Independer: Nederland telt steeds meer woningen met airco's
HILVERSUM (ANP) - Nederland telt steeds meer woningen met geïnstalleerde airco's. Sinds 2019 is dit aantal bijna verzesvoudigd, heeft prijsvergelijkingssite Independer uitgezocht op basis van gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
Independer telde in 2023 meer dan 1,3 miljoen woningen waar een airco is geïnstalleerd. In 2019 waren dit er nog ruim 231.000. Vooral vanaf 2020, toen veel Nederlanders door de coronapandemie aan huis gekluisterd waren, groeide het aantal airco's hard. In een jaar tijd werden toen voor het eerst meer dan 200.000 nieuwe airco's geïnstalleerd.
"De trend richting airco's is niet geheel verrassend, zeker door de hoge gasprijzen van de afgelopen jaren", zegt energie-expert Joris Kerkhof van Independer. "Airco's zijn flexibel in te zetten voor zowel verkoeling in de zomer als verwarming in de winter. Daarnaast zijn ze relatief goedkoop in verbruik. Zeker als verwarming kunnen airco's een interessant alternatief zijn voor stoken op gas."
Huur- en koopwoningen
Voor het onderzoek heeft Independer gekeken naar de CBS-cijfers van het aantal airco's op de laatste dag van elk jaar. Dit heeft de site afgezet tegen het totaal aantal woningen van dat jaar.
Er zijn wel grote verschillen tussen huur- en koopwoningen, komt daarnaast naar voren uit de gegevens van het CBS. Minder dan 5 procent van de huishoudens in huurwoningen heeft vaste airconditioning. Bij huishoudens in koopwoningen is dat een stuk meer. Binnen die groep heeft 18 procent vaste airco.
Limburg aan kop
Ook per provincie zijn er verschillen. Limburg is koploper. Daar heeft bijna drie op de tien huishoudens een vaste airco. In Groningen en Flevoland gaat het maar om ongeveer 7 procent, in Noord-Brabant maakt zo'n 17 procent van de huishoudens gebruik van een vaste airco.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer wil met een nieuwe wet staalbedrijf British Steel nationaliseren. Het lukt niet om tot een akkoord te komen met de Chinese eigenaar Jingye, die vorig jaar de laatste twee hoogovens van het bedrijf wilde sluiten. Daarop hield de regering met een nieuwe noodwet de fabrieken toch open, maar nu is een permanente oplossing nodig.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen hebben maandag moeite met inloggen op DigiD. Via de website allestoringen.nl is het aantal meldingen over DigiD sinds ongeveer 11.00 uur opgelopen tot ruim 3500. Een woordvoerster van Logius, de beheerder van DigiD, bevestigt dat er een storing is.
24 minuten geledenAMERSFOORT (ANP) - Het aantal automobilisten dat wegrijdt na het tanken zonder te betalen is opnieuw toegenomen. In april gebeurde dit bijna de helft vaker dan een jaar eerder, meldt SODA, een organisatie die voor tankstations achter wanbetalers aangaat. Sinds de oorlog in het Midden-Oosten eind februari begon, zijn de prijzen aan de pomp in Nederland gestegen tot nieuwe recordhoogtes.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en VCP geven het kabinet nog twee weken om de bezuinigingen in de sociale zekerheid van tafel te halen. "Mocht het kabinet ons niet tegemoetkomen, dan volgen vanaf 30 mei collectieve acties. Stakingen en werkonderbrekingen worden niet uitgesloten. Dit zal grote delen van Nederland raken", zeggen de voorzitters van de bonden in een gezamenlijke verklaring.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het lijkt er volgens de Autoriteit Consument & Markt (ACM) niet op dat tankstations meer winst maken door de hogere brandstofprijzen vanwege de Iranoorlog. De toezichthouder ziet geen aanwijzingen dat hun winstmarges zijn gestegen.
3 uur geledenJIAXING (ANP) - Wingtech, het Chinese moederbedrijf van het Nijmeegse chipbedrijf Nexperia, wil een arbitrageprocedure tegen Nederland beginnen. Het bedrijf zint op compensatie omdat Nederlands ingrijpen voor ruim 8 miljard dollar aan schade zou hebben gezorgd. Dat meldt Wingtech na berichtgeving door Het Financieele Dagblad.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag licht hoger begonnen. Beleggers bleven voorzichtig na de afwijzing van het Iraanse vredesvoorstel door de Amerikaanse president Donald Trump. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal wil Iran zijn nucleaire installaties niet ontmantelen en eist het land dat de Amerikaanse sancties worden opgeheven. Trump noemde het voorstel van Iran "volkomen onacceptabel". De olieprijzen gingen verder omhoog door de aanhoudende patstelling in het conflict.
4 uur geleden