnaam), claimt dat op Instagram. Eerder gooide hij een steen door de ruit van de Britse ambassade in Den Haag.

1 uur geleden
Ambassade VS in Israël zegt personeel dat weg wil: ga dan vandaag

JERUZALEM (ANP) - Personeelsleden van de Amerikaanse ambassade in Jeruzalem mogen van de ambassadeur vertrekken in verband met de spanningen in de regio. Ambassadeur Mike Huckabee dringt er wel op aan dat mensen die liever weggaan uit Israël, dat beter vrijdag nog kunnen doen.

2 uur geleden
Iran: VS moeten buitensporige eisen laten vallen

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran roept de VS opnieuw op zijn "buitensporige eisen" te laten vallen als het een deal met Teheran wil bereiken. Dat zegt buitenlandminister Abbas Araghchi. Afvaardigingen van de twee landen spraken elkaar donderdag in Genève, onder bemiddeling van Oman.

5 uur geleden