In Rusland opgepakte VS-journalist verliest beroep voorarrest
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De in Rusland opgepakte Amerikaanse journalist Evan Gershkovich blijft in voorlopige detentie. Hij had beroep aangetekend tegen zijn voorarrest, maar dat is dinsdag afgewezen door een rechtbank in Moskou.
De 31-jarige journalist van The Wall Street Journal werd op 29 maart opgepakt op verdenking van spionage en zit tot in ieder geval 29 mei in voorarrest. Hij kan bij een veroordeling tot twintig jaar celstraf krijgen. Gershkovich en zijn werkgever ontkennen dat er is gespioneerd, maar volgens het Kremlin is de Amerikaan op heterdaad betrapt, al is daar tot dusver geen bewijs over gedeeld.
De hoorzitting in de rechtbank van Moskou was deels toegankelijk voor de media, die Gershkovich voor het eerst zagen sinds de arrestatie. Hij werd in een hok met glazen wanden van de rest van de zaal gescheiden. Op beelden van voordat het vonnis werd uitgesproken, is te zien dat hij zijn armen over elkaar heen had geslagen en glimlachte.
De Wagner Groep
De Amerikaanse regering stelt dat Gershkovich ten onrechte wordt vastgehouden en heeft zijn vrijlating tot een prioriteit gemaakt. Hij kreeg maandag bezoek van de Amerikaanse ambassadeur in Rusland. Zij maakte achteraf bekend dat de journalist zich goed voelt en zich sterk houdt.
Gershkovich, wiens ouders de Sovjet-Unie voor de VS verlieten, schrijft al ruim vijf jaar over Rusland. Hij was bezig met een artikel over de houding van de Russische bevolking jegens rekruteringspogingen van het huurlingenleger van de Wagner Groep, dat in Oekraïne voor Rusland vecht.
Meer uit Buitenland
AIR FORCE ONE (ANP/RTR) - President Donald Trump zei donderdag dat de Verenigde Staten een "armada" onderweg hebben naar Iran, die hij hoopt "niet te hoeven gebruiken". Hij herhaalde zijn waarschuwingen aan Teheran om geen demonstranten te doden of het nucleaire programma te hervatten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er moet snel meer worden geïnvesteerd in de Arctische veiligheid en het Arctische gebied, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na afloop van de extra top van EU-regeringsleiders. "We hebben collectief te weinig geïnvesteerd. Het is dus hoog tijd om de verantwoordelijkheid te nemen."
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zal haar belangen en haar lidstaten blijven verdedigen tegen elke vorm van dwang, zei voorzitter van de EU-leiders António Costa na afloop van de extra top donderdag. "Zij heeft de macht en de middelen om dit te doen en zal dit doen wanneer nodig", benadrukte hij.
3 uur geledenAIR FORCE ONE (ANP/AFP) - Foto's van blauwe plekken op de hand van Donald Trump leidden onlangs tot hernieuwde speculaties over de gezondheid van de 79-jarige Amerikaanse president. Trump wuifde die aan boord van het presidentiële vliegtuig Air Force One weg: hij zou simpelweg zijn hand aan een tafel hebben gestoten.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas hebben de betrekkingen met de VS deze week een behoorlijke klap gekregen vanwege de situatie rondom Groenland. "En die onderlinge meningsverschillen komen vooral Rusland en China ten goede", zei ze voorafgaand aan overleg met de EU-leiders.
8 uur geledenDAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is onderweg van het World Economic Forum (WEF) naar Washington, meldt hij op zijn eigen platform Truth Social. Trump schrijft dat hij een "ongelooflijke tijd" heeft gehad in Davos, waar hij een toespraak gaf en met NAVO-chef Mark Rutte afspraken maakte over Groenland.
8 uur geleden