India schort visumproces Canada op, Canada haalt diplomaten terug
TORONTO/NEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - India verstrekt voorlopig geen visa meer aan Canadezen. Op de website van de organisatie die verantwoordelijk is voor de visumverstrekking staat dat de diensten "om operationele redenen" vanaf deze donderdag zijn opgeschort. Details worden niet vermeld. India en Canada zijn verwikkeld in een diplomatieke ruzie. Canada heeft besloten om diplomaten terug te halen uit het land.
De waarschuwing dat India voorlopig geen visumaanvragen meer verwerkt, verscheen donderdag op de website van BLS International. Het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat dat nodig is vanwege dreigementen aan het adres van medewerkers op de consulaten in Canada. Het ministerie beschuldigt Canada verder van discriminatie bij de beoordeling van visa, herbergen van terroristen, "haatmisdaden onder de noemer van vrijheid van meningsuiting" en inmenging in Indiase aangelegenheden.
De Canadese Hoge Commissie in India, vergelijkbaar met een ambassade, meldde intussen dat het aantal diplomaten in India "aangepast" zou worden. "Gezien de huidige situatie waarin spanningen zijn opgelopen, zetten we stappen om de veiligheid van onze diplomaten te garanderen." Diplomaten zouden "via verscheidende socialemediaplatforms" bedreiging ontvangen hebben. "Derhalve hebben we voor alle zekerheid besloten om tijdelijk onze personele bezetting in India aan te passen."
Canadese diplomaten
India vindt dat er te veel Canadese diplomaten in het land verblijven. "We hebben de Canadese regering laten weten dat er gelijkwaardigheid moet zijn in diplomatieke aanwezigheid", zegt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken. "Zij zijn in veel grotere aantallen hier dan wij in Canada." Het ministerie zegt ervan uit te gaan dat er Canadezen vertrekken. Diplomaten die wel nog in het land zijn, zullen volgens India beschermd worden.
India en Canada zijn verwikkeld in een diplomatieke ruzie nadat in juni een Indiase sikh in Canada was vermoord. De man, Hardeep Singh Nijjar, werd in India gezocht vanwege terrorisme en het beramen van moordplannen. De Canadese premier Justin Trudeau eiste opheldering over mogelijke betrokkenheid van de Indiase overheid, die stellig ontkent. India noemt de beschuldiging "absurd".
Woensdag gaf India een reiswaarschuwing af voor Canada vanwege "politiek gesteunde haatmisdrijven en misdadig geweld". "De bedreigingen waren vooral gericht tegen Indiase diplomaten en delen van de Indiase samenleving die zich tegen de anti-Indiase agenda verzetten", zei het ministerie woensdag.
Meer uit Buitenland
ADELANTO (ANP/RTR) - Een Mexicaanse immigrant is overleden in een Amerikaans immigratiedetentiecentrum in Los Angeles, meldde immigratiedienst ICE maandag. De man zou bewusteloos zijn aangetroffen in zijn bed. Het is niet bekend waar hij aan overleed. Volgens een lokale nieuwssite was hij 36 jaar.
31 minuten geledenANKARA (ANP/AFP) - Opnieuw is een Iraanse raket neergehaald die het Turkse luchtruim was binnengedrongen. De ballistische raket werd onschadelijk gemaakt door de NAVO-luchtverdediging in de oostelijke Middellandse Zee, meldt het Turkse ministerie van Nationale Defensie.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Syrië gaan samenwerken aan de terugkeer van honderdduizenden Syrische vluchtelingen in de komende jaren. Dat kondigden de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Syrische president Ahmed al-Sharaa aan op een gezamenlijke persconferentie in Berlijn.
1 uur geledenBREST (ANP/AFP) - De Chinese kapitein van een olietanker die vermoedelijk behoort tot de Russische schaduwvloot, is in Frankrijk veroordeeld tot een jaar cel en een geldboete van 150.000 euro. Ook is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen kapitein Chen Zhangjie, die bij verstek werd veroordeeld voor het weigeren van het stilleggen van zijn schip toen hij hiertoe werd bevolen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Twee Chinese containerschepen zijn door de Straat van Hormuz gevaren, is te zien bij scheepvaartmonitor MarineTraffic. Iran heeft sinds het begin van de oorlog vorige maand slechts enkele schepen doorgelaten en heeft schepen aangevallen die ondanks de blokkade toch probeerden om door te varen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt om het Iraanse eiland Kharg op te blazen als het regime niet snel een deal met hem sluit. Hij eist op Truth Social dat de Straat van Hormuz onmiddellijk wordt heropend voor de scheepvaart.
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische luchtaanval op de Gazastrook zijn zeker drie doden gevallen, meldden de lokale autoriteiten. Ook op de bezette Westelijke Jordaanoever is een persoon gedood door Israëlische militairen.
4 uur geleden