In zomer kwart minder asielzoekers dan vorig jaar
DEN HAAG (ANP) - Iets meer dan 8100 mensen hebben in juli, augustus en september asiel aangevraagd in Nederland. Dat is bijna een kwart minder dan in dezelfde maanden vorig jaar. Toen waren er ruim 10.500 asielverzoeken, en het jaar daarvoor vroegen in dat kwartaal ruim 11.000 mensen om asiel in Nederland.
Statistiekbureau CBS heeft de nareizigers niet meegerekend in de cijfers. Dat zijn mensen die naar Nederland mogen komen om zich aan te sluiten bij een familielid dat asiel heeft gekregen. Hun aantallen zijn stabiel: 2650 mensen in juli, augustus en september van dit jaar, 2600 in diezelfde maanden vorig jaar.
Sinds het begin van dit jaar waren er iets minder dan 25.000 asielaanvragen. Dat is vrijwel gelijk aan vorig jaar. Toen hadden iets meer dan 25.000 mensen asiel aangevraagd in de eerste negen maanden.
Herkomstlanden
Syriërs vormen de grootste groep asielzoekers. In het derde kwartaal vroegen ongeveer 3300 mensen uit dat land asiel aan in Nederland. Maar ook dat is minder dan in vorig jaar. Toen vroegen 4320 Syriërs asiel aan in juli, augustus en september. Daarna volgen Turkije, Eritrea en Somalië als herkomstlanden.
De meeste asielzoekers zijn jonger dan 35 jaar. Dit geldt vooral bij de asielzoekers uit Eritrea, meer dan de helft van hen is minderjarig.
Meer uit Binnenland
SCHIEDAM (ANP) - In Schiedam is vrijdagavond een persoon gewond geraakt bij explosies en een brand bij een woning in de Van Marumstraat. Dat meldt de politie. De gewonde persoon is met brandwonden naar het ziekenhuis gebracht.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.
20 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) heeft afgelopen jaar bijna 640 miljoen euro aan schadevergoedingen uitgekeerd in het aardbevingsgebied, iets minder dan in 2024. Toen keerde het instituut ruim 645 miljoen uit, meer dan het dubbele van het jaar daarvoor.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak is zeer kritisch over het wetsvoorstel om gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties strafbaar te stellen. De strafbaarstelling staat "op gespannen voet" met het demonstratierecht, stelt de raad.
22 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - De Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant is onduidelijk over het aantal slachtoffers van het ongeluk met de gasfles bij een school in Oosterhout. Eerder zei de veiligheidsregio dat er zo'n vijf slachtoffers waren gevallen, later ging het om zeven mensen en nu blijken het er toch weer vijf.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 18-jarige verdachte uit Rijswijk zit niet langer vast in de zaak over de doodgestoken 16-jarige jongen in Den Hoorn. Het gerechtshof in Den Haag heeft zijn voorarrest opgeheven, omdat er aanwijzingen zijn dat de verdachte uit zelfverdediging heeft gestoken. Dit meldt zijn advocaat Peter Plasman. Het Openbaar Ministerie bevestigt de vrijlating.
23 uur geleden