Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Incident nucleair complex Iran mogelijk aanslag

Incident nucleair complex Iran mogelijk aanslag

TEHERAN/NEW YORK (ANP) - Een incident in een nucleair complex in Iran is mogelijk een aanslag geweest. Een explosief zou een groot deel van het bovengrondse gedeelte van een installatie bij de stad Natanz hebben verwoest, stelt een Midden Oosten-inlichtingenfunctionaris in The New York Times. Dat zou dan een klap zijn voor het internationaal omstreden nucleaire programma van de streng-islamitische staat, een aartsvijand van de Verenigde Staten en Israël.

Iraanse autoriteiten daarentegen stellen dat er vrijwel niets aan de hand was en spreken over een ongeval. Het zou gaan om een brand in een loods in aanbouw. Volgens een woordvoerder van de nationale Organisatie voor Atoomenergie is er geen schade aan de reactor en vielen er geen slachtoffers.

Volgens analisten in de Verenigde Staten trof een brand een nieuwe productiecomplex voor centrifuges die nodig zijn voor de verrijking van uranium. Daarnaast claimde een onbekende groep verantwoordelijk te zijn voor het incident en sprak over een aanslag.

Uraniumverrijking

Het complex in Natanz is de belangrijkste Iraanse centrale voor uraniumverrijking. Verrijkt uranium wordt gebruikt in kernreactoren en kernwapens. Iran heeft altijd ontkend zijn kernprogramma te gebruiken voor militaire doeleinden.

Teheran schortte wel bepaalde verplichtingen uit een internationaal atoomakkoord van 2015 op, nadat de VS zich in 2018 hadden teruggetrokken uit de deal. In het akkoord werd Iran opheffing van sancties beloofd in ruil voor het beperken van zijn kernprogramma. Nieuwe economische sancties door Washington hebben de Iraanse economie hard getroffen.

Meer uit Buitenland

Trump meldt aanval op Iraanse luchtafweer

WEST PALM BEACH (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat zijn land "kleine" aanvallen uitvoert op Iran. Hij reageerde daarmee op berichten over een nieuw bombardement op dat land na de Amerikaanse verkiezingen van deze week.

58 minuten geleden
Kind uit VS doodgeschoten door politie in Mexico

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse autoriteiten bevestigen dat een meisje is doodgeschoten bij een operatie tegen drugscriminaliteit. Agenten hadden vanuit een helikopter het vuur geopend. De zevenjarige Aranza, die is geboren in de Verenigde Staten, zou in het hoofd zijn geraakt en overleefde dat niet.

1 uur geleden
Prognose: Californië verwerpt vermogensbelasting voor miljardairs

SACRAMENTO (ANP) - Kiezers in de Amerikaanse staat Californië verwerpen naar verwachting een unieke belasting voor miljardairs, voorspelt Decision Desk HQ, dat de Amerikaanse verkiezingsuitslagen bijhoudt, op X. Met bijna drie kwart van de stemmen geteld, steunt slechts 46 procent van de kiezers het voorstel, 54 procent is tegen.

4 uur geleden
Net afgezette president van Paraguay onder huisarrest geplaatst

ASUNCIÓN (ANP/RTR) - De autoriteiten in Paraguay hebben voormalig president Santiago Peña onder huisarrest geplaatst. Kort daarvoor had het parlement hem afgezet te midden van een politieke en financiële crisis die was ontstaan door het faillissement van de digitale bank ueno.

7 uur geleden
Paraguay beëdigt nieuwe president na afzetting Peña

ASUNCIÓN (ANP/RTR/AFP) - Paraguay heeft Pedro Alliana beëdigd als president van het land. Hij vervangt Santiago Peña, die kort daarvoor door het parlement was afgezet. De 52-jarige Alliana was vicepresident onder Peña en behoort tot dezelfde conservatieve Colorado-partij als zijn voorganger, wiens ambtstermijn tot 2028 zou duren.

7 uur geleden
Trump benoemt Stephen Miller tot nieuwe stafchef

WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump heeft Stephen Miller aangesteld als nieuwe stafchef. Dat meldt de Amerikaanse president op Truth Social. Miller, nu nog plaatsvervangend stafchef, vervangt Susie Wiles, die sinds januari 2025 die functie bekleedde. Wiles krijgt een functie binnen Trumps politieke organisatie. Miller vervangt haar vanaf komende maandag.

12 uur geleden
EU-buitenlandchef tegen VS: Europa heeft al veiligheidsordening

BERLIJN (ANP) - Europa vraagt niet om een nieuwe veiligheidsordening, zoals de Verenigde Staten voorstellen, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Het probleem ligt volgens haar bij Rusland, dat blijft proberen de bestaande afspraken onderuit te halen. "We hebben al een Europese veiligheidsarchitectuur."

14 uur geleden