IND betaalde al bijna evenveel aan dwangsommen als in heel 2023
DEN HAAG (ANP) - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) heeft in de eerste vier maanden van dit jaar al 9,9 miljoen euro aan dwangsommen uitbetaald. Dat blijkt uit cijfers die dinsdag zijn gepubliceerd. In heel 2023 moest de IND 11,3 miljoen euro aan dwangsommen betalen. De dienst kan een dwangsom opgelegd krijgen als het niet lukt om op tijd te beslissen over bijvoorbeeld een asielprocedure.
Volgens een woordvoerster van de dienst worden de wachttijden door de grote hoeveelheid werk steeds langer. Ook wachten steeds meer mensen langer dan eigenlijk mag op een besluit.
De IND krijgt al jaren meer aanvragen voor verblijf in Nederland dan de dienst aankan. Een aanvraag voor bijvoorbeeld asiel of een verblijf voor werk moet binnen een bepaalde tijd zijn afgerond. Als dat niet gebeurt, kan de aanvrager naar de rechter stappen. Die legt dan een dwangsom op: de IND moet diegene een bedrag betalen per dag dat het besluit uitblijft.
Gewijzigde registratie ingebrekestellingen
In 2022 kreeg de IND bijna 20.000 van zulke ingebrekestellingen. In totaal moest de dienst toen 3,4 miljoen euro uitkeren. Vorig jaar ging het om 28.670 ingebrekestellingen.
Afgelopen september wijzigde volgens een woordvoerster de manier van registreren van het aantal ingebrekestellingen, waardoor het aantal van begin 2024 niet te vergelijken is met dat van de jaren hiervoor. Maar het bedrag dat de IND aan dwangsommen moet uitkeren lijkt dus wel een stuk hoger uit te komen dan vorig jaar.
Werk complexer
Naast een hoger aantal aanvragen dan de IND aankan, wordt ook het werk steeds complexer. Daarom vraagt de dienst dinsdag aan beleidsmakers in Den Haag om aan tafel te mogen zitten bij de uitwerking van het hoofdlijnenakkoord van de formerende partijen. "Dat is belangrijk, omdat zo het perspectief van de uitvoering direct meegenomen kan worden bij de ontwikkeling van nieuw beleid." Volgens een woordvoerster schuift de IND niet standaard aan bij het begin van een nieuwe kabinetsperiode.
Wat de gevolgen zijn van de plannen voor migratie in het hoofdlijnenakkoord, zegt de dienst nog niet. Dit omdat het akkoord nog uitgewerkt moet worden. "Dat de gevolgen groot kunnen zijn, is duidelijk." De partijen willen onder meer een 'asielcrisis' uitroepen, waarna het voor een periode van maximaal twee jaar mogelijk moet worden om bijvoorbeeld asielaanvragen op te schorten.
Budget
Volgens de IND schommelt daarnaast het budget voor de dienst de komende jaren. Een grote afname van het budget zou "een desastreuze impact" hebben.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Solvinity, het bedrijf achter DigiD, gaat in beroep tegen het verbod op overname door het Amerikaanse Kyndryl dat staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie en Soevereiniteit) vorige maand oplegde. Dat bevestigt een woordvoerder van de bewindsvrouw na berichtgeving door NRC.
1 uur geledenVRIEZENVEEN (ANP) - Een demonstratie in het centrum van het Overijsselse Vriezenveen tegen de komst van asielzoekers is dinsdagavond rustig en zonder incidenten verlopen. Op het Manitobaplein voor het gemeentehuis verzamelden zich ongeveer honderd mensen, zag een ANP-verslaggever. Rond 21.00 uur waren de meeste mensen weer vertrokken.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verdachten die het minder goed voor elkaar hebben, krijgen gemiddeld zwaardere straffen dan mensen die het sociaaleconomisch beter hebben. Het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC) meldt dat op basis van eigen onderzoeken naar het strafrecht.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Museum Boijmans Van Beuningen gaat de overleden kunstenaar en tv-maker Wim T. Schippers eren met een nieuwe uitvoering van zijn iconische pindakaasvloer. Dat laat een woordvoerder dinsdag weten aan het ANP. De Pindakaasvloer wordt in juli opnieuw gemaakt in het Depot van het Rotterdamse museum.
6 uur geledenBREDA (ANP) - Het Openbaar Ministerie verwijt de verdachte van het dodelijke ongeval in het Zeeuwse Vogelwaarde roekeloosheid. Dat is juridisch de zwaarste vorm van schuld bij een verkeersongeval, bevestigt het OM na berichtgeving van Omroep Zeeland. Waarom de 19-jarige bestuurder daarvan wordt verdacht, wil het OM op dit moment niet delen.
6 uur geledenORANJESTAD (ANP) - De Arubaanse minister-president Mike Eman heeft aangekondigd dat hij zijn functie op 1 januari 2027 neerlegt. Hij wordt dit jaar op 1 september 65 jaar en wil zijn positie in handen geven van de "nieuwe generatie". Op het eiland is dinsdag verbaasd gereageerd op de stap van de leider van de Arubaanse Volkspartij (AVP).
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - De inlogproblemen waar de NS dinsdag mee kampte, zijn verholpen. Er was sprake van een ict-storing die in de nacht was opgetreden, waardoor niet iedereen kon inloggen op het persoonlijke account bij het bedrijf. Volgens een woordvoerder speelde de drukte van maandag hierbij een rol.
7 uur geleden