In meer ziekenhuizen kunnen mensen tot aan operatie water drinken
DEN HAAG (ANP) - Nog meer ziekenhuizen besluiten dat mensen tot vlak voor een operatie water mogen blijven drinken. Andere ziekenhuizen overwegen om de regels ook te veranderen, zoals het UMC Utrecht eerder heeft gedaan. Dat laten ze weten in een rondgang van het ANP.
In de richtlijnen staat nu dat mensen twee uur voor een operatie moeten stoppen met drinken. Maaginhoud kan tijdens de narcose in de longen terechtkomen, en dat kan gevaarlijk zijn. De regel geldt niet voor kinderen, zij voelen zich namelijk snel slecht als ze een tijdje geen vocht binnenkrijgen. Het UMC Utrecht veranderde die regels in 2019, naar eigen zeggen als eerste in Nederland. Vervolgens hield het academische hospitaal in de gaten hoe dat verliep. Onlangs concludeerde het ziekenhuis dat het veilig is om vlak voor de narcose nog water te drinken.
Het HagaZiekenhuis in Den Haag laat weten de regels stap voor stap te veranderen. "Voor veel patiënten die met spoed geopereerd moeten worden, geldt de wijziging al. Zij mogen heldere vloeistof drinken totdat ze richting de operatiekamer gaan. Dit geldt op termijn ook voor de meeste patiënten die komen voor een geplande operatie. We starten binnenkort met de dagbehandelingen. Daarna breiden we steeds verder uit." Medisch Centrum Leeuwarden laat weten: "We zijn ook bezig dit beleid in te voeren. Bij kinderen is dit al gebeurd."
Richtlijnen
Het Máxima MC in Veldhoven meldt: "Dit beleid wordt al een jaar toegepast bij de kinderen, het drinken van heldere dranken tot aan de operatie. De volgende stap is het doorvoeren naar de volwassenen. Daarvoor zullen we eerst het onderzoek van het UMCU tegen het licht moeten houden." Het Dijklander (Hoorn en Purmerend) "volgt met veel interesse de uitkomst van dit onderzoek. We bekijken momenteel hoe we dit beleid ook voor onze patiënten kunnen aanpassen".
De meeste ziekenhuizen willen wachten tot de Nederlandse Vereniging van Anesthesiologen de richtlijnen heeft veranderd. Dit zeggen de ziekenhuizen Isala (Zwolle en Meppel), Rivierenland (Tiel), Bernhoven (Uden), Catharina (Eindhoven), Alrijne (Leiderdorp), Tergooi (Hilversum), het Sint Jans Gasthuis (Weert), Gelderse Vallei (Ede), Antonius (Sneek), Elisabeth-TweeSteden (Tilburg), Ikazia (Rotterdam), OLVG (Amsterdam), St. Antonius (Nieuwegein), het Diakonessenhuis (Utrecht), het Groene Hart Ziekenhuis (Gouda) en de Noordwest Ziekenhuisgroep (Alkmaar en Den Helder). Het Erasmus MC in Rotterdam zegt dat er meer onderzoek nodig is om de landelijke richtlijn te kunnen veranderen, "waar we graag aan meewerken als we gevraagd worden".
Onderzoek bestuderen
Het VieCuri in Venlo zegt: "We willen het onderzoek eerst goed bestuderen en vervolgens een besluit nemen. Als beleid wijzigt, betekent dit ook heel wat voor onze communicatie aan patiënten. Dus als we al gaan wijzigen, willen we dat goed voorbereiden." Het BovenIJ in Amsterdam zegt dat de eigen vakspecialisten nog kijken naar het Utrechtse onderzoek. Het Martini Ziekenhuis in Groningen noemt het onderzoek een "interessante ontwikkeling", maar past het eigen "nuchterbeleid" vooralsnog niet aan.
De Nederlandse Vereniging van Anesthesiologen meldde eerder dat meer onderzoek nodig is voor de richtlijn kan worden aangepast.
Meer uit Gezond
UTRECHT (ANP) - Als gevolg van de gladheid was het afgelopen weekend drukker op de spoedeisende hulpen dan normaal. Landelijk zag de Nederlandse Vereniging van Spoedeisende Hulp Artsen (NVSHA) "beduidend meer letsel" door valpartijen. Het ging vooral om ouderen die waren gevallen en mensen met heup- en polsbreuken.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Opvallend veel kinderen hebben de laatste tijd waterpokken gekregen. Dat meldt gezondheidsinstituut Nivel op basis van registraties van huisartsen.
4 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Afdelingen voor spoedeisende hulp (SEH's) hebben tijdens de afgelopen jaarwisseling het hoogste aantal vuurwerkslachtoffers in jaren geholpen. Volgens een inventarisatie van kenniscentrum VeiligheidNL kwamen op deze ziekenhuisafdelingen in totaal 474 patiënten binnen met verwondingen door vuurwerk. Dat was 29 procent meer dan bij de jaarwisseling daarvoor en het hoogste aantal sinds de jaarwisseling van 2016 op 2017.
6 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Plastisch chirurgen hebben rond de jaarwisseling 93 vuurwerkslachtoffers behandeld. De Nederlandse Vereniging voor Plastische Chirurgie (NVPC) spreekt van een forse stijging. Vorig jaar ging het om 62 patiënten.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Medicijntekorten zijn dit jaar aanzienlijk afgenomen. De tekorten zijn met ongeveer een derde gedaald vergeleken met 2024, signaleert adviesbureau in de zorg SiRM in een woensdag gepubliceerd rapport. Dat is opgesteld in opdracht van branchevereniging BG Pharma. Volgens de vereniging is er sprake van een keerpunt in de langdurige problemen met de beschikbaarheid van medicijnen.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Voor veel mensen die geestelijke gezondheidszorg nodig hebben, is nog onduidelijk of hun zorgverzekeraar die zorg in het nieuwe jaar vergoedt. De Consumentenbond meldt op basis van eigen onderzoek dat zes op de tien ggz-behandelaren nog geen contracten met de verzekeraars rond hebben. "Dat is net zoveel als eind 2024, terwijl de noodzaak dit jaar veel groter is", zegt de organisatie.
2 weken geledenUTRECHT (ANP) - Huisartsen zien een vermindering in het aantal patiënten met griepachtige klachten. Voor elke 100.000 inwoners gingen er afgelopen week 21 naar de huisarts met verschijnselen die op griep duiden. Dat blijkt uit gebundelde huisartsendata van gezondheidsinstituut Nivel.
2 weken geleden