India schort visumproces Canada op, Canada haalt diplomaten terug
TORONTO/NEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - India verstrekt voorlopig geen visa meer aan Canadezen. Op de website van de organisatie die verantwoordelijk is voor de visumverstrekking staat dat de diensten "om operationele redenen" vanaf deze donderdag zijn opgeschort. Details worden niet vermeld. India en Canada zijn verwikkeld in een diplomatieke ruzie. Canada heeft besloten om diplomaten terug te halen uit het land.
De waarschuwing dat India voorlopig geen visumaanvragen meer verwerkt, verscheen donderdag op de website van BLS International. Het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat dat nodig is vanwege dreigementen aan het adres van medewerkers op de consulaten in Canada. Het ministerie beschuldigt Canada verder van discriminatie bij de beoordeling van visa, herbergen van terroristen, "haatmisdaden onder de noemer van vrijheid van meningsuiting" en inmenging in Indiase aangelegenheden.
De Canadese Hoge Commissie in India, vergelijkbaar met een ambassade, meldde intussen dat het aantal diplomaten in India "aangepast" zou worden. "Gezien de huidige situatie waarin spanningen zijn opgelopen, zetten we stappen om de veiligheid van onze diplomaten te garanderen." Diplomaten zouden "via verscheidende socialemediaplatforms" bedreiging ontvangen hebben. "Derhalve hebben we voor alle zekerheid besloten om tijdelijk onze personele bezetting in India aan te passen."
Canadese diplomaten
India vindt dat er te veel Canadese diplomaten in het land verblijven. "We hebben de Canadese regering laten weten dat er gelijkwaardigheid moet zijn in diplomatieke aanwezigheid", zegt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken. "Zij zijn in veel grotere aantallen hier dan wij in Canada." Het ministerie zegt ervan uit te gaan dat er Canadezen vertrekken. Diplomaten die wel nog in het land zijn, zullen volgens India beschermd worden.
India en Canada zijn verwikkeld in een diplomatieke ruzie nadat in juni een Indiase sikh in Canada was vermoord. De man, Hardeep Singh Nijjar, werd in India gezocht vanwege terrorisme en het beramen van moordplannen. De Canadese premier Justin Trudeau eiste opheldering over mogelijke betrokkenheid van de Indiase overheid, die stellig ontkent. India noemt de beschuldiging "absurd".
Woensdag gaf India een reiswaarschuwing af voor Canada vanwege "politiek gesteunde haatmisdrijven en misdadig geweld". "De bedreigingen waren vooral gericht tegen Indiase diplomaten en delen van de Indiase samenleving die zich tegen de anti-Indiase agenda verzetten", zei het ministerie woensdag.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense krijgsmacht claimt de olieraffinaderij in het Russische Toeapse bij een nieuwe aanval opnieuw te hebben getroffen. De havenstad is sinds begin april vaker doelwit geweest en de raffinaderij liep daarbij meermaals schade op.
7 minuten geledenLIMASSOL (ANP) - Nu de Russische president Vladimir Poetin opnieuw laat zien geen vredesonderhandelingen te willen starten, moet de EU de druk op Rusland opvoeren en de steun aan Oekraïne verhogen. Dat zeiden de ministers van Buitenlandse Zaken van onder meer Duitsland, Oostenrijk, Estland en Letland donderdag in Limassol. Daar bespreken de EU-ministers van Buitenlandse Zaken de EU-strategie voor eventuele vredesbesprekingen tussen Oekraïne en Rusland.
31 minuten geledenROME (ANP/AFP) - Italië legt beslag op meer dan 200 miljoen euro aan bezittingen van de overleden beruchte maffiabaas Matteo Messina Denaro. Hij was jarenlang de meest gezochte maffioso in Italië voor hij in 2023 werd gearresteerd en datzelfde jaar in de gevangenis overleed.
50 minuten geledenKYIV (ANP) - De Amerikaanse ambassade in Kyiv zegt open te blijven na een Russische oproep aan buitenlanders en diplomaten om de Oekraïense hoofdstad te verlaten wegens geplande aanvallen. "Er zijn geen wijzigingen in onze werkzaamheden en berichten die het tegendeel beweren zijn onjuist", aldus de ambassade op X.
1 uur geledenLIMASSOL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas vindt dat de EU niet in de val van Rusland moet trappen door nu een gezant aan te wijzen voor de onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland. "Onderhandelen is altijd teamwork. Je hebt een 'good cop' en een 'bad cop' en je hebt een strategie. De inhoud is veel belangrijker dan de persoon", zei Kallas voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Cyprus.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump klaagt zakenkrant Wall Street Journal weer aan. Hij eist minstens 10 miljard dollar aan compensatie vanwege berichtgeving over zijn banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein.
2 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR/AFP) - Een Keniaanse kostschool is getroffen door een dodelijke brand in een slaapzaal. Er zijn volgens een politiebron zestien doden gevallen, vooral kinderen. Daarnaast zouden 73 gewonden naar een ziekenhuis zijn gebracht.
2 uur geleden