In water zit soms veel drugsafval, RIVM wil meer onderzoek
BILTHOVEN (ANP) - In oppervlaktewater en gezuiverd rioolwater worden soms grote hoeveelheden drugsafval gevonden, zegt het RIVM. Het instituut wil dat Nederlands water standaard onderzocht wordt op die schadelijke stoffen, zodat ook duidelijker wordt of mensen er via het drinkwater aan worden blootgesteld.
In illegale labs in Nederland worden synthetische drugs gemaakt, zoals XTC. Het schadelijke afval dat daarbij vrijkomt wordt gedumpt in de natuur, op straat, of in het riool. Elk jaar ontdekt de politie ongeveer tweehonderd van zulke lozingen, met name in het zuiden en oosten van het land. In een vijfde van de gevallen wordt het drugsafval gedumpt dichtbij gebieden waar grondwater wordt gewonnen voor het maken van drinkwater.
Nu wordt niet standaard onderzocht of er zulke schadelijke stoffen in het water aanwezig zijn, stelt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het instituut adviseert dat wel te gaan doen, bijvoorbeeld in gezuiverd rioolwater, grondwater, oppervlaktewater en bij de productie van drinkwater. Zo kan beter in kaart worden gebracht hoe drugsafval zich via water verspreidt, of mensen eraan worden blootgesteld en zo ja, wat de gevolgen daarvan voor de gezondheid zijn.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft de 25-jarige Thomas D. donderdag veroordeeld tot twee jaar celstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk, voor verboden wapenbezit. D. vervulde volgens het OM een "leidende rol" bij de Geuzenbond, die door de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) is aangemerkt als extreemrechts. De straf komt overeen met de eis van het Openbaar Ministerie.
25 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag in hoger beroep dertien jaar cel geëist tegen Richard R. (52), alias Rico de Chileen, voor het leidinggeven aan een criminele organisatie die liquidaties pleegde, handelde in drugs en geld witwaste. De rechtbank veroordeelde R. in 2021 na een eis van veertien jaar tot elf jaar cel, omdat niet alle beschuldigingen werden bewezen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA) ziet niets in een algemeen verbod op gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties. Zo'n verbod perkt het demonstratierecht in en zet het onder druk, stelt de advocatenorde.
1 uur geledenBUNNIK (ANP) - BAM gaat de bevindingen en aanbevelingen bestuderen die de Onderzoeksraad voor de Veiligheid (OVV) donderdag naar buiten bracht over het brughijsongeval in Lochem. Dat laat het bouwbedrijf weten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Fonds Slachtofferhulp en expertisecentrum Offlimits eisen dat socialmediaplatform X maatregelen neemt om zijn chatbot Grok aan banden te leggen. Grok is in de afgelopen maanden gebruikt om met kunstmatige intelligentie naaktbeelden te creëren van nietsvermoedende mensen, onder wie kinderen. De organisaties spannen daarom een kort geding aan.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De partijen die betrokken waren bij de bouw van een brug over het Twentekanaal bij Lochem hebben de risico's van dit bouwproject van tevoren onvoldoende in kaart gebracht. Tot die conclusie komt de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) in een rapport over het fatale ongeluk in februari 2024 tijdens werkzaamheden aan de brug. Een brugdeel viel tijdens het hijsen uit de kranen en kwam op een montageplatform terecht, waarop op dat moment vier bouwlieden stonden. Twee van hen overleden, de andere twee raakten gewond.
4 uur geledenMOERDIJK (ANP) - Het Bewonerscollectief Moerdijk is een juridisch beschermingsfonds begonnen om zich collectief te kunnen verdedigen, nu hun dorp mogelijk plaats moet maken voor uitbreiding van haven en industrie. Het collectief, een eind vorig jaar opgerichte stichting om de bewoners te vertegenwoordigen, wil geld inzamelen. Daarvan kunnen de kosten worden betaald van juristen, onafhankelijke contra-expertises en planschade- en onteigeningsdeskundigen.
5 uur geleden