Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

India lanceert onbemande maanmissie

India lanceert onbemande maanmissie

MADRAS (ANP) - In India is vrijdag de onbemande maanmissie Chandrayaan-3 gelanceerd. India hoopt het vierde land te worden dat een gecontroleerde landing uitvoert op het maanoppervlak. De verwachting is dat de lander in de tweede helft van augustus de maan bereikt.

De Chandrayaan-3 is onderweg naar de zuidpool van de maan, een plek waar nooit eerder werd geland. De lander is zo'n twee meter lang en heeft een robotrover bij zich die twee weken lang experimenten zal uitvoeren.

India probeerde in 2020 ook al om een ruimtevoertuig op de maan te laten landen, de Chandrayaan-2, maar dat mislukte. De Chandrayaan-1 draaide in 2008 in een baan rond de maan en stortte vervolgens opzettelijk op het maanoppervlak. Chandrayaan betekent maanvoertuig in het Sanskriet. Indiase ingenieurs zijn al drie jaar bezig met de voorbereiding van de lancering van vrijdag.

Eerste grote project

De Indiase premier Narendra Modi vindt het ruimtevaartprogramma belangrijk en probeert zoveel mogelijk investeringen daarvoor naar zijn land te halen. Sinds 2020 is het aantal start-ups in de ruimtevaart verdubbeld. Dit is het eerste grote project sindsdien. De Chandrayaan-3 kostte zo'n 67 miljoen euro.

De andere landen die eerder een landing op de maan hebben gemaakt zijn de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en China.

Meer uit Buitenland

Tientallen millimeters regen zorgen voor wateroverlast in Spanje

VALENCIA (ANP) - Stevige buien hebben in het oosten en zuidoosten van Spanje voor wateroverlast gezorgd. Volgens Weeronline kwam er rond Valencia lokaal meer dan 70 millimeter regen uit de lucht vallen.

11 minuten geleden
EU na dreigement Trump: samenwerking met Canada is niet vijandig

STRAATSBURG (ANP/AFP) - De intentie van de Europese Unie en Canada om nauwer samen te werken is niet gericht "tegen iemand anders". Dat benadrukt een woordvoerder van de Europese Commissie, nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gedreigd met handelssancties als het plan wordt doorgezet.

13 minuten geleden
Australië scherpt visumbeleid voor studenten en backpackers aan

SYDNEY (ANP/RTR) - Australië gaat de regels voor verschillende visaprocedures aanscherpen, zo maakte de regering bekend. Onder meer de regels voor het 'working holiday'-visum worden strikter.

39 minuten geleden
Oekraïense aanval beschadigt olieraffinaderij Russische Jaroslavl

JAROSLAVL (ANP/RTR) - Bij een Oekraïense droneaanval is een olieraffinaderij beschadigd in de Russische stad Jaroslavl. De brand die door de aanval uitbrak, is geblust, aldus de regionale gouverneur Michail Jevrajev op Telegram.

1 uur geleden
WMO waarschuwt voor grillig watersysteem met opdrogende reserves

GENÈVE (ANP) - Het wereldwijde watersysteem wordt steeds grilliger en onvoorspelbaarder. Daarvoor waarschuwt de World Meteorological Organization (WMO) in een nieuw rapport. Volgens de VN-organisatie schommelt het systeem tussen uitersten van te veel en te weinig water en heeft dat grote gevolgen voor de wereldbevolking en de economie.

3 uur geleden
Amerikaans Congres keurt wet goed voor hardere sancties Rusland

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een omvangrijk sanctie- en tarievenpakket aangenomen om de economische druk op Rusland op te voeren en zo de geldstromen voor de oorlog in Oekraïne af te knijpen. Het wetsvoorstel wordt nu naar president Donald Trump gestuurd om te worden ondertekend.

3 uur geleden
Kunstenaar Peter Max op 88-jarige leeftijd overleden

NEW YORK (ANP/RTR) - Popartkunstenaar Peter Max is maandag op 88-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in Manhattan. Dat heeft een woordvoerder van zijn familie woensdag bekendgemaakt. Max werd bekend door zijn dromerige, felgekleurde werken die het decor vormden voor de Amerikaanse hippiebeweging in de jaren 60.

5 uur geleden