
India staat stil bij 75e sterfdag Mahatma Gandhi
NEW DELHI (ANP/AFP) - 75 jaar na de moord op Mahatma Gandhi staat India stil bij zijn sterfdag. Veel mensen herdenken en eren de onafhankelijkheidsheld, maar ook de critici van Gandhi laten op deze dag van zich horen.
De Indiase premier Narendra Modi zegt te buigen voor 'Bapu', zoals Gandhi in India wordt genoemd en wat vader betekent. Modi gedenkt Gandhi's "diepgaande denkbeelden", maar wil ook eer betuigen aan alle Indiase martelaren. Gandhi's sterfdag staat ook bekend als Martelarendag in India. "Hun offers zullen niet vergeten worden en versterken onze vastberadenheid voor een ontwikkeld India", aldus Modi.
Gandhi, die geroemd wordt om zijn geweldloosheid en een belangrijke rol speelde bij de onafhankelijkheidsstrijd tegen de Britten, werd in 1948 vermoord door de fanatieke hindoe Nathuram Godse. Hij nam het Gandhi kwalijk dat hij de moslimbevolking tegemoetkwam en dat India en Pakistan daardoor twee verschillende landen zijn geworden na de onafhankelijkheid. Maar onder streng religieuze hindoes klinkt steeds meer waardering voor Godse en kritiek op de rol van Gandhi.
Modi, ooit zelf lid van dezelfde hindoeïstische groep als Godse, heeft Gandhi altijd geëerd en bezoekt zijn tempel regelmatig met buitenlandse leiders die in India te gast zijn. Maar tegelijkertijd heeft hij de verering van Godse nooit veroordeeld. Aanhangers spelen soms de moord op Gandhi na en sinds 2015 is er zelfs een altaar aan Godse gewijd. Godse is geëxecuteerd in 1949.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft miljardair Elon Musk bedankt voor zijn diensten en verwacht dat hij in de toekomst ook nog werkzaamheden voor hem zal verrichten. Hij zal van tijd tot tijd terugkomen, zei Trump in de Oval Office met Musk naast hem.
3 minuten geledenMOKWA (ANP/AFP) - Het dodental na overstromingen in het westen van Nigeria is opgelopen tot zeker 115. De autoriteiten verwachten een verdere stijging.
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse zangeres Taylor Swift heeft na een jarenlange strijd eindelijk alle rechten van haar muziek in eigen bezit. Dat betekent ook dat er geen heropname van het langverwachte album Reputation komt. Het is niet duidelijk wat ze voor het terugkrijgen van haar opnames heeft betaald.
2 uur geledenBARCELONA (ANP/AFP) - De gemeenteraad van Barcelona heeft besloten de banden met Israël te verbreken om de oorlog in Gaza. Dit betekent onder meer dat een zogenoemde vriendschapsovereenkomst met de stad Tel Aviv wordt opgeschort.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Amerikaanse ambassades en consulaten hebben de opdracht gekregen visumaanvragers die de Harvard-universiteit willen bezoeken extra te controleren. De maatregel is bedoeld om mensen te identificeren "met een geschiedenis van antisemitische intimidatie en geweld", staat in een interne memo van het ministerie van Buitenlandse Zaken.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - De omstreden hulporganisatie Gaza Humanitarian Foundation (GHF) zegt in Gaza meer dan twee miljoen maaltijden te hebben uitgedeeld. Dat komt volgens de organisatie neer op ruim 23.000 voedselpakketten.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Rusland doet er alles aan om te voorkomen dat eventuele nieuwe vredesbesprekingen resultaat opleveren. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft dat op X gezegd.
3 uur geleden