Independer: Nederland telt steeds meer woningen met airco's
HILVERSUM (ANP) - Nederland telt steeds meer woningen met geïnstalleerde airco's. Sinds 2019 is dit aantal bijna verzesvoudigd, heeft prijsvergelijkingssite Independer uitgezocht op basis van gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
Independer telde in 2023 meer dan 1,3 miljoen woningen waar een airco is geïnstalleerd. In 2019 waren dit er nog ruim 231.000. Vooral vanaf 2020, toen veel Nederlanders door de coronapandemie aan huis gekluisterd waren, groeide het aantal airco's hard. In een jaar tijd werden toen voor het eerst meer dan 200.000 nieuwe airco's geïnstalleerd.
"De trend richting airco's is niet geheel verrassend, zeker door de hoge gasprijzen van de afgelopen jaren", zegt energie-expert Joris Kerkhof van Independer. "Airco's zijn flexibel in te zetten voor zowel verkoeling in de zomer als verwarming in de winter. Daarnaast zijn ze relatief goedkoop in verbruik. Zeker als verwarming kunnen airco's een interessant alternatief zijn voor stoken op gas."
Huur- en koopwoningen
Voor het onderzoek heeft Independer gekeken naar de CBS-cijfers van het aantal airco's op de laatste dag van elk jaar. Dit heeft de site afgezet tegen het totaal aantal woningen van dat jaar.
Er zijn wel grote verschillen tussen huur- en koopwoningen, komt daarnaast naar voren uit de gegevens van het CBS. Minder dan 5 procent van de huishoudens in huurwoningen heeft vaste airconditioning. Bij huishoudens in koopwoningen is dat een stuk meer. Binnen die groep heeft 18 procent vaste airco.
Limburg aan kop
Ook per provincie zijn er verschillen. Limburg is koploper. Daar heeft bijna drie op de tien huishoudens een vaste airco. In Groningen en Flevoland gaat het maar om ongeveer 7 procent, in Noord-Brabant maakt zo'n 17 procent van de huishoudens gebruik van een vaste airco.
Meer uit Financieel
AMSTELVEEN (ANP) - Nederland telt steeds meer ouderen die aanvullende inkomensondersteuning ontvangen omdat ze geen volledige AOW krijgen. De Sociale Verzekeringsbank (SVB) voorziet komende jaren een toename met ruim de helft. In 2040 gaat het volgens de organisatie waarschijnlijk om 94.000 huishoudens op een AOW-bevolking van ongeveer 4,6 miljoen mensen.
17 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is maandag met 25 procent gestegen door de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran en de Iraanse vergeldingsacties. Vooral het stilleggen van de scheepvaart door de Straat van Hormuz drijft de prijs van de brandstof op. Ongeveer een vijfde van het vloeibaar gemaakte aardgas (lng) in de wereld, voornamelijk uit Qatar, wordt via die zeestraat verscheept.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse detailhandel heeft in januari 2,2 procent meer omzet gedraaid dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het verkoopvolume, dus de hoeveelheid verkochte producten, nam daarbij met 1,2 procent toe. De rest van de omzetgroei kwam door hogere verkoopprijzen.
40 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Europese aardgasprijzen kunnen meer dan verdubbelen als de scheepvaart door de Straat van Hormuz een maand lang wordt stilgelegd. Dat stellen deskundigen van de Amerikaanse bank Goldman Sachs nadat groot scheepvaartverkeer in de belangrijke zeestraat vrijwel tot stilstand is gekomen door de aanvallen rond Iran.
43 minuten geledenTOKIO (ANP) - De Aziatische aandelenbeurzen gingen maandag overwegend omlaag na de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran, waarbij de hoogste Iraanse leider ayatollah Khamenei werd gedood. Vooral luchtvaartmaatschappijen stonden onder druk door de annuleringen van veel vluchten in het Midden-Oosten en de sterk gestegen olieprijzen. Olieproducenten wonnen juist terrein.
44 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Olieproducenten kunnen de oliewinning in het Midden-Oosten waarschijnlijk "niet langer dan 25 dagen" volhouden als de Straat van Hormuz afgesloten zou blijven door een conflict in de regio. Dat hebben analisten van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase becijferd. "Na dit punt zouden opslagbeperkingen dwingen tot verplichte productiestops", aldus de kenners.
48 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Energiecoöperaties willen dat er een einde komt aan de bedragen die zij moeten betalen om bij netbeheerders op een wachtlijst te komen voor toegang tot het stroomnet. Daarom heeft energiecoöperatie ValleiEnergie, daarbij geholpen door brancheclub Energie Samen, een hoger beroep ingediend bij het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb).
2 uur geleden