India wil regen maken om hoofdstad schoon te spoelen
NEW DELHI (ANP) - Wetenschappers in India willen via een speciaal procedé regen maken. Daarmee willen ze de smog in de hoofdstad New Delhi te lijf gaan, meldt persbureau Reuters. De miljoenenstad geldt als de meest vervuilde hoofdstad ter wereld.
Voorafgaand aan de winter daalt de luchtkwaliteit flink in New Delhi. Donderdagochtend was de kwaliteit zo slecht dat die als 'gevaarlijk' bestempeld werd door het Zwitserse luchtkwaliteit-databedrijf IQAir. Eind volgende week verwachten meteorologen bewolking boven New Delhi en daar willen de wetenschappers van profiteren.
Via 'cloud seeding' willen wetenschappers van het Indian Institute of Technology neerslag uit de bewolking laten komen. Dat doen ze door enorme hoeveelheden zouten, zoals kristallen zilverjodide, aan de wolken toe te voegen. De zouten worden met vliegtuigen in het wolkendek gespoten.
Genoeg wolken
Grote vraag is of de bewolking genoeg is om het op grote schaal te laten regenen. Manindra Agrawal, verbonden aan het Indian Institute of Technology houdt in ieder geval een slag om de arm. "We verwachten niet zo'n grote wolk die heel Delhi zal bedekken, maar een paar honderd kilometer zou al goed zijn", zei hij.
De overheid van de megastad met 20 miljoen inwoners heeft alle scholen al gesloten en de bouwactiviteiten stopgezet. New Delhi heeft ook laten weten het autoverkeer te willen beperken om de vervuiling onder controle te houden.
Schadelijkheid
Meerdere landen hebben eerder al cloud seeding gebruikt om regen te produceren, de luchtkwaliteit te verbeteren en gewassen water te geven in tijden van droogte. In 2021 werd echter een plan voor cloud seeding boven de bergen van de Amerikaanse staat New Mexico om de sneeuwval te vergroten ingetrokken na beschuldigingen dat dit mensen en het milieu zou schaden.
Meer uit Buitenland
NICOSIA (ANP) - De officiële onderhandelingen voor Oekraïense toetreding tot de EU kunnen verder, meldt EU-voorzitter Cyprus op X. Nu Hongarije zijn veto heeft ingetrokken, is het volgens Cyprus mogelijk om de voorbereidingen in gang te zetten voor de eerste onderhandelingshoofdstukken. Behalve voor Oekraïne geldt dat ook voor Moldavië; het kandidaat-lidmaatschap van die twee landen is aan elkaar gekoppeld.
21 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Péter Magyar zegt een overeenkomst te hebben gesloten met Oekraïne over de rechten van de Hongaarse minderheid in dat land. In een videoboodschap op Facebook roemt hij het resultaat van die wekenlange onderhandelingen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - Duitsland grijpt naast een zetel in de VN-Veiligheidsraad. Bij stemmingen in New York verloor de Bondsrepubliek in de eerste ronde van Portugal en Oostenrijk. Duitse media noemen het een flinke nederlaag, juist omdat Duitsland zich wilde positioneren als een belangrijke speler op het wereldtoneel.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn de Amerikaanse en Israëlische strijdkrachten klaar om de militaire actie tegen Iran voort te zetten, maar is dat een beslissing van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zei Netanyahu in een interview met de Amerikaanse televisiezender CNBC.
4 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Medische teams beginnen grip te krijgen op de ebolauitbraak in Congo en omliggende landen. Dat zei de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, tijdens een persconferentie. "De uitbraak had een voorsprong, en we lopen nog altijd achter, maar onder leiding van de Democratische Republiek Congo zijn we nu aan het inlopen", aldus Ghebreyesus.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten willen minder vliegtuigen, drones en marineschepen achter de hand houden voor de verdediging van Europa. Ze hebben bondgenoten laten weten dat die daar moeten inspringen, zegt de commandant van de Amerikaanse troepen in Europa.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft in het parlement zijn zorgen geuit over betrokkenen bij een ongeluk met een marinehelikopter in het zuidwesten van Engeland. Rond 04.00 uur plaatselijke tijd is in het graafschap Devon een helikopter neergestort in een weiland. De wijde omgeving is afgezet en er is vrijwel niets bekendgemaakt over het toestel. Premier Starmer beloofde dat te zijner tijd meer bekendgemaakt wordt.
8 uur geleden