Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Incident nucleair complex Iran mogelijk aanslag

Incident nucleair complex Iran mogelijk aanslag

TEHERAN/NEW YORK (ANP) - Een incident in een nucleair complex in Iran is mogelijk een aanslag geweest. Een explosief zou een groot deel van het bovengrondse gedeelte van een installatie bij de stad Natanz hebben verwoest, stelt een Midden Oosten-inlichtingenfunctionaris in The New York Times. Dat zou dan een klap zijn voor het internationaal omstreden nucleaire programma van de streng-islamitische staat, een aartsvijand van de Verenigde Staten en Israël.

Iraanse autoriteiten daarentegen stellen dat er vrijwel niets aan de hand was en spreken over een ongeval. Het zou gaan om een brand in een loods in aanbouw. Volgens een woordvoerder van de nationale Organisatie voor Atoomenergie is er geen schade aan de reactor en vielen er geen slachtoffers.

Volgens analisten in de Verenigde Staten trof een brand een nieuwe productiecomplex voor centrifuges die nodig zijn voor de verrijking van uranium. Daarnaast claimde een onbekende groep verantwoordelijk te zijn voor het incident en sprak over een aanslag.

Uraniumverrijking

Het complex in Natanz is de belangrijkste Iraanse centrale voor uraniumverrijking. Verrijkt uranium wordt gebruikt in kernreactoren en kernwapens. Iran heeft altijd ontkend zijn kernprogramma te gebruiken voor militaire doeleinden.

Teheran schortte wel bepaalde verplichtingen uit een internationaal atoomakkoord van 2015 op, nadat de VS zich in 2018 hadden teruggetrokken uit de deal. In het akkoord werd Iran opheffing van sancties beloofd in ruil voor het beperken van zijn kernprogramma. Nieuwe economische sancties door Washington hebben de Iraanse economie hard getroffen.

Meer uit Buitenland

Netanyahu: te vroeg voor conclusies rol Iran bij flydubai-vlucht

TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft woensdag gezegd dat het nog te vroeg is om te zeggen of er Iraanse betrokkenheid was bij het gewelddadige incident aan boord van de flydubai-vlucht van Dubai naar Tel Aviv. Dat zei hij in het programma Hannity op Fox News.

1 uur geleden
Website hackersgroep ShinyHunters offline

WASHINGTON (ANP/RTR) - De website van ShinyHunters, de groep die de verantwoordelijkheid heeft opgeëist voor een recente hack waarbij persoonlijke en gevoelige gegevens van duizenden FBI-agenten zijn buitgemaakt, is woensdag offline gegaan.

1 uur geleden
Hegseth: rol voor Elon Musk in toekomstige oorlogsvoering

VIRGINIA (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft diverse nieuwe militaire commando's en projecten aangekondigd, waaronder een initiatief dat onder leiding zal komen te staan van Elon Musk. Het gaat om een project dat gericht is op onderzoek naar de toekomst van oorlogsvoering.

1 uur geleden
Hooggerechtshof: executie Christa Pike mag doorgaan

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft woensdag een uitspraak van een lagere rechtbank vernietigd en bepaald dat Tennessee door kan gaan met de executie van Christa Pike. Dat melden diverse Amerikaanse media.

3 uur geleden
Trump in contact met Netanyahu over vlucht flydubai

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft met zijn Israëlische collega Benjamin Netanyahu over de flydubai-vlucht gesproken. Dat liet hij verslaggevers woensdag weten. Trump noemde het een "ongelooflijk verhaal".

3 uur geleden
Iran ontkent weer betrokkenheid bij incident luchtmachtbasis VK

TEHERAN (ANP) - Iran ontkent opnieuw betrokkenheid bij het incident afgelopen zondag bij de luchtmachtbasis bij het Britse Fairford. Dat heeft de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi op X laten weten.

3 uur geleden
Flydubai vliegt gedurende onderzoek niet van en naar Israël

DUBAI (ANP/RTR) - De luchtvaartmaatschappij flydubai stopt voorlopig met vluchten van en naar Israël. Aan boord van een toestel van de maatschappij was woensdag onderweg naar Tel Aviv een gewelddadig incident waarbij de piloten betrokken waren. Dit wordt onderzocht sinds het toestel een noodlanding in Saudi-Arabië maakte.

7 uur geleden