Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

In zes maanden 360 wolvenaanvallen, bijna zoveel als in heel 2023

In zes maanden 360 wolvenaanvallen, bijna zoveel als in heel 2023

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar hebben wolven al bijna evenveel schapen en andere dieren aangevallen als in heel 2023. In de eerste zes maanden van 2024 zijn 360 aanvallen op dieren geregistreerd, tegen 399 in heel vorig jaar. Dat blijkt uit een analyse van het ANP op basis van gegevens van BIJ12. Deze organisatie handelt voor de provincies wolvenzaken af.

De stijging doet zich vooral voor in de noordoostelijke provincies, met name in Gelderland. In de eerste zes maanden van 2024 heeft de wolf al 166 keer toegeslagen, tegenover negentien keer in dezelfde periode vorig jaar. Gelderland telt nu vijftig meer bevestigde aanvallen dan in heel 2023.

In het zuiden van het land namen de aanvallen juist wat af. In 2024 zijn in de provincie Noord-Brabant in het eerste halfjaar slechts vijf aanvallen van wolven geregistreerd, tegenover minstens elf in de voorgaande jaren.

Tegemoetkoming

In vrijwel alle gevallen hadden de landeigenaren geen hek of schrikdraad om hun grond staan of andere preventieve maatregelen genomen om schade door wolven tegen te gaan. Dat wolven steeds vaker toeslaan, komt doordat er ook steeds meer wolven in Nederland leven. Anderhalf jaar geleden telden we 29 wolven, afgelopen winter waren het er 51.

Veehouders die schade lijden door wolvenaanvallen, kunnen een tegemoetkoming krijgen. In de eerste zes maanden van 2024 betaalden de provincies al ongeveer 100.000 euro meer aan schadevergoedingen aan boeren dan in dezelfde periode vorig jaar. Dit bedrag kan nog stijgen, omdat nog niet bij alle claims duidelijk is of de boer recht heeft op een tegemoetkoming.

Niet verplicht

Eind juli meldde het ANP dat in de eerste drie maanden van 2024 drie keer zoveel wolvenaanvallen plaatsvonden als in diezelfde periode een jaar eerder. BIJ12 heeft nu bijna alle meldingen over het eerste halfjaar van 2024 verwerkt.

Het aantal aanvallen kan in werkelijkheid nog hoger zijn. Het is namelijk niet verplicht om een aanval aan BIJ12 door te geven. Ook zijn alleen aanvallen meegeteld waarbij helemaal zeker is dat de schade door een wolf is aangericht. Er is van nog zeker zestig gevallen die plaatsvonden in de afgelopen twee maanden niet bekend of een wolf verantwoordelijk was voor de aanvallen.

Meer uit Binnenland

Standbeeld Aletta Jacobs in centrum van Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Aletta Jacobs, die als eerste vrouw officieel aan een Nederlandse universiteit mocht studeren, krijgt een standbeeld in het centrum van Den Haag. Dat moet aan de Wijnhaven worden neergezet, niet ver van de campus van de Universiteit Leiden. "Een passende locatie", aldus wethouder Lotte van Basten Batenburg.

38 minuten geleden
Drukste spits van het jaar: 1100 kilometer file

DEN HAAG (ANP) - De avondspits van dinsdag is de drukste spits tot nu toe in 2026. Volgens de verkeersinformatie van de ANWB stond er rond 17.30 uur zo'n 1100 kilometer file. Niet eerder dit jaar waren vertragingen door files zo groot.

2 uur geleden
Drenthe geeft geld voor studie naar betere bescherming tegen wolf

ASSEN (ANP) - De provincie Drenthe geeft een subsidie van 148.000 euro voor onderzoek naar een nieuwe technologie die kan helpen bij het beschermen van grazers in gebieden waar veel wolven voorkomen. In die pilot worden onder meer automatische beeldherkenning en middelen om wolven af te schrikken gecombineerd met een systeem waarbij vroegtijdig voor de wolf wordt gewaarschuwd.

3 uur geleden
Waterpeil stijgt door regen, maar gevolgen droogte nog voelbaar

DEN HAAG (ANP) - Door de regen in de afgelopen twee weken stroomt weer meer water door de Rijn en de Maas, meldt Rijkswaterstaat in de nieuwste droogtemonitor, maar ondanks de stijging blijft de afvoer in de grote rivieren laag voor de tijd van het jaar.

4 uur geleden
Aangevallen dierenverzorgster Beekse Bergen overleden

HILVARENBEEK (ANP) - De dierenverzorgster van Safaripark Beekse Bergen die zaterdag gewond raakte door een panteraanval, is dinsdag aan haar verwondingen overleden. "Haar overlijden raakt ons allemaal diep en we leven intens mee met haar familie, vrienden en naasten", aldus de dierentuin in een verklaring.

4 uur geleden
Spullen van vermiste kitesurfer gevonden, zoekactie stopt

SCHEVENINGEN (ANP) - In de zoektocht naar de vermiste kitesurfer bij Scheveningen zijn spullen van de kitesurfer gevonden. Dit meldt een woordvoerder van de politie. De zoektocht naar de 18-jarige man is dinsdag rond het middaguur gestaakt vanwege de weersomstandigheden en wordt niet meer hervat.

6 uur geleden
OM-medewerker aangehouden, onder meer om verkiezingsfraude

UTRECHT (ANP) - Een 38-jarige medewerker van het Openbaar Ministerie is dinsdag aangehouden op verdenking van verkiezingsfraude, ambtelijke corruptie, computervredebreuk, valsheid in geschrifte en schending van het ambtsgeheim. De verdachte bekleedt naast zijn werk bij het OM een politieke functie in Oost-Brabant.

6 uur geleden