In veel steden zaterdag bijeenkomst tegen oorlog in Oekraïne
AMSTERDAM (ANP) - In veel Nederlandse dorpen en steden, waaronder Amsterdam, Rotterdam, Den Bosch en Groningen, worden zaterdag manifestaties gehouden om stil te staan bij de oorlog in Oekraïne. De steden sluiten zich daarmee aan bij een groot aantal Europese steden die vergelijkbare bijeenkomsten organiseren.
Europese steden die meedoen zijn onder meer Brussel, Florence, Frankfurt, Gent, Milaan, Nice, Parijs, Rome, Sevilla, Stuttgart, Stockholm, Tallinn, Riga en Zagreb. Het initiatief voor de acties komt van Eurocities, een netwerkorganisatie van meer dan tweehonderd Europese steden. "Ik stel voor dat we de lokale bevolking uitnodigen, in het bijzonder onze Oekraïense en Russische gemeenschappen, om samen arm in arm te staan of een moment te delen voor of rondom onze stadhuizen", aldus de voorzitter van de netwerkorganisatie Dario Nardella, tevens burgemeester van Florence. Hij vraagt aanwezigen dan foto's van de bijeenkomsten te delen op social media met de hashtag #CitiesWithUkraine.
De gemeente Amsterdam roept inwoners op om zaterdag om 18.00 uur naar de Dam te komen. Burgemeester Femke Halsema opent de bijeenkomst met een toespraak en uitgever en oprichter van de krant The Moscow Times Derk Sauer is een van de sprekers. Sauer besloot onlangs uit Rusland te vertrekken en de redactie van de krant naar Nederland te verplaatsen vanwege het verslechterde werkklimaat voor journalisten in het land. Verder staat er muziek op het programma, en Katja Schuurman doet de presentatie. De bijeenkomst wordt afgesloten met twee minuten stilte gevolgd door het Oekraïense volkslied.
Solidariteit
In Rotterdam begint om 18.00 uur een manifestatie met sprekers, artiesten en muziek op Plein 1940. Onder meer Victoria Koblenko, Hugo Borst en de ambassadeur van Oekraïne werken mee aan het programma. Ook burgemeester Aboutaleb spreekt en draagt een gedicht voor.
In Groningen opent de Martinikerk om 11.00 uur voor "een moment van bezinning en solidariteit voor Oekraïne". Onder meer Den Bosch, Tiburg, Nieuwegein en Apeldoorn openen zaterdag de deuren van het stadhuis om stil te staan bij de oorlog.
Stil protest
In Arnhem bouwen medewerkers van de sierteeltsector zaterdagmorgen op het Airborneplein in Arnhem een metershoog hart van rode en roze bloemen. Wageningen heeft Hotel de Wereld in die plaats uitgekozen voor een manifestatie zaterdagmiddag. Op de Nederlands-Duitse grens vormen inwoners van het Nederlandse Dinxperlo samen met hun Duitse buren uit Süderwick een menselijke keten tussen de dorpspleinen in beide plaatsen. De keten moet een stil protest zijn zonder vlaggen of spandoeken.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In de Adventkerk in Den Haag is zondagmiddag de openbare herdenkingsbijeenkomst begonnen voor de dodelijke explosie aan de Tarwekamp in de wijk Mariahoeve. "Vandaag is een emotioneel moment, en voor al die emotie is ruimte", sprak de ceremoniemeester de honderden aanwezigen toe.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De familie van de twee jonge vrouwen die afgelopen donderdag overleden na een ongeval op de Haagse Bezuidenhoutseweg, noemt het "onbeschrijflijk oneerlijk en niet te bevatten dat zij er ineens niet meer zijn". De vrouwen "zijn op een tragische manier overleden op een dag die feestelijk had moeten zijn", schrijven zij in een verklaring van de organisatie Namens de Familie.
3 uur geledenVOLKEL (ANP) - De Koninklijke Luchtmacht heeft twee gevechtsvliegtuigen laten opstijgen vanaf de militaire vliegbasis in Volkel.
4 uur geledenVUGHT (ANP) - De PI Vught is van plan aangifte te doen, nadat vrijdag op een afdeling van het Penitentiair Psychiatrisch Centrum (PPC) drie medewerkers werden gegijzeld door een gedetineerde. Dit meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) zaterdag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Marco Borsato treedt het komende jaar niet op. Dat laat zijn management zaterdag weten aan het ANP, in reactie op de uitnodiging die André Rieu de zanger deed.
1 dag geledenHILVERSUM (ANP) - Erik de Zwart onderzoekt de mogelijkheden voor een digitaal televisiekanaal over treinen. Dat laat hij zaterdag aan het ANP weten. De Zwart voert hierover op dit moment gesprekken met kabelaars als Ziggo en KPN. Volgens de mediaondernemer blijkt uit een representatief onderzoek dat hij heeft gedaan dat twee op de drie Nederlanders hier interesse voor zouden hebben.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Gouke Moes (OCW) heeft vrijdag telefonisch gesproken met cabaretier Niels van der Laan over de doodsbedreigingen aan zijn adres. Dat laat een woordvoerder van Van der Laan zaterdag aan het ANP weten. Het was een "privégesprek" waarover zij verder geen details deelt.
1 dag geleden